Annons
Flygfyren

Dags för Månegarm Open Air 2023

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2023-08-19 – av Redaktionen
5 min läsning
Annons

NORRTÄLJE. Fredag och lördag den 25-26 augusti är det dags metal-festen Månegarm Open Air på Pythagoras Industrimuseum i Norrtälje. Efter två lyckade festivaler ser Erik Grawsiö och komipsarna i Norrtäljebandet Månegarm fram mot ännu en succé.
- Vi har en jäkligt bra line-up även i år med stor variation bland banden, säger arrangörsbandets basist och sångare Erik Grawsiö.

Det hela började 2019. Drömmen och idén om en egen minifestival på hemmaplan i Norrtälje hade funnits länge. 
- Första året var riktigt nervöst, säger Grawsiö. Vi visste ju inte hur det hela skulle tas emot, men det visade sig bli det roligaste vi gjort tillsammans under alla år. 

Månegarm bildades 1995 och släppte sitt senaste album Ynglingaättens öde 2022, det elfte albumet i ordningen. Bandet ses som ett av pionjärerna inom Vikinga-metal. Under alla år har turnerandet i flera delar av världen gett bandet kontakter och vänner i massor, vilket underlättar när de nu har egen festival. 
- Ja, säger Grawsiö. Vi har ganska lätt att få band att ställa upp, vi känner ju många av dem. Ta till exempel Skyforger, ett band från Lettland som spelar här i år och bildades samma år som oss. Vi gjorde vår allra första Europaturné tillsammans med dem och de är väldigt goda vänner till oss sedan dess. 

Annons

Första året fanns 750 biljetter att köpa till Månegarm Open Air. De sålde slut i ett nafs. Och folk från över 30 nationer var på plats. Sedan dess har antalet biljetter utökats. 
- Vi visste inte riktigt första året hur många som faktiskt får plats på platsen, säger Grawsiö. Andra året ökade vi till 850 och till i år har vi 1 000 biljetter. Sedan tillkommer ju alla band, folket på deras vip-listor och alla de som ställer upp och hjälper oss under arrangemanget. 

Under de år festivalen genomförts har Månegarm alltid låtit ett lokalt band från Norrtälje öppna. Första året var det Mercury X, i fjol Kråkslott och i år blir det Fredlös som intar scenen först på lördagen. Fredlös släppte sitt första album tidigt i våras och har fått strålande recensioner världen över. Nu gör de sin första livespelning. 
- Det känns fantastiskt roligt att få göra första spelningen på hemmaplan, säger Tomas Karlson, gitarrist och låtskrivare i Fredlös. Och eftersom Månegarm inspirerat oss mycket är det hedrande att få uppträda på deras festival. 

Och apropå Kråkslott. Efter deras energifyllda succé förra året kommer de tillbaka även i år. 
- Ja, säger Erik Grawsiö. Vi försöker utveckla festivalen lite varje år och kommer nu att ha en mindre scen som första kallas ”folk stage”, då Suttung, med bland andra Janne Liljeqvist som spelade violin med oss fram till 2012 kommer spela när vi byter band på stora scenen. Men mellan näst sista och sista bandet på huvudscenen blir den mindre scenen en ”doom-scen” då Kråkslott spelar där. 

En festival av detta slag kräver givetvis samarbetspartners. Förutom att Månegarm gör festivalen tillsammans med Björn Pettersson, festivalgeneral och John Gullmarstam, ljudtekniker, finns Norrtäljeföretaget Sound & Vision med. 
- De kommer hjälpa till med att filma under festivalen och lägga ut på sociala medier där de även ska sköta rapporteringen. De kommer också hjälpa till med att ljussätta en hel del, säger Grawsiö. 

Mat och dryck serveras av Happy Shitty Day, krogen/rockklubben i Norrtälje som drivs av Dennis Johansson. På plats kommer också TPL-records vara och sälja vinylskivor. Ve & fasa säljer hårdrockskläder och Dauder Art säljer souvernier. 
- Sedan har vi, precis som i fjol, lokala tatuerare på plats i form av Sharp Studio från Norrtälje, för dem som vill passa på att tagga sig, säger Grawsiö. 

Biljettläget så här en vecka innan? 
- Det finns kvar, men åtgången är stor, säger Grawsiö. 

Banden som spelar samt speldag: 

Fredlös (lördag) - Ett Norrtäljeband som bildades ur andra lokala musikprojekt 2021. Bandet spelar rifftung, ibland monoton, musik, kryddat med fantastisk sång av Liv Hope. Texterna på debutalbumet Fredlös handlar mycket om medeltiden.

