Annons

Elva frågor till Rospiggarnas hovfotograf

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2021-10-16 – av Redaktionen
5 min läsning
Annons

Roffe är speedwayfotografen som sätter Hallstavik på kartan genom att dokumentera varenda match Rospiggarna kör i Bahuasligan med sin kamera i högsta hugg. Han hittar detaljer som man aldrig tidigare har sett, vinklar som gör att sporten verkligen fångas i bild.  Men just nu gör han succe på sociala medier med sina målande beskrivningar som han blandar med en gripande text. Han trollbinder hundratals varje gång han publicerar sina bilder.

Samtidigt så driver han också ett företag i Hallstavik tillsammans med sin fru Lisette som har funnit på bygden i över 40 år. Det var Roffes pappa som startade ”Pelles service”. Hur ser en typisk dag ut för honom och finns det någras tips på hur man på ett proffsigt sätt kan blanda sin hobby med företagande? Jag har flera gånger funderat över vem mannen bakom kameran egentligen är samt så har jag flera gånger reflekterat över hur han får ihop sin tid som tonårsförälder, företagare och som frilansare.

1. Hur ser en typisk ”familjedag” ut för dig?
Då äter vi en sen frukost och hittar sedan på något kul tillsammans med barnen. På kvällen tittar vi på en bra film.

Annons

2. Vad är det för slags företag du driver?
Jag har världens roligaste jobb då jag driver ett Husqvarna skog- och trädgårdsföretag tillsammans med min fru Lisette.

3. Jag vet att du själv bor i Östhammar men din butik ligger i Hallstavik. Vad skulle du ge för tips för den som skulle vilja satsa i Hallstavik?
Har du bara en bra affärsidé så är Hallstavik en utmärkt plats att starta upp en verksamhet. Jämfört med städerna så är lokaler och hyror betydligt billigare här ute. Dessutom är Hallstavik en expansiv ort på frammarsch. Roslagskusten är en pärla med många fastboende samtidigt som Hallstavik med omnejd verkligen blommar upp under sommaren med alla sommargäster. Lycka till!

4. Hur får du ihop vardagen med tonårsdöttrar, företagande och fotograferandet?
Det är självklart ett pusslande att rent praktiskt få ihop allt, men det brukar gå. Våra döttrar är idag 11 och 19 år gamla och det är givetvis lite enklare nu än för några år sedan. Eftersom jag och min fru jobbar tillsammans så har vi även full förståelse när arbetsdagarna blir längre än 8 timmar. Vad det gäller fotograferandet så har jag egentligen inte tid, men tar mig tid. Jag tycker det är oerhört kul och det är även lite terapi för själen. Däremot är det kämpigt med långa resor när man är hemma kl. 03.00 på natten och väckarklockan ringer ett par timmar senare.

5. Ungefär hur många mil kör du under speedway säsongen?
Jag har faktiskt inte räknat, men alldeles för många mil blir det i alla fall.

6. När började ditt intresse för fotografi?
Speedwayintresset har jag haft sedan barnsben då min pappa körde speedway i både Rospiggarna och Masarna. Däremot så får jag nog ge Andreas Jonsson äran för mitt fotointresse. I samband med att jag jobbade som webmaster för honom i början av 00-talet så fick jag låna en Sony Cybershot kompaktkamera. Jag fastnade direkt och sedan dess har jag fotograferat!

7. Vad är ditt bästa/sämsta speedwayminne?
Det finns en mängd häftiga minnen från speedwayvärlden, men att bevittna Tony Rickardsson var något alldeles extra. Jag hade förmånen att vara på plats när han som debutant tog VM-silver på Ullevi 1991 och när han tre år senare vann VM-guld i Vojens, Danmark.
Det sämsta minnet är nog GP-fiaskot i Göteborg 2003 där arrangörerna tvingade ställa in tävlingen på grund av urusel bana.

8. Har du några tips för den som vill börja fota speedway?
Det viktigaste är att lära sig hantera utrustningen innan man springer iväg och köper dyra kamerahus och tillbehör. När du har lärt dig detta så börjar det roliga. Där är mitt tips enkelt; när alla andra fotografer går till vänster så går du till höger. Då har du den bästa chansen att ta en unik bild!

