Annons
Flygfyren

Kommentar: ”Det finns ingen ursäkt för höga veterinärpriser”

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2024-02-08 – av Redaktionen
Det finns ingen ursäkt för höga veterinärpriser menar Cecilia Arnström Verksamhetschef Norrtälje Kattcenter.
4 min läsning
Annons

Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

För två veckor sedan lade jag ut en prisjämförelse på vår Facebook för att tydliggöra vissa klinikers oerhört höga priser. Det finns ingen ursäkt att ta nästan 700 kronor för vaccin eller 900 kronor för chip. Det är ocker rätt och slätt.

Denna jämförelse blev bemött med raseri. Inte från djurägare, men från flera veterinärer. De menade att det inte var rättvist att jämföra kattklinikens priser med en ”riktig” klinik. De menade att kattkliniken inte kunde hålla samma standard, med betoning på hygien, som en ”riktig” klinik. De menade att en ”riktig” klinik behövde göra viss vinst för att kunna investera i utrustning, utöka öppettider, vidareutbilda personal. Då kattkliniken inte hade ett vinstsyfte, var det orättvist att göra denna prisjämförelse. Misstron gentemot veterinärbranschen är redan stort, prisjämförelsen spädde på detta ”hat”, sa de.

De menade att kattkliniken drivs enbart av donationer, veterinären arbetar gratis, samt att veterinären dessutom bjuder på läkemedel som används och att läkemedel doneras från allmänheten, var det orättvist att göra denna prisjämförelse.

Annons

Vidare påstods att veterinären vi har måste ha en anställning på en annan klinik övriga dagar i veckan, för att ha ekonomi att överleva. Kattkliniken betalar ingen moms, sa de. Därför ansågs denna jämförelse väldigt ohederlig, och att man planerade att anmäla kattkliniken till Länsstyrelsen - igen.

Sanningen är att vi inte har vinstsyfte vid kastrering, eftersom vi vill minska antalet oönskade katter, minska lidandet och öka värdet på katter i förlängningen.

Jämför man med en månadslön på en större klinik, är vår veterinär högre avlönad, då vi värdesätter veterinärens tid och kompetens. Veterinären har inga egna omkostnader. Kattkliniken står för förbrukningsmaterial, läkemedel, samt veterinärens kläder och övrig utrustning. Vi har två avlönade sköterskor som arbetar med veterinären. Vi betalar sociala avgifter, vi betalar moms.

Övriga tjänster utför vi med en viss vinst, för att kunna investera i utrustning och utöka klinikens vårdmöjligheter. Vi vill också bli större, kunna erbjuda fler tjänster. Vinsten går till de oägda katternas vård. Dock är vår prissättning mer rimlig och ligger inte på ockernivå. Det krav vi har för att få nyttja våra låga priser är att katten är kastrerad eller blir kastrerad.

Kattkliniken har omkostnader som andra kliniker. Lokalkostnader, el, försäkringar, telefon, internet, journalsystem, provtagningsutrustning, instrument osv. Dessa kostnader sponsras inte med donationer.

Däremot måste man inte gå med hur mycket vinst som helst. Anicura gick med en vinst på 25,6 miljoner 2022, Evidensia 221,7 miljoner. Med en bråkdel av den vinsten kan man ge veterinärerna och annan personal högre löner, utöka kompetensen och ändå erbjuda vård i toppklass, samtidigt som man gör en mer ödmjuk vinst.

Vi ser baksidan av de stora prishöjningarna som skett senare åren. Som gör att vissa djur inte får vård eller att ägare tvingas avliva för att de inte har råd med vården. Och detta trots att djuret är försäkrat!?

Annons
Flygfyren

Ett problem som jag ser, är veterinärer som inte vet vad det kostar att köpa in förbrukningsmaterial och läkemedel. Vet de hur mycket pålägg det är på ett vaccin om kliniken tar 800 kronor? Eller på ett chip som man tar 960 kronor för?

En kastration av en tik ligger på runt 8000 kronor beroende på vikt. Om tiken har en livmoderinflammation kostar samma operation 35 000 kr. Operationen i sig är inte så olik en vanlig kastration för att kunna rättfärdiga ett så pass stort prishopp.

Det är absolut orättvist att veterinärerna och annan personal får ta skit för de höjda priserna. Och något måste göras för att priserna inte skall fortsätta skena. En diskussion måste tas om priserna inom veterinärbranschen, en ändring måste ske. Det kan inte fortgå såhär. Det är djuren som blir lidande.

/Cecilia Arnström
Verksamhetschef Norrtälje Kattcenter

Annons

Kommunfullmäktige klubbar vårdcentral i hela plan 3 på ROS

Publicerad Igår 16:03 – av Tobbe Rydsheim
1 min läsning
Annons

Kommunfullmäktige har beslutat att satsa 30 miljoner kronor på att bygga om hela plan 3 på Roslagens sjukhus till en vårdcentral för Tiohundra AB.

Beslutet innebär att 30 000 tkr anslås för att anpassa hela plan 3 på Roslagens sjukhus. Pengarna finns inte med i den redan beslutade mål och budget för 2026-2028, utan ska istället in i mål och budget för 2027-2029.