Annons

Kvaen (lördag) – Ett Norrbottniskt projekt som kretsar kring gitarristen Jakob Björnfot. De spelar en blandning av black-, speed- och pagan-metal. ”Varning” för hejdlöst ös! 

Tyr – (lördag) Internationellt sett det största bandet på årets festival. Killarna från Färöarna bildade bandet 1998 och vet hur man levererar viking-metal på högsta nivå. Men sanningen är att de blandar in mycket mer än just ren viking-metal. Många genrer inom heavy metal kan hittas i deras musik, där mycket kretsar kring nordisk folklore och mytologi. 

Skyforger (lördag) – Bildades i Lettland 1995 och musikaliskt är de mest kända inom genren folk-metal, men de levererar också in en mix av heavy metal och black metal. Sjunger på sitt hemspråk, vilket är vanligt och uppskattat i genren. 

Zornheym (lördag)– Ett svenskt band, under ledning av mångfascetterade Zorn, (bl.a a ex Dark Funeral) som levererar symfonisk extreme-metal. Kommer garanterat skaka om publiken på Pythagoras ordentligt! Hängslen och bälten på. 

Fejd – (fredag) Ett av bandet från premiäråret 2019. Det svenska bandet ger folk-metal ett ansikte. Blandar detta med undertoner av medeltid på ett fantastiskt sätt. Kommer i år att spela på fredagskvällen då de och Månegarm bjuder på en akustisk spelning inne i Pythagoras. 

Wormwood (lördag) – Stockholmsband med starkt säte i Norrtälje genom gitarristen och låtskrivaren Tobias Rydsheim (också live-medlem i Månegarm). Fick med sitt album Nattarvet (2019) lite av ett genombrott som sedan följts upp med smått episka albumet Arkivet (2021). Musiken? Melodisk black metal med folkmusik och rockinfluencer, som nu har utvecklats till en typ av Skandinavisk black metal. Mycket vemod är känslan.

Månegarm (spelar fredag (akustiskt) och lördag) – Norrtäljes okrönta kungar. Rutinerat band, bildades 1995, som fyller plattorna med viking-metal och texter som dryper av historia. Kommer som vanligt inte göra någon besviken på hemmaplan.

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Erika Grann får Norrtälje nyckel för sitt kulturarvsarbete

Publicerad Igår 15:17 – av Tobbe Rydsheim
Erika Grann, chef för Pythagoras industrimuseum, har utsetts till mottagare av Norrtälje nyckel 2026 för sitt långvariga arbete med att bevara och utveckla ett av kommunens viktigaste kulturarv.
1 min läsning
Annons

Erika Grann, chef för Pythagoras industrimuseum, har utsetts till mottagare av Norrtälje nyckel 2026 för sitt långvariga arbete med att bevara och utveckla ett av kommunens viktigaste kulturarv. Det meddelar Norrtälje kommun i ett pressmeddelande.

Erika Grann, chef för Pythagoras industrimuseum, tilldelas Norrtälje nyckel. Utmärkelsen ges till personer som bidragit till kommunens utveckling inom bland annat kultur, näringsliv, samhällsliv eller föreningsliv.

Grann ska under mer än 20 år ha varit drivande i utvecklingen av Pythagoras industrimuseum. Under hennes ledning anges museet vuxit till en nationellt uppmärksammad mötesplats och fått flera utmärkelser, bland annat Årets Arbetslivsmuseum 2025.

Annons

Erika har akademisk bakgrund inom bland annat arkeologi, antikens kultur och samhällsliv, kulturmiljövård, museikunskap, etnologi och religionshistoria. Enligt kommunen har hon spelat en nyckelroll för museets framtid, även under ekonomiskt svåra perioder.

— Jag blev väldigt glad och hedrad när jag fick veta att jag får Norrtälje nyckel. Pythagoras betyder oerhört mycket för mig, men också för många människor i Norrtälje, säger Erika Grann i ett pressmeddelande.

Hon framhåller att utmärkelsen också tillhör alla som genom åren arbetat för museet.

— Det här är en utmärkelse som jag delar med alla som genom åren engagerat sig för museet och dess framtid, säger Erika Grann.

Annons

Norrtäljepodden om sommar, svett och träningsvärk

Norrtäljepodden

Publicerad 2026-06-02 – av Norrtäljepodden
Programledarna Malin Butler Thunberg och Tobias Rydsheim. FOTO: Camilla Åsvik
1 min läsning
Annons
Flygfyren

I veckans Norrtäljepodden pratar Tobias och Malin om sommarvärme, bad, kroppslukt, bar överkropp och träningsvärk efter gympass.

