Annons

Bakom kulisserna med komikern Jakob Öqvist – skrattfest på Havspiren

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2023-07-09 – av Daniel Rämsell
3 min läsning
Annons

NORRTÄLJE. Jakob Öqvist, en av Sveriges mest etablerade ståuppkomiker, kommer att förgylla Havspiren i Norrtälje med sin humor den 12 juli. I en exklusiv intervju med Allt Om Norrtälje, ger han oss en inblick i vad publiken kan förvänta sig av showen, hans karriär, och berättar om sitt arbete bakom kulisserna. 

Jakob Öqvist är ingen främling för svenska humorfans. Med en imponerande karriär som sträcker sig över två decennier har hans humoristiska insikter och observationer vunnit hjärtan över hela landet. Nu förbereder han sig för att charma Norrtälje på Havspirens scen, där han kommer att uppträda tillsammans med några av Sveriges största humorprofiler.

När vi frågade Jakob om vad publiken kan förvänta sig av hans uppträdande den 12 juli, var han tydlig med att varje show anpassas efter publiken.

Annons

- Först och främst vill jag känna efter vilken publik som är på plats och anpassa min show efter dem, men troligtvis är det en blandad publik som får ta att jag gräver där jag står, säger Öqvist. Frånskild, trebarnspappa mitt i semestern som vill njuta av ledighet i Sommarsverige. Där har jag minst en timma igenkänning, fortsätter han.  

När det gäller förberedelser inför showen, ger Jakob oss en inblick i hur han skapar och finslipar sitt material. Han understryker vikten av att vara närvarande i stunden.

- Det bästa sättet att få fart på en standup-klubb är att vara här och nu. Då vill du ha en skön känsla i kroppen och tro att du har mycket att erbjuda. Kanske en bastu innan med kvällens MC, Janne Westerlund, uttrycker han.

Att Jakob har mognat som komiker genom åren är ingen hemlighet. Hans ständiga strävan att ge allt på scenen, oavsett omständigheterna, har varit en avgörande faktor för hans framgång.

- Jag tror alla mina shower har berikat mig både på gott och ont. Men att alltid ge allt oavsett vad eller var du är har varit min devis. Det vågade man inte alltid de första stapplande åren, säger han.

Vidare förmedlar han att han hoppas att publiken går ifrån showen med ett visst perspektiv på livet - på frågan vad han hoppas att publiken tar med sig från showen på Havspiren svarar han:

- Det är nog att livet är guld ibland och att livet är skit ibland. Så väljer du att skratta åt bägge dessa faktum så har du kul 100% av ditt liv, istället för typ hälften. Sant men inte alltid så lätt, säger Öqvist.  

Annons

Komikern delar också med sig av en rolig anekdot från sin karriär:

- En gång när vi körde STOCKHOLM LIVE på SVT, vandrade en kvinna upp mitt i showen med en ryggsäck på sig. Vi tänkte bomb, hon tänkte ”dags att läsa lite poesi”.  

Vilket är det roligaste skämtet som du har hört eller berättat, som du tyvärr inte kan använda i dina föreställningar och varför?
- Jag tycker Janne Westerlunds skämt om “Läbbiga Skogens MC-klubb” är väldigt roligt. Men det är ju Jannes skämt och komiker får inte stjäla av varandra. 

Vill man veta mer om "läbbiga skogens MC-klubb, får man alltså från Janne Westerlund. 

FOTO: Pressbild  

Annons

Ny karta gör det enklare att upptäcka Roslagens historia

Publicerad Idag 08:30 – av Tobbe Rydsheim
Visit Roslagen återlanserades den 18 september med en ny webbplats och en omfattande karta över besöksmål i hela Roslagen.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Gravfält, runristningar och andra historiska platser finns samlade på Visit Roslagens nya karta. Tanken är att fler ska upptäcka sevärdheter som finns nära hemmet eller längs utflyktsvägen.

Visit Roslagen återlanserades den 18 september med en ny webbplats och en omfattande karta över besöksmål i hela Roslagen.

Bland platserna finns fornlämningar som gravfält, runristningar och fornborgar. Kartan ska göra det möjligt att upptäcka historiska miljöer i samband med exempelvis en vandring eller en dagsutflykt.

Annons
Flygfyren

Enligt Kira Warner, ansvarig för Visit Roslagen, är en av kartans främsta fördelar att besökaren kan kombinera olika typer av utflyktsmål.

Den som är ute på en vandringsled kan exempelvis leta upp en sevärdhet i närheten och samtidigt hitta närmaste restaurang, toalett eller plats för en paus.

För Norrtäljebor innebär det också en möjlighet att upptäcka historiska platser i den egna kommunen och planera utflykter till områden som annars kan vara lätta att passera utan att lägga märke till dem.

Visit Roslagen och Allt om Norrtälje har samma ägare, Roslagen Media Group.

Annons
Flygfyren

Baldersgatan i Norrtälje fortsatt avstängd i oktober

Publicerad Igår 11:14 – av Tobbe Rydsheim
Baldersgatan i Norrtälje är helt avstängd för all trafik medan arbete med el, fjärrvärme, fiber och belysning pågår.
1 min läsning
Annons

Baldersgatan i Norrtälje är helt avstängd för all trafik medan arbete med el, fjärrvärme, fiber och belysning pågår.

