Burgarpremiär med lång kö – 16-åringar driver egen foodtruck i Norrtälje

Egen sommar

publicerad 4 juli 2025
– av Daniel Rämsell
Två ungdomar som driver en egen Foodtruck.
Det är två 16-åringar som står bakom grillen när Norrtäljeborna strömmar till för att beställa hamburgare utanför Blomsterlandet på fredagen.

Klockan hade precis passerat lunch när kön började ringla sig lång framför “Messy Burgers”, en nystartad foodtruck som drivs av ungdomarna Charlie Norberg och Adam Grandert inom ramen för kommunens projekt Egen sommar.

 En timme efter öppning, när Allt om Norrtälje är på besök, är trycket högt och premiären kan knappast beskrivas som något annat än en succé.

– Det känns jättekul. Vi har bara haft öppet i en timme och det har varit fullt med kunder sedan dess, sade Charlie Norberg, en timme efter öppningen på fredagen.

Hur har responsen bland kunderna varit hittills?

Folk som står i kö till en Foodtruck i dagsljus.
Adam och Charlie driver en egen Foodtruck i sommar. FOTO: Daniel Rämsell

– Den har bara varit bra feedback hittills, så det känns jättekul!

Foodtrucken kommer att rulla vidare under sommaren och stanna till på olika platser i kommunen.

– Vi kommer också att stå ute på Vätö vid Linneas lada, men på lite olika ställen i Norrtälje kommun, säger Charlie.

Charlie och Adam är en del av Norrtälje kommuns satsning Egen sommar, där ungdomar mellan 15 och 19 år får möjlighet att driva eget företag med stöd av handledare i stället för att ta ett traditionellt sommarjobb.

Projektet, som körs för sjunde året, ska ge unga en chans att utveckla entreprenörskap och lära sig grunderna i att driva en verksamhet.

Fanny Wennman, ledare för kommunens satsning Egen sommar.
Fanny är stolt över ungdomarna som tagit sin idé till verklighet. FOTO: Norrtälje kommun

– Det är fantastiskt att se ungdomarna ta sina idéer hela vägen till färdig verksamhet. Att det dessutom är fullt med kunder redan vid premiären visar verkligen vilket driv de har, säger Fanny Wennman, ledare för Egen sommar, på plats vid foodtrucken.

Se videoreportaget här:

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av Allt om Norrtälje (@alltomnorrtalje)

TV: Allt om Norrtälje intervjuar Egen Sommar-deltagarna

Egen sommar

publicerad 29 juni 2025
– av Alexander Hall
Egen sommars ledare.
Ledarna för Egen sommar

Allt om Norrtäljes reporter Alexander Hall möter deltagare i Norrtälje kommuns initiativ Egen Sommar. Där får 15–19-åringar två intensiva startup-veckor för att lära sig företagandets grunder och därefter driva sina affärsidéer över sommarlovet med stöd av erfarna mentorer.

Projektet erbjuder ingen garanterad lön men ger deltagarna verktyg, nätverk och möjlighet att tjäna egna pengar.

Se videon nedan eller direkt på Allt om Norrtäljes sociala medier:

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av Allt om Norrtälje (@alltomnorrtalje)

15-åriga Pariya från Norrtälje designar miljövänligt klädmärke

Egen sommar

publicerad 22 juli 2023
– av Daniel Rämsell

Den unga, blivande entreprenören Pariya Heidaree, 15 år gammal från Norrtälje och studerande på Långsjöskolan, startar sitt eget klädföretag. Genom att välja inhemsk tillverkning i Stockholm säkerställer hon kvaliteten på sina produkter och minskar utsläppen, vilket skapar en miljövänlig affärsmodell. 

15-åriga Pariya Heidaree från Norrtälje har tagit steget in i affärsvärlden med sitt klädmärke “Kiana”. Hon började med en affärsidé om dropshipping, men insåg snart att det skulle innebära hinder för hennes mål om att kontrollera produktkvalitén och minimera utsläppen.

– Hela konceptet ändrade sig när jag insåg att jag inte skulle kunna övervaka produkternas tillverkning om de gjordes utomlands, säger Pariya. Jag ville vara säker på att kunna erbjuda högkvalitativa produkter med rimliga priser, och det skulle vara svårt att göra det om jag inte ens kunde se produkterna innan de skickades till kunderna, fortsätter hon.

Beslutet om att tillverka kläderna i Stockholm visade sig vara en vändpunkt för Pariya. Valet gjorde det möjligt för henne att inte bara kontrollera kvaliteten på sina produkter, utan också garantera snabb leverans inom hela Sverige, något som hon hopppas kunna bidra till en bättre kundupplevelse. Dessutom bidrar det till minskad miljöpåverkan, något som 15-åringen värderar högt.

En av de största utmaningarna för Pariya, som för många unga entreprenörer, är marknadsföring och konkurrens. Men med hjälp från sin rådgivare och det stöd hon fått från kommunens Egen sommar, har hon kunnat möta utmaningar med självförtroende, berättar hon.

Pariya hoppas på en framtid där Kiana kommer att bli känt för sina snabba leveranser och miljövänliga produkter till konkurrenskraftiga priser. Men framför allt hoppas hon att företaget ska bli känt för sin utmärkta kundservice.

– Jag förväntar mig att kunderna får snabb och effektiv service. Min vision är att göra kunderna nöjda, berättar hon.

Det är alltså inte bara försäljningssiffror eller marknadsandelar som är essentiellt för Pariya. Hon uppskattar även de lärdomar och värdefulla kontakter hon skapar på sin entreprenörsresa.

– Det bästa med att starta eget är att man får möta intressanta människor och skapa kontakter. Man bär med sig de lärdomar man får hela livet, avslutar Pariya.