Baldersgatan i Norrtälje ska byggas om för att skapa en tryggare trafikmiljö och en mer trivsam stadsgata.
Ombyggnationen innebär att gatan får gång- och cykelbanor på båda sidor, separerade från biltrafiken, samt fler övergångsställen.
Syftet är att ge ökad prioritet åt gång- och cykeltrafik och förbättra trafiksäkerheten.
Projektet omfattar även ett ökat inslag av grönska, som ska bidra till en mer attraktiv stadsmiljö.
Arbetet genomförs i två etapper. Den första etappen omfattar den södra delen mellan Bangårdsgatan och Tibeliusgatan och startar den 15 april.
Den beräknas vara färdig under hösten. Under delar av byggtiden kommer gatan att vara avstängd för genomfart.
– Ombyggnationen av Baldersgatan till en modern stadsgata är en del i att göra Norrtälje till en tryggare och mer attraktiv stad. Vi vill skapa en stad där barn kan cykla själva och där äldre kan promenera tryggt, säger Robert Beronius (L), kommunalråd i ett pressmeddelande.
Den andra etappen, som gäller den norra delen, kan påbörjas först efter att detaljplanen för området vunnit laga kraft. Det bedöms ske tidigast under 2027, enligt pressmeddelandet.












