Annons
Flygfyren

Narkotikahundar förebygger droganvändning på Roslagsskolan

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2023-05-24 – av Redaktionen
2 min läsning
Annons
Flygfyren

NORRTÄLJE. Som en del av skolans ökade trygghetsarbete har Roslagsskolan nyligen infört förebyggande sök med narkotikahundar. Detta initiativ har fått positiv respons från vårdnadshavare, med en gemensam målsättning om en drogfri skolmiljö.

I ett försök att stärka tryggheten och förebygga droganvändning på skolan, har Roslagsskolan introducerat förebyggande sökinsatser med narkotikahundar. Dessa specialtränade hundar söker igenom skåp, toaletter och allmänna utrymmen efter eventuell narkotika.

- Hundarna jobbar en i taget i ungefär 20-25 minuter, sen får de vila och byta av varandra. Om de hittar något intressant markerar de för oss på sitt sätt, förklarar hundföraren Fia Haking, i ett pressmeddelande från Norrtälje kommun.

Annons

Det är upp till skolans rektor att beställa dessa förebyggande sök. Utförarna av insatserna är privata företag som upphandlats av kommunen. De får endast söka i förebyggande syfte i skolans lokaler och inte efter tips eller på personer.

Om narkotika hittas informerar hundförarna skolan, som i sin tur kopplar in polisen.

- Vi gör det här för att alla elever och personal har rätt till en drogfri skola, säger, Anne-Kristine Höljebro, rektor på Roslagsskolan. 

Detta initiativ är bara en del av det trygghetsarbete som genomförs på Roslagsskolan. Andra insatser inkluderar bland annat workshops om tolerans, respekt och empati, samt införandet av en mobilfri skola i vissa årskurser.

– Vi upplever också att det blivit lugnare i klassrummen sedan vi införde mobilfri skola hos årskurs sju och åtta. Nästa år inför vi mobilpolicyn även för årskurs nio, säger Anne-Kristine. 

Rapporten efter förra veckans sök med narkotikahundar visade att ingen narkotika hittades. Det fanns dock tecken på möjlig kontaminering på vissa ställen i skolan.

– Vi är tacksamma över att det ändå verkar vara begränsat med kontamineringen, men ser naturligt allvarligt på att det förkommer hos oss. Förhoppningen är att insatsen får en förebyggande effekt som utestänger droger från skolan och på så sätt skapar en trygg miljö för alla, säger Anne-Kristine Höljebro

Annons

Det planeras att genomföra fler liknande sök på Roslagsskolan, samt även på övriga kommunala högstadieskolor och på Rodengymnasiet.

FOTO: Norrtälje kommun

Annons

Dödsstraff p g a bristande vandel – vilket samhälle vill vi ha?

Publicerad Igår 08:42 – av Catarina Wahlgren
Catharina Wahlgren
3 min läsning
Annons

Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Andrea Kronvall (SD) slår sig för bröstet över regeringens beslut om hårdare straff som ska göra Norrtälje tryggare. SD vill gärna att debatten ska handla om att straffa människor som framställs som obotligt kriminella. Men låt oss ta diskussionen om vad det egentligen handlar om – synen på människan och människans förmåga till förändring.

En av polisens mest erfarna bekämpare av organiserad brottslighet, Gunnar Appelgren, beskriver hur unga personer i kriminella miljöer – ibland kallade barnsoldater – agerar utan plan för vad som händer efter brottet. De förstår ofta inte ens att de kan åka fast. Det handlar inte om kalkylerande brottslingar, utan om barn som utnyttjas i ett system de inte behärskar. I veckan berättas om 15åringar som försökt rekrytera 8åringar – barn som lejer barn.

Just därför är det naivt att tro att hårdare straff i sig ska lösa problemet. Unga har svårt att få jobb, svårt att flytta hemifrån, skaffar barn senare eller inte alls. Vuxenblivandet skjuts på många områden fram. Utom när det gäller straff. Det pratas om att 6åringar ska punktmarkeras.

Annons
redo för stambyte?

Att många reagerar på den hårda retoriken mot unga handlar nog om att vi i vår del av världen är ovana vid att sätta barn i fängelse och att splittra unga människor från sina familjer. Utöver det har vi varit trygga i att rättsliga åtgärder inte riskerar att bli godtyckliga. Sedan ca hundra år tillbaka har vi frångått tankar på att människor ska låsas in så länge att vägen tillbaka till samhället i praktiken försvinner.

Missförstå mig rätt: vissa straff behöver skärpas och det är bra att brottsoffer ska få bättre stöd. Det gäller t ex mäns våld mot kvinnor. Men stora delar av regeringens politik väcker allvarliga frågor. Lagrådet har riktat skarp kritik mot flera av förslagen kring bristande rättssäkerhet, otydliga lagar och otillräcklig analys av vilka konsekvenser förslagen kan få.