Renoveringen omfattar bland annat nytt vatten och avlopp, nya ytskikt på golv och väggar, nya undertak samt nya medicinrum och toaletter. I byggnadens A-, B- och C-vinge planeras cirka 40 mottagningsrum, tio administrationsrum, personalrum, läkemedelsrum, expedition och väntrum.

Annons

Tiohundra AB har skrivit under en avsiktsförklaring om att hyra hela plan 3, totalt 2 234 kvadratmeter, i tio år med möjlighet till fem års förlängning. När Södra vårdcentralen flyttar ut frigörs ytor som kan användas i sjukhusets fortsatta utveckling.

Samtidigt planeras en utökning av parkeringen vid sjukhuset med cirka 30–45 platser, men det hanteras och finansieras i ett separat ärende.

Kostnaderna för drift och kapital beräknas till 3 354 tkr första året, varav 1 778 tkr kapitalkostnader och 1 576 tkr driftkostnader. De ska finansieras genom hyra från Tiohundra AB från och med 2028.

Annons

Mamma hotade dotterns mobbare – döms

Publicerad Igår 15:41 – av Redaktionen
En 49-årig kvinna döms efter att ha hotat tre pojkar på en skola i Rimbo.
2 min läsning
Annons

En 49-årig kvinna döms efter att ha hotat tre pojkar på en skola i Rimbo. Hon ska även ha använt ett rasistiskt tillmäle mot barnen.

Händelsen inträffade på skolans område förra året. Kvinnan hade åkt till skolan efter att hennes dotter kommit hem gråtande efter en konflikt med andra elever. Vid fotbollsplanen konfronterade hon en grupp barn och skrek åt dem.

Enligt de tre pojkarna hotade kvinnan att slå dem om de fortsatte att reta eller mobba hennes dotter. Två av barnen uppgav också att hon använde ett rasistiskt tillmäle. En biträdande rektor som befann sig på skolgården hörde kvinnan hota barnen och ingrep.

Annons

Kvinnan har förnekat brott. Hon har uppgett att hon varit arg och upprörd över hur hennes dotter behandlats, men nekat till att ha hotat barnen eller använt det rasistiska uttrycket.

Norrtälje tingsrätt anser däremot att barnens berättelser får starkt stöd av vittnesuppgifterna och finner det bevisat att kvinnan hotade att slå pojkarna. Rätten bedömer också att det är styrkt att hon använde det rasistiska tillmälet.

Åklagaren menade att gärningen hade ett hatmotiv, men tingsrätten anser inte att det är bevisat. Enligt rätten var kvinnans huvudsakliga motiv i stället hennes ilska över den långvariga konflikten kring dottern.

49-åringen döms för tre fall av olaga hot till 140 dagsböter, totalt 7 000 kronor. Hon ska även betala 10 000 kronor i skadestånd till vart och ett av de tre barnen, sammanlagt 30 000 kronor.

Annons

Så mycket dyrare blir bensinbilen i Norrtälje

Publicerad Igår 12:17 – av Tobbe Rydsheim
Från december försvinner den sista tillfälliga skattesänkningen på drivmedel.
1 min läsning
Annons

Från december försvinner den sista tillfälliga skattesänkningen på drivmedel. För en typisk bensinbilist i Norrtälje kan det innebära omkring 2 100 kronor mer per år.

Den 1 december försvinner den sista av årets tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel. Om hela höjningen slår igenom vid pumpen blir bensinen sammanlagt omkring fyra kronor dyrare per liter jämfört med septembernivån. För diesel handlar det om cirka 3,40 kronor.

För en typisk körkortsinnehavare i Norrtälje som kör en bensinbil som drar 0,7 liter per mil motsvarar höjningen omkring 2 100 kronor mer om året. För en dieselbil med en förbrukning på 0,6 liter per mil blir ökningen cirka 1 500 kronor.

Annons

Norrtäljeborna kör relativt mycket bil. Under 2025 kördes kommunens cirka 29 400 privatägda personbilar nästan 36 miljoner mil. Det motsvarar omkring 758 mil per körkortsinnehavare och år.

En stor del av bilparken fortfarande fossil. 49 procent av personbilarna i kommunen går på bensin och 31 procent på diesel. Elbilar och laddhybrider står tillsammans för elva procent.

Hur stor kostnadsökningen blir för den enskilde beror på hur mycket bilen körs och hur mycket bränsle den drar. För den som kör betydligt mer än genomsnittet kan ökningen därför bli klart högre än 2 100 kronor per år.

Annons

Bil voltade utanför Rimbo – en till sjukhus

Publicerad Igår 10:45 – av Tobbe Rydsheim
1 min läsning
Annons

En person fördes till sjukhus efter att en bil voltat och hamnat i diket på väg 280 utanför Rimbo tidigt på onsdagsmorgonen.

Larmet om singelolyckan kom till SOS Alarm klockan 05.54. Olyckan inträffade på Roslagsvägen, väg 280, i höjd med Bobacken.

När räddningstjänsten kom fram stod två personer utanför bilen. En av dem fördes med ambulans till sjukhus.

Annons
Flygfyren

Det finns i nuläget inga närmare uppgifter om personens skadeläge.

Olyckan påverkade framkomligheten under räddningsarbetet. Trafikverket bedömde att arbetet på platsen skulle vara avslutat omkring klockan 07.

Annons