Annons

Älg på E18 vid Frötuna – stor påverkan på trafiken

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-02-27 – av Nicklas Salmin
Bild på en varningstriangel i samband med en olycka.
På torsdagen varnade Trafikverket för en älg som stör trafiken på E18 i höjd med Frötuna, och händelsen har stor påverkan på trafiken. FOTO: Wikimedia
1 min läsning
Annons

På torsdagen varnade Trafikverket för en älg som stör trafiken på E18 i höjd med Frötuna, och händelsen har stor påverkan på trafiken.

Det var på torsdagsmorgonen klockan 07.17 som Trafikverket gick ut med en varning om att en älg befinner sig på E18 i höjd med Frötuna.

Händelsen uppges ha stor påverkan på trafikbilden till och med klockan 09.00.

Annons
Flygfyren

Samtidigt varnar man för ett fordonshaveri vid trafikplats Söderhall, där en lastbil har havererat och påverkar trafiken, om än i liten utsträckning, i riktning mot Stockholm.

Olyckan prognostiseras att påverka på trafiken fram till och med klockan 08.45.

Artikeln kan komma att uppdateras. 

Annons

Så mycket dyrare blir bensinbilen i Norrtälje

Publicerad Idag 12:17 – av Tobbe Rydsheim
Från december försvinner den sista tillfälliga skattesänkningen på drivmedel.
1 min läsning
Annons

Från december försvinner den sista tillfälliga skattesänkningen på drivmedel. För en typisk bensinbilist i Norrtälje kan det innebära omkring 2 100 kronor mer per år.

Den 1 december försvinner den sista av årets tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel. Om hela höjningen slår igenom vid pumpen blir bensinen sammanlagt omkring fyra kronor dyrare per liter jämfört med septembernivån. För diesel handlar det om cirka 3,40 kronor.

För en typisk körkortsinnehavare i Norrtälje som kör en bensinbil som drar 0,7 liter per mil motsvarar höjningen omkring 2 100 kronor mer om året. För en dieselbil med en förbrukning på 0,6 liter per mil blir ökningen cirka 1 500 kronor.

Annons
Flygfyren

Norrtäljeborna kör relativt mycket bil. Under 2025 kördes kommunens cirka 29 400 privatägda personbilar nästan 36 miljoner mil. Det motsvarar omkring 758 mil per körkortsinnehavare och år.

En stor del av bilparken fortfarande fossil. 49 procent av personbilarna i kommunen går på bensin och 31 procent på diesel. Elbilar och laddhybrider står tillsammans för elva procent.

Hur stor kostnadsökningen blir för den enskilde beror på hur mycket bilen körs och hur mycket bränsle den drar. För den som kör betydligt mer än genomsnittet kan ökningen därför bli klart högre än 2 100 kronor per år.

Annons

Bil voltade utanför Rimbo – en till sjukhus

Publicerad Idag 10:45 – av Tobbe Rydsheim
1 min läsning
Annons

En person fördes till sjukhus efter att en bil voltat och hamnat i diket på väg 280 utanför Rimbo tidigt på onsdagsmorgonen.

Larmet om singelolyckan kom till SOS Alarm klockan 05.54. Olyckan inträffade på Roslagsvägen, väg 280, i höjd med Bobacken.

När räddningstjänsten kom fram stod två personer utanför bilen. En av dem fördes med ambulans till sjukhus.

Annons

Det finns i nuläget inga närmare uppgifter om personens skadeläge.

Olyckan påverkade framkomligheten under räddningsarbetet. Trafikverket bedömde att arbetet på platsen skulle vara avslutat omkring klockan 07.

Annons
Flygfyren

23-åring slog ledig polis i huvudet med flaska – får fängelse

Publicerad Igår 12:28 – av Tobbe Rydsheim
En 23-årig man döms till åtta månaders fängelse efter ett våldsamt bråk i centrala Norrtälje.
1 min läsning
Annons

En 23-årig man döms till åtta månaders fängelse efter ett våldsamt bråk i centrala Norrtälje. Offret var polis, men var ledig vid tillfället.Allt om Norrtälje har tidigare rapporterat om händelsen

, som inträffade under augusti månad i centrala Norrtälje.

Den ledige polisen hade tillsammans med andra gått ner till ett sällskap som spelade hög musik från flera bilar. Kort därefter uppstod ett bråk.

Annons

Tingsrätten anser det bevisat att 23-åringen slog mannen i huvudet med en glasflaska, tog stryptag på honom och släpade honom i håret längs marken..

Straffet blir åtta månaders fängelse. Mannen ska också betala skadestånd.

Annons

47-åring misstänks för två misshandlar i Rånäs

Publicerad 2026-10-26 – av Tobbe Rydsheim
En 47-årig man misstänks för två misshandlar i Rånäs med bara några dagars mellanrum.
1 min läsning
Annons

En 47-årig man misstänks för två misshandlar i Rånäs med bara några dagars mellanrum. Åklagaren har begärt att mannen ska häktas.

Misstankarna gäller två händelser i Rånäs den 16 och 20 oktober. Mannen är enligt häktningsframställan misstänkt på sannolika skäl för misshandel vid båda tillfällena.

Efter den senaste händelsen greps mannen på kvällen den 20 oktober. Han anhölls tidigt följande morgon.

Annons
Flygfyren

Åklagaren begär nu att 47-åringen ska häktas. Som skäl anges dels risken för att han kan undanröja bevis eller på annat sätt försvåra utredningen, dels risken för fortsatt brottslighet.

Annons