Annons
Flygfyren

Fritidsutrustningen får stanna i Norrtälje efter överenskommelse

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2024-11-03 – av Daniel Rämsell
Norrtälje kommuns satsning "Aktivitetsbanken" sammansatt med en bild på Norrtäljes kommunhus i dagsljus.
Norrtälje kommun och Fritidsbanken har kommit överens om att fritidsutrustningen som samlats in under deras varumärke ändå kommer att få stanna kvar i Norrtälje kommun. 
2 min läsning
Annons

Norrtälje kommun och Fritidsbanken har kommit överens om att fritidsutrustningen som samlats in under deras varumärke ändå kommer att få stanna kvar i Norrtälje kommun. På måndagen kunde Allt Om Norrtälje rapportera

att all insamlad fritidsutrustning under Fritidsbankens varumärke skulle återgå till dem efter att Norrtälje kommun i somras valde att avsluta samarbetet. Nu har man kommit överens med Fritidsbanken om att utrustningen ändå får stanna i Norrtälje.

Enligt Jacob Christman, ordförande i Kultur- och fritidsnämnden i Norrtälje, inleddes en dialog för att hitta en lösning.

Annons

– När det uppdagades att det i avtalet står att all fritidsutrustning ska tillbaka till Fritidsbanken, så tog jag kontakt med dem och vi inledde en dialog kring hur vi kunde lösa detta. Eftersom Aktivitetsbanken har samma syfte som Fritidsbanken och jag lovade att utrustningen inte kommer att hyras ut eller säljas, så har de valt att skänka den till oss, berättar Christman.

Överenskommelsen innebär att Aktivitetsbanken, kommunens nya satsning på gratis utlåning av fritidsutrustning, kan öppna som planerat under våren 2025 och säkerställer att Aktivitetsbanken har tillräckligt med utrustning till Norrtäljeborna inför starten.

– Det här betyder jättemycket. Oavsett hur mycket vi samlar in från och med nu så kommer vi ändå att vara redo att starta Aktivitetsbanken enligt plan. Hade vi inte fått igenom detta så vet vi inte om vi hade haft tillräckligt med saker, tillägger Christman.

Annons
Flygfyren

Så mycket dyrare blir bensinbilen i Norrtälje

Publicerad Idag 12:17 – av Tobbe Rydsheim
Från december försvinner den sista tillfälliga skattesänkningen på drivmedel.
1 min läsning
Annons

Från december försvinner den sista tillfälliga skattesänkningen på drivmedel. För en typisk bensinbilist i Norrtälje kan det innebära omkring 2 100 kronor mer per år.

Den 1 december försvinner den sista av årets tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel. Om hela höjningen slår igenom vid pumpen blir bensinen sammanlagt omkring fyra kronor dyrare per liter jämfört med septembernivån. För diesel handlar det om cirka 3,40 kronor.

För en typisk körkortsinnehavare i Norrtälje som kör en bensinbil som drar 0,7 liter per mil motsvarar höjningen omkring 2 100 kronor mer om året. För en dieselbil med en förbrukning på 0,6 liter per mil blir ökningen cirka 1 500 kronor.

Annons

Norrtäljeborna kör relativt mycket bil. Under 2025 kördes kommunens cirka 29 400 privatägda personbilar nästan 36 miljoner mil. Det motsvarar omkring 758 mil per körkortsinnehavare och år.

En stor del av bilparken fortfarande fossil. 49 procent av personbilarna i kommunen går på bensin och 31 procent på diesel. Elbilar och laddhybrider står tillsammans för elva procent.

Hur stor kostnadsökningen blir för den enskilde beror på hur mycket bilen körs och hur mycket bränsle den drar. För den som kör betydligt mer än genomsnittet kan ökningen därför bli klart högre än 2 100 kronor per år.

Annons
Flygfyren

Bil voltade utanför Rimbo – en till sjukhus

Publicerad Idag 10:45 – av Tobbe Rydsheim
1 min läsning
Annons

En person fördes till sjukhus efter att en bil voltat och hamnat i diket på väg 280 utanför Rimbo tidigt på onsdagsmorgonen.

Larmet om singelolyckan kom till SOS Alarm klockan 05.54. Olyckan inträffade på Roslagsvägen, väg 280, i höjd med Bobacken.

När räddningstjänsten kom fram stod två personer utanför bilen. En av dem fördes med ambulans till sjukhus.

Annons
Flygfyren

Det finns i nuläget inga närmare uppgifter om personens skadeläge.

Olyckan påverkade framkomligheten under räddningsarbetet. Trafikverket bedömde att arbetet på platsen skulle vara avslutat omkring klockan 07.

Annons

23-åring slog ledig polis i huvudet med flaska – får fängelse

Publicerad Igår 12:28 – av Tobbe Rydsheim
En 23-årig man döms till åtta månaders fängelse efter ett våldsamt bråk i centrala Norrtälje.
1 min läsning
Annons

En 23-årig man döms till åtta månaders fängelse efter ett våldsamt bråk i centrala Norrtälje. Offret var polis, men var ledig vid tillfället.Allt om Norrtälje har tidigare rapporterat om händelsen

, som inträffade under augusti månad i centrala Norrtälje.

Den ledige polisen hade tillsammans med andra gått ner till ett sällskap som spelade hög musik från flera bilar. Kort därefter uppstod ett bråk.

Annons

Tingsrätten anser det bevisat att 23-åringen slog mannen i huvudet med en glasflaska, tog stryptag på honom och släpade honom i håret längs marken..

Straffet blir åtta månaders fängelse. Mannen ska också betala skadestånd.

Annons
Flygfyren

47-åring misstänks för två misshandlar i Rånäs

Publicerad 2026-10-26 – av Tobbe Rydsheim
En 47-årig man misstänks för två misshandlar i Rånäs med bara några dagars mellanrum.
1 min läsning
Annons

En 47-årig man misstänks för två misshandlar i Rånäs med bara några dagars mellanrum. Åklagaren har begärt att mannen ska häktas.

Misstankarna gäller två händelser i Rånäs den 16 och 20 oktober. Mannen är enligt häktningsframställan misstänkt på sannolika skäl för misshandel vid båda tillfällena.

Efter den senaste händelsen greps mannen på kvällen den 20 oktober. Han anhölls tidigt följande morgon.

Annons

Åklagaren begär nu att 47-åringen ska häktas. Som skäl anges dels risken för att han kan undanröja bevis eller på annat sätt försvåra utredningen, dels risken för fortsatt brottslighet.

Annons