 

Samtalet rör sig vidare till klassiska sommarproblem. Tobias berättar om sin vattenfyllda golvfläkt, medan Malin resonerar kring badlusten som färskvara: när behovet av ett dopp väl infinner sig gäller det att bada direkt.

Annons

Duon diskuterar också hygien, kroppslukt och oönskade dofter i vardagen. Även skor och strumpor får utrymme, där samtalet bland annat landar i tubsockans möjliga återkomst och frågan om strumpor i sandaler.

Avsnittet tar dessutom upp män som går med bar överkropp i sommarvärmen. Malin lyfter orättvisan i att män kan ta av sig tröjan offentligt på ett sätt som kvinnor sällan kan göra utan att väcka reaktioner.

Mot slutet berättar Malin om sin återkomst till gymmet och den efterföljande träningsvärken. Som vanligt blandas vardagsobservationer, sidospår och personliga bekännelser i ett samtal om sommarens små och stora bekymmer.

Lyssna på Spotify 

 

Annons
Flygfyren

Folkmusik, körsång och träsko-klapper i Norrtälje kyrka

Publicerad 2026-06-02 – av Tobbe Rydsheim
Den 4 juni bjuder körledaren Ellinor Videfors in till konserten ”Vill du bliva glad och rik” i Norrtälje kyrka. FOTO: Privat
2 min läsning
Annons

Den 4 juni bjuder körledaren Ellinor Videfors in till konserten ”Vill du bliva glad och rik” i Norrtälje kyrka.

På scen medverkar Norrtälje ungdomskör, Ökören från Blidö och Tiohundrakören. Tillsammans bjuder de på en konsert med folklig prägel, där körsång möter spelmansmusik, rörelse och sceniska inslag.

Titeln är hämtad från en av sångerna i konserten. Enligt Ellinor sammanfattar den också känslan som konserten vill förmedla till publiken.

Annons

— ”Vill du bliva glad och rik” är en strof och titeln på en av sångerna. Den ska också beskriva vad vi vill ge till publiken under konserten, säger hon.

De tre körerna brukar göra en gemensam luciakonsert i Norrtälje kyrka. Den här gången ville Ellinor samla dem i ett nytt projekt med folkmusik, trallar och folkliga uttryck.

— Efter att ha sett Dalarnas Lussibrud i december fick jag den här idén. Kören ska svänga sig igenom konserten och kläderna är lika folkliga som trallarna, berättar hon.

Musiken förstärks av spelmännen Ludvig Björklund, Jens Engelbrecht och Martin Björklund. Publiken kan enligt arrangören vänta sig träsko-klapper, folkkläder och ett dansande par.

Konserten hade premiär i Riala kyrka den 31 maj. Enligt Videfors blev mottagandet starkt.

— Efter premiären var många generösa med vad de känt. En sa: ”Det blev precis så, jag känner mig glad och rik”, avslutar Ellinor.

Annons

Annons

Fakta: Vill du bliva glad och rikDatum: 4 juni.

Läs mer

Tid: 19.00.

Plats: Norrtälje kyrka.

Medverkande: Norrtälje ungdomskör, Ökören från Blidö och Tiohundrakören.

Körledare: Ellinor Videfors.

Spelmän: Ludvig Björklund, Jens Engelbrecht och Martin Björklund.

Premiär: 31 maj i Riala kyrka.

Barn invigde nya konstverk i Norrtälje Hamn

Publicerad 2026-05-29 – av Tobbe Rydsheim
Två nya bronskaniner har flyttat in längs Hamnpromenaden i Norrtälje Hamn.
1 min läsning
Annons

Två nya bronskaniner har flyttat in längs Hamnpromenaden i Norrtälje Hamn. Konstverken invigdes tillsammans med ett fyrtiotal barn och pedagoger från närliggande förskolor.

 

Kaninerna är skapade av konstnären Hermine Keller, som även står bakom apan i Societetsparken. Hon gick bort 2023, men hennes make Stig Edlund medverkade vid invigningen.

Annons

Konstverken är gjorda i brons och placerade i planteringarna längs Hamnpromenaden. Under invigningen fick barnen känna på materialet och höra mer om hur skulpturerna har skapats.

— Både apan och kaninerna är gjorda först i lera och sedan i brons, därför kan man nästan se avtrycken från händerna som format leran, säger Sara Elmén, projektledare för hållbar stadsutveckling i Norrtälje Hamn, i ett pressmeddelande.

Annons
Flygfyren