Annons

9. Har du träffat på en otrevlig förare och kan du ge något exempel?
De flesta förarna är oerhört trevliga och ödmjuka. Däremot lär man sig vilka som vill vara ifred under tävlingarna. Där försöker jag alltid hålla en distans och låta dem ladda i lugn och ro. Mycket handlar om respekt och sunt förnuft. Jag fotografera exempelvis aldrig en skadad förare och är inte heller intresserad av att sälja några bilder på detta.
Ska jag vända på frågan och nämna förare som alltid är trevliga vid sidan av banan så kan jag nämna Jason Doyle, Nicki Pedersen och Grigory Laguta. Däremot är de stenhårda på tävlingsovalen!

10. Vad kostar ungefär utrustningen du tar med dig på en match?
Det är faktiskt en fråga som jag får ganska ofta i samband med match, men den är lite klurig att svara på. Jag har byggt upp min kameraväska under 20 år vilket betyder att jag köpt lite i taget utslaget på många år. Allt i min kameraväska har jag dessutom köpt begagnat vilket gör det svårt att sätta ett exakt värde på prylarna.

11. Finns det någon förare du gillar att fota lite extra?
Det finns några förare som är fantastiskt kul att fotografera på banan som exempelvis Bartosz Zmarzlik, Kacper Woryna och Mathias Thörnblom. De har alla en åkstil som är passar bra på bild!
Sedan finns det en kategori förare som alltid bjuder på sig själva och är kul att fånga genom kameran. Där kan jag nämna Chris Holder, Johannes Stark och Andzejs Lebedevs.

Annons
Flygfyren
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Rospiggarna laddar för hemmamatch mot serieledarna

Publicerad 2026-07-27 – av Daniel Rämsell
Efter två raka segrar mot Piraterna förra veckan väntar en ny utmaning för Rospiggarna.
1 min läsning
Annons

Efter två raka segrar mot Piraterna förra veckan väntar en ny utmaning för Rospiggarna. På tisdagskvällen kommer serieledande Smederna till Roslagen. 

Rospiggarna kommer närmast från en 52–38-seger på bortaplan mot Piraterna i Motala. Det var lagets andra raka seger mot Piraterna efter att ha vunnit hemmamötet med 48–42 dagen innan.

Inför mötet med Smederna blir det dock en del förändringar i startsjuan. Piotr Pawlicki, David Bellego och Mikkel Michelsen saknas enligt tidigare överenskommelse.

Annons

– En tuff match mot serieledarna, men tillsammans kan vi göra det, säger lagledaren Stefan Bäckström i ett pressmeddelande.

Samtidigt är Vadim Tarasenko tillbaka i laget tillsammans med den egenfostrade Dante Johansson.

– Härligt att ha Dante och Vadim tillbaka i laget, säger Bäckström.

Annons

Fakta: Rospiggarna–Smederna

Rospiggarnas lag:
Vadim Tarasenko
Ludvig Lindgren
Adam Ellis
Jonas Knudsen
Philip Hellström-Bängs
Emil Millberg
Dante Johansson

Läs mer

Smedernas lag:
Maciej Janowski
Mathias Pollestad
Kim Nilsson
Joel Andersson
Andzejs Lebedevs
Anton Jansson
Daniel Henderson

BKV går med i nytt fotbollsnätverk med AIK

Publicerad 2026-07-27 – av Tobbe Rydsheim
BKV Norrtälje ansluter till föreningsnätverket Samspel Stockholm. Samarbetet ska stärka barn- och ungdomsfotbollen och utveckla spelare, tränare, ledare och föräldrar. Fotomontage: AON
1 min läsning
Annons
Flygfyren

BKV Norrtälje ansluter till föreningsnätverket Samspel Stockholm. Samarbetet ska stärka barn- och ungdomsfotbollen och utveckla spelare, tränare, ledare och föräldrar.

Syftet är att föreningarna ska utvecklas både var för sig och tillsammans. Samarbetet ska bland annat fokusera på spelarutveckling, utbildning av tränare och ledare samt trygga idrottsmiljöer som bygger på barnens och ungdomarnas egen motivation.

Nätverket har även tagit fram en gemensam policy för spelarövergångar. Den ska skapa ett öppnare och mer enhetligt arbetssätt mellan föreningarna och kommer att presenteras inom BKV:s organisation under sensommaren eller hösten.

Annons
Flygfyren

– Vi ser att samarbetet kan ge våra spelare, tränare, ledare och föräldrar nya möjligheter till utveckling och bidra till vår vision om att vara Roslagens ledande fotbollsförening, säger Christer Lundin, ordförande i BKV, i ett pressmeddelande.

