Annons
Flygfyren

Första spadtaget för ny förskola i Rimbo

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-03-26 – av Daniel Rämsell
Mittstyret i Norrtälje tar första spadtaget för ny förskola, bredvid spadar stående i sand i dagsljus
Bygget av den nya förskolan i Rimbo, som väntas bli klart nästa sommar, har inletts.
1 min läsning
Annons

Bygget av den nya förskolan i Rimbo, som väntas bli klart nästa sommar, har inletts.

På tisdagen togs det första spadtaget för Skarsjö förskola i Rimbo. Den nya förskolan byggs som en konceptförskolebyggnad via ramavtal från Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) och Adda.

Byggnaden är förprojekterad och ska snabbt kunna anpassas efter lokala behov.

Annons

På plats under ceremonin på tisdagsförmiddagen var bland andra representanter från Mittstyret och företrädare från SKR.

– Med den nya förskolan visar vi att vi satsar på framtiden och är en viktig del i att göra Rimbo och Norrtälje kommun till en bra plats för barnfamiljer, säger Robert Beronius (L), ordförande i barn- och skolnämnden.

Konceptförskolan är framtagen med fokus på hållbarhet, både ur ett klimatperspektiv och i hur verksamheten ska bedrivas. Solceller på taket ska bidra till minskad miljöpåverkan, och ett eget tillagningskök planeras.

Förskolan väntas bli färdig under sommaren 2026.

Annons
Flygfyren
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Tjejbaciller skadar inte

Publicerad Idag 07:00 – av Sverker Nyman
2 min läsning
Annons

Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Med jämna mellanrum ställer SOM-instititet vid Göteborgs Universitet frågor till en politikerpanel, som nu senast innehöll hela 3 269 respondenter. Frågorna gäller aktuella politiska spörsmål. Svaren ställs mot resultaten av den stora SOM-undersökningen förra året, där befolkningen, dvs väljarna, ger sina uppfattningar tillkänna. 

Resultaten av den senaste pinfärska undersökningen borde vara alarmerande för Tidöblocket. Undersökningen visar tydligt att blockets politiker inte går i takt med sina väljare.

En fråga handlade om vinster i välfärden. Där går oppositionen i takt med väljarna. Men bland moderaterna ansåg 17 % av politikerna att det vore bra att förbjuda vinsterna i välfärden men hela 58 % av väljarna. Motsvarande siffror för SD är 35 % och 64 %. Det finns alltså en mycket stark opinion i SD som vill förbjuda vinster i välfärden. Syns det i partiets timbroistiska politik?

Annons

En annan fråga gällde om den offentliga sektorn borde minskas. Föga förvånande tycker 75 % av politikerna i  moderaterna att det är mycket eller ganska bra, men bara 32 % av moderata väljare. Inom SD är motsvarande siffror  65 % och 34 %. Inte heller här går politikerna/partiledningarna i takt med sina partiers väljare.

Man kan filosofera om vad det beror på. Undersökningen visar också att kvinnorna, som oftare arbetar inom offentlig sektor, är mer skeptiska till vinstuttag i välfärden och mer positiva till den offentliga sektorn. Kvinnor verkar alltså uppskatta den offentliga sektorns satsningar på skola, vård och omsorg mer än män. De kan se konsekvenserna av en minskande offentlig sektor i form av nedskärningar. De drabbas mer än män. De begriper bättre vad en minskning av den offentliga sektorn i verkligheten innebär.

Är det någon som minns förra seklets diskussioner om en närande och en tärande sektor? Den offentliga (eller ofantliga, som det sas) sektorn skulle vara tärande, den privata närande. Med andra ord: en sjuksköterska i en privat inrättning är närande, en sjuksköterska i Tiohundra är tärande. En brandman i en industribrandkår skulle vara närande, en bandman i en kommunal brandkår skulle vara tärande. En lärare på Engelska skolan tär, en på Roden när. Hål i huvet, är väl den tänkbara kommentaren. Men tänkesättet finns kvar hos den nyliberalt anfäktade högern. Och hos partiledningarna, medan väljarna ofta har en annan uppfattning.

Välfärdsfrågorna är centrala i denna valrörelse. Hoppas bara att väljarna följer sina övertygelser i sakfrågor och inte låter grupptillhörigheten avgöra. Och att män börjar tänka litet kvinnligt. Några tjejbaciller skadar inte.

Annons
Flygfyren

Stal för 46 000 kronor i fritidshus på Blidö – döms till fängelse

Publicerad Idag 06:00 – av Tobbe Rydsheim
En man i 40-årsåldern har dömts till fem månaders fängelse för inbrottsstöld vid en fritidsbostad på Blidö. FOTO: AI-genererad
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man i 40-årsåldern har dömts till fem månaders fängelse för inbrottsstöld vid en fritidsbostad på Blidö. Mannen erkände gärningen.