Arbetet med Baldersgatan i Norrtälje syftar till att förbättra och bygga ut infrastrukturen för el, fjärrvärme, fiber och belysning. Samtidigt ska säkerheten för gående och cyklister öka och miljön på gatan bli tryggare och mer trivsam. Det meddelar Norrtälje kommun.

Just nu är gatan helt avstängd för all slags trafik, och gående hänvisas till andra vägar än Baldersgatan. Avstängningen gäller sträckan mellan Odengatan och Narvagatan, medan den norra delen mellan Tibeliusgatan och Odengatan nu har öppnats.

Annons

Infarten från Baldersgatan till Odengatan är öppen för trafik, men det sista lagret asfalt saknas. Trafikanter uppmanas köra försiktigt över port- och kantsten eftersom kanterna kan vara höga.

Helavstängningen väntas pågå under hela oktober och flyttas successivt söderut längs gatan. Arbetet beräknas totalt pågå under oktober och november.

Under byggperioden kan buller och vibrationer förekomma. Boende och verksamheter i närområdet uppmanas planera sina resor i god tid och följa skyltningen på plats.

Närmast väntar markarbete och kanalisation för el, belysning och fiber, montering av belysningsfundament och kantsten samt utformning av planteringar och gång- och cykelbanor. Dessutom ska fjärrvärme anslutas till det nybyggda lägenhetshuset i området.

Annons

Beskedet: Mittenstyret fortsätter styra Norrtälje kommun

Publicerad Igår 10:59 – av Tobbe Rydsheim
– Vi går in i den nya mandatperioden med både ödmjukhet och tydliga ambitioner, säger Robert Beronius (L).
1 min läsning
Annons

S, C, L och MP är överens om att fortsätta styra Norrtälje kommun 2026–2030. Beskedet presenterades på fredagen och väntar nu på fullmäktiges godkännande.

Socialdemokraterna, Centerpartiet, Liberalerna och Miljöpartiet fortsätter sitt samarbete i Norrtälje kommun. Beskedet presenterades vid en presskonferens i Rådhuset på fredagsmorgonen. Samma fyra partier har styrt kommunen tillsammans sedan maktskiftet i september 2024, med Vänsterpartiet som stödparti.

Det fortsatta styret pekar ut tre övergripande områden för mandatperioden: ansvar för framtiden, trygghet och livskvalitet samt utveckling av hela kommunen – från stad till landsbygd och skärgård. Bland ambitionerna finns högre skolresultat, bättre företagsklimat, en effektivare kommunal organisation och fortsatt fokus på kommunens ekonomi.

Annons
Flygfyren

Liberalerna lyfter särskilt skolpolitiken och uppger att partiet kommer att driva frågor om fler behöriga lärare, bättre studiero och stöd till elever. Partiet vill även minska administrationen och skapa ekonomiskt utrymme för sänkt kommunalskatt.

– Vi går in i den nya mandatperioden med både ödmjukhet och tydliga ambitioner. Vi vet vad vi vill åstadkomma och vi kommer att fortsätta vara pådrivande för en skola där fler elever lyckas, en kommun med mindre byråkrati och en ekonomi som gör det möjligt att sänka skatten, säger kommunalrådet Robert Beronius (L) i ett pressmeddelande.

Det nya styret behöver formellt godkännas av kommunfullmäktige. Beslut väntas den 19 oktober.

Annons
Flygfyren

AI hjälper till att planera din helg hos Visit Roslagen

Publicerad 2026-10-08 – av Tobbe Rydsheim
Visit Roslagen fick en ny webbplats den 18 september. Som en del av utvecklingen planeras en AI-baserad chatt som ska hjälpa besökare att hitta resmål och sätta ihop upplevelser i Roslagen.
1 min läsning
Annons

En weekend med boende, restaurangbesök och aktiviteter – utan att själv behöva leta upp varje del. Det är en av uppgifterna för den AI-tjänst som ska införas på Visit Roslagen.

Visit Roslagen fick en ny webbplats den 18 september. Som en del av utvecklingen planeras en AI-baserad chatt som ska hjälpa besökare att hitta resmål och sätta ihop upplevelser i Roslagen.

Enligt Kira Warner, ansvarig för Visit Roslagen, ska besökaren kunna ställa frågor om specifika platser eller be tjänsten föreslå ett upplägg för en hel helg.

Annons
Flygfyren

Chatten ska hämta information från webbplatsen, där bland annat boenden, restauranger, sevärdheter och evenemang finns samlade. På så sätt ska den kunna föreslå aktiviteter som passar besökarens önskemål.

Visit Roslagen och de anslutna aktörerna ska löpande kontrollera och uppdatera informationen som tjänsten använder. Enligt Warner ska tjänstens funktioner också utvecklas efter hand.

Något datum för när AI-turistbyrån öppnar har ännu inte meddelats.

Visit Roslagen och Allt om Norrtälje har samma ägare, Roslagen Media Group.

Annons
Flygfyren