I nätverket ingår även AIK FF, Bollstanäs SK, IFK Stocksund, IFK Vaxholm, IFK Viksjö, Norrtulls SK, Sollentuna FK, Täby FK, Ursvik IK och Ängby IF.

Annons

Rospiggarna tog ny seger: ”Hoppas vi kan göra underverk”

Rospiggarna

Publicerad 2026-07-23 – av Daniel Rämsell
Speedwayförare på banan
Rospiggarna tog sin andra raka seger mot Piraterna på två dagar.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Rospiggarna tog sin andra raka seger mot Piraterna på två dagar. På onsdagskvällen vann laget med 52–38 på Fornås Arena i Motala.

Dagen efter en 48–42-seger på hemmaplan reste nytaggade Rospiggar till Motala för att möta Piraterna i ett returmöte på bortaplan. Matchen var länge jämn och efter åtta heat skiljde det endast två poäng mellan lagen.

Piraterna drabbades av ett tungt avbräck när lagkaptenen Jonathan Ejnermark tvingades utgå efter en skada i det femte heatet.

Annons
Flygfyren

Rospiggarna tog successivt kommandot under matchens senare del. Det sista heatet slutade med 5–1 till gästerna, vilket fastställde slutresultatet till 52–38.

Mikkel Michelsen, David Bellego och Philip Hellström-Bängs gick i täten för Rospiggarna med tvåsiffriga poängskördar. Michelsen slutade på 13 poäng, Bellego på elva poäng och Hellström-Bängs på elva poäng.

– Vi är ödmjuka och tacksamma, bara ta en match i taget. Smederna, Lejonen och sist Dackarna. Hoppas vi kan göra underverk och ta oss vidare, säger Stefan Bäckström, lagledare för Rospiggarna.

Nästa match för Rospiggarna är den 28 juli hemma mot Smederna.

Annons
Flygfyren

Fakta: Piraterna–Rospiggarna

Slutresultat:

Piraterna 38–52 Rospiggarna

Läs mer

Rospiggarna:

Mikkel Michelsen – 13

David Bellego – 11

Philip Hellström-Bängs – 11

Adam Ellis – 7

Piotr Pawlicki – 7

Emil Millberg – 2

Ludvig Lindgren – 1

Piraterna:

Oskar Paluch – 10

Jonas Seifert – 10

Oskar Fajfer – 5

Vaclav Milik – 5

Harry Lundahl – 4

Jonathan Ejnermark – 2

Bartosz Smektala – 2

Rospiggarna håller slutspelshoppet vid liv

Publicerad 2026-07-22 – av Daniel Rämsell
Rospiggarna tog säsongens andra seger i Bauhausligan när laget besegrade Piraterna med 48–42 på Team Kentas Park under tisdagskvällen.
1 min läsning
Annons

Rospiggarna tog säsongens andra seger i Bauhausligan när laget besegrade Piraterna med 48–42 på Team Kentas Park under tisdagskvällen. Segern innebär att slutspelshoppet fortfarande lever inför onsdagens returmöte i Motala.

Rospiggarna låg under med fyra poäng efter nio heat, men lyckades vända matchen efter en stark avslutning och säkra två viktiga poäng.

– Det är fantastiskt att kunna bjuda publiken, partners och funktionärer på ett sådan här vinst, säger Alexander Edberg, klubbchef för Rospiggarna.

Annons

Mikkel Michelsen blev poängbäst i hemmalaget med 14 poäng, följd av Piotr Pawlicki på 13 och Philip Hellström-Bängs på 10. I Piraterna var Vaclav Milik främste poängplockare med 11 poäng.

Hur var känslan i laget efter matchen? 

– Alla tycker att det är skönt att vinna, såklart. Det gör att stämningen blir mer positivt i laget och en tilltro på att man kan vinna, säger Edberg.

Redan under onsdagskvällen väntar ett nytt möte med Piraterna, den här gången på bortaplan i Motala.

Vad har ni för förväntningar på kvällens drabbning? 

– Vi hoppas på att gårdagen smittar av sig till övriga matcher, inte minst till kvällens match.

Trots att Rospiggarna fortfarande har en bit upp till slutspelsplatserna lever hoppet.

Annons

– Vi tar en match i taget och siktar på att vinna även kvällens match.

Annons
Flygfyren