Enligt uppgifter från Norrtälje tingsrätt ska mannen ha tagit sig in i en fritidsbostad och stulit saker till ett sammanlagt värde av cirka 46 000 kronor.
Händelsen ägde rum någon gång mellan den 23 och den 25 april 2025 på Blidö.

Mannen erkände gärningen under förundersökningen. Erkännandet stöds av bland annat DNA-analys som hittades på platsen.

Annons

Tingsrätten anser att brottet är förhållandevis allvarligt. Som skäl lyfter domstolen bland annat att fritidshuset används som ägarens primära bostad ungefär halva året, att stöldgodset hade ett betydande värde och att huset lämnades i stor oreda efter inbrottet.

Mannen förekommer under 23 avsnitt i belastningsregistret och har tidigare dömts för bland annat inbrottsstöld.

Tingsrätten bedömer att brottsligheten är ny och nyupptäckt, vilket innebär att gärningarna begicks före en dom som meddelades vid ett senare tillfälle.

Mannen ska betala skadestånd med 8 000 kronor till målsäganden och 46 750 kronor till försäkringsbolaget.

Nu döms mannen till fängelse i fem månader för inbrottsstöld.

Annons

Norrtälje rasar i tillgänglighetsmätning

Publicerad Igår 12:55 – av Tobbe Rydsheim
Norrtälje kommun tappar kraftigt i Myndigheten för delaktighets uppföljning av kommunernas arbete med tillgänglighet och delaktighet för personer med funktionsnedsättning. FOTO: Nicklas Salmin/Norrtälje kommun
2 min läsning
Annons
Flygfyren

Norrtälje kommun tappar kraftigt i Myndigheten för delaktighets uppföljning av kommunernas arbete med tillgänglighet och delaktighet för personer med funktionsnedsättning.

På ett år faller resultatet från 90 till 63 procent.

Samtidigt pekar kommunens egen uppdragsrapportering på flera svagheter. Där framgår att tillgänglighetsarbetet ofta är beroende av enskilda verksamheter och funktioner, att kunskapsnivån varierar och att det saknas en samlad struktur för styrning och uppföljning.

Annons

Resultatet bygger på kommunens egen självskattning och ska därför tolkas med viss försiktighet. Men skillnaden mot föregående år är tydlig.

Flera områden sticker ut i MFD:s uppföljning. Under 2024 uppgav kommunen att funktionshinderperspektivet fanns med i bland annat mångfaldsarbete, jämställdhetsarbete, Agenda 2030 samt krisberedskap och civilt försvar.

I 2025 års uppföljning svarar kommunen nej på samtliga dessa områden.

Även medborgardialogerna har gått bakåt. År 2024 uppgav kommunen att man i viss utsträckning hade dialoger riktade till personer med funktionsnedsättning. I årets uppföljning är svaret nej.

Ulrika Falk (S) säger att tillgänglighet och delaktighet är en prioriterad fråga för Mittenstyret.

"Norrtälje kommun både vill och behöver bli bättre på tillgänglighet och delaktighet. Det är en högt prioriterad fråga för Mittenstyret, varför vi gav uppdraget i vår första gemensamma mål och budget och vill lägga in konkreta åtgärder i nästa", skriver hon i ett mejl till Allt om Norrtälje.

Vad bedömer du är den främsta förklaringen till nedgången?

Annons

"Förvaltningens analys är att nedgången inte handlar om att kommunen blivit sämre. Däremot var 2024 års svar inte kvalitetssäkrade och undersökningen ny. Jag ser med tillförsikt fram emot att vi ska kunna följa vårt förbättringsarbete kommande år," avslutar hon.

Kommunens egen slutsats är att arbetet behöver bli mer sammanhållet. I rapporten föreslås tydligare ansvarsfördelning, stärkt kompetens, gemensamma arbetssätt och bättre uppföljning.

Ärendet behandlas av kommunfullmäktige den 10 juni.

Annons

Lastbilsförare åtalas för rattfylleri i Kapellskär

Publicerad Igår 06:00 – av Tobbe Rydsheim
Enligt stämningsansökan hade mannen alkohol i utandningsluften när han framförde lastbilen. Bildmontage: AON
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man åtalas misstänkt för rattfylleri efter att ha kört lastbil i Kapellskärs hamn den 16 mars 2026.

Enligt stämningsansökan hade mannen alkohol i utandningsluften när han framförde lastbilen. Vid en kontroll uppmättes alkoholkoncentrationen till 0,16 milligram per liter under eller efter färden.

Åklagaren menar att mannen därmed gjort sig skyldig till rattfylleri och har väckt åtal vid Norrtälje tingsrätt.

Annons

 

Annons
Flygfyren