Samtidigt vet vi att lagändringarna kräver en massiv utbyggnad av kriminalvården. Vi talar om ett samhälle där allt fler människor ska sitta inlåsta allt längre tid. Lösningar som att hyra fängelseplatser utomlands är konkreta alternativ. Det för tankarna bakåt i historien – inte framåt.

Frågan är vad det gör med ett samhälle. Högern utnyttjar flitigt narrativet om den kriminelle invandraren och skickar skötsamma tonåringar och anställda inom vård och omsorg till länder de flytt för att komma undan krig och förtryck. Nu odlas narrativet om bristande vandel som något som kan komma att appliceras godtyckligt på den som inte passar i högerns perfekta samhälle. Det känns inte särskilt tryggt.

I grunden handlar det inte om att vara “hård” eller “mjuk”. Det handlar inte om livstids fängelse eller saft och bulle. Det handlar om människosyn. Tror vi att människor för all framtid kommer att vara synonyma med den värsta handling de någonsin har begått? Eller tror vi att förändring är möjlig?

Ett samhälle som slutar tro på människors möjlighet att förändras blir kallare, hårdare – och i längden också otryggare. Trygghet byggs inte genom godtyckliga lagar eller rädsla för ett hårt straff. Trygghet byggs inte genom att ge upp tanken på en andra chans. Låt diskussionen handla om ur vilken människosyn dessa förslag växer fram – och om det är den människosynen vi vill forma vårt samhälle kring.

Annons

Annons
Annons
redo för stambyte?

Man avfyrade raketer från balkong i Norrtälje – åtalas

Publicerad Igår 06:00 – av Nicklas Salmin
Blåljussirener från en polisbil i mörker.
En man i 20-årsåldern åtalas för brott mot ordningslagen efter att ha avfyrat fyrverkerier från en balkong i Norrtälje.
1 min läsning
Annons

En man i 20-årsåldern åtalas för brott mot ordningslagen efter att ha avfyrat fyrverkerier från en balkong i Norrtälje.

Händelsen inträffade under natten till den 16 december förra året.

Polisen larmades till platsen efter att flera personer uppgett att fyrverkerier skjutits från en bostad.

Annons
redo för stambyte?

Enligt utredningen pågick ett födelsedagsfirande i lägenheten.

Mannen har i förhör erkänt händelsen och uppgett att han var berusad vid tillfället.

Annons
Annons
redo för stambyte?

Trafikolycka i Grisslehamn – en person till sjukhus

Publicerad 2026-04-15 – av Daniel Rämsell
En ambulans i rörelse.
En trafikolycka med ett mindre motorfordon inträffade på Norrbygärdesväg i Grisslehamn under onsdagseftermiddagen och räddningstjänst har kallats till platsen. 
1 min läsning
Annons

En trafikolycka med ett mindre motorfordon inträffade på Norrbygärdesväg i Grisslehamn under onsdagseftermiddagen och räddningstjänst har kallats till platsen. 

Larmet inkom till SOS Alarm klockan 17.09.

– Det är en olycka där en fyrhjuling har vält och föraren varit fastklämd under fordonet. Vi är på plats och har hjälpt ambulanspersonalen med att få upp personen till ambulansen, säger Lena Hoffman, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Annons

Det finns i nuläget inga uppgifter om skadeläge.

Artikeln kan komma att uppdateras. 

Annons
Flygfyren
Annons
redo för stambyte?

Bostadspriserna i Norrtälje – så ser det ut

Uppdaterad 2026-04-15, Publicerad 2026-04-15 – av Nicklas Salmin
Norrtäljes hamnpromenad i solnedgång.
Priserna på bostadsrätter i Norrtälje kommun ökade med 7 procent under perioden januari till mars.
1 min läsning
Annons

Priserna på bostadsrätter i Norrtälje kommun ökade med 7 procent under perioden januari till mars. Enligt statistik från Svensk Mäklarstatistik, som Newsworthy har analyserat, innebär det en tydlig uppgång efter ett år med i stort sett stillastående priser.

Totalt såldes 182 bostadsrätter i Norrtälje under årets första tre månader, till ett genomsnittligt pris på 2,2 miljoner kronor.

Det är något färre affärer än samma period i fjol, då 199 bostadsrätter såldes.

Annons

Samtidigt visar statistiken att villapriserna utvecklats svagare i kommunen.

Under samma period sjönk priserna med 4 procent i Norrtälje, medan de i hela Stockholms län i stället ökade med 2 procent.

I Norrtälje såldes 113 villor mellan januari och mars, till ett genomsnittligt pris på 3,6 miljoner kronor. Även här är antalet affärer lägre än året innan, då 123 villor bytte ägare.

Även fritidshusmarknaden visar en nedåtgående trend. Under de senaste tolv månaderna har priserna på fritidshus i Norrtälje minskat med 2 procent. Samma utveckling syns i hela länet.

Totalt såldes 46 fritidshus i kommunen under årets första kvartal, till ett genomsnittligt pris på 2,9 miljoner kronor. Det kan jämföras med 68 affärer under motsvarande period i fjol.

Annons

Annons
Flygfyren
Annons
redo för stambyte?