Annons

Jens Silfvander ny ekonomidirektör i Tiohundra

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-08-08 – av Redaktionen
Jens Silfvander kommer närmast från Helseplan, där han arbetat som operativ chef och senior managementkonsult under de senaste åtta åren.
1 min läsning
Annons

Jens Silfvander har utsetts till ny ekonomidirektör i Tiohundra AB. Han tillträder den 1 september och efterträder Ulrika Lindberg, som varit tillförordnad ekonomidirektör sedan maj i år.

Jens Silfvander kommer närmast från Helseplan, där han arbetat som operativ chef och senior managementkonsult under de senaste åtta åren. I sin nya roll på Tiohundra ser han fram emot att bidra till organisationens utveckling.

– Det känns otroligt spännande att få kliva in i rollen som ekonomidirektör på Tiohundra – en organisation med ett starkt samhällsuppdrag och en tydlig vilja att utvecklas. Jag ser fram emot att bidra med mitt perspektiv i det viktiga arbetet med att skapa långsiktigt hållbara lösningar för vård och omsorg, säger Jens Silfvander. säger, Silfvander i ett pressmeddelande.

Annons

Towa Jexmark, vd för Tiohundra, välkomnar Silfvander och betonar att hans erfarenheter kommer att vara värdefulla för organisationen. Silfvander har tidigare haft ansvar för Region Västmanlands controllerorganisation och har arbetat med ekonomi- och verksamhetsstyrning på Akademiska sjukhuset i Uppsala.

– Jag välkomnar Jens Silfvander till Tiohundra. De gedigna erfarenheter Jens har från både ledarskap och operativt arbete med ekonomistyrning kommer att vara mycket värdefulla för oss, säger Jexmark.

Annons

Kartläggning: Socialdemokratiska politiker bor inte blandat

Publicerad Igår 08:15 – av Carl Eos
Carl Eos
2 min läsning
Annons

Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Socialdemokraterna har gjort ”blandning” till en valfråga. Villaområden ska byggas om med hyresrätter och politiker ska styra hur människor bor. Eftersom den socialdemokratiska invandringspolitiken var ett gigantiskt haveri ska nu vanliga människors bostadsområden byggas om i integrationens namn. Men när man granskar hur socialdemokratiska riksdagsledamöter själva lever framträder en annan bild.

På sajten Stoppa tvångsblandningen kartläggs politikernas boenden. Resultatet är tydligt. De flesta bor själva i villaområden, radhusområden eller attraktiva och trygga medelklassmiljöer. Hela 77 procent bor i småhus- eller radhusområden. Precis som vanliga svenskar söker de lugn, trygghet och bra uppväxtmiljöer för sina familjer.

Det märkliga är därför inte hur socialdemokraterna bor. Det märkliga är att partiet samtidigt försöker framställa vanliga människors bostadsval som ett problem. Socialdemokraterna vill att politiken ska styra fram ”rätt” sorts områden där allt ska blandas oavsett vad människor själva föredrar.

Annons
Flygfyren

Men människor väljer olika därför att människor vill olika saker. Vissa vill bo i stad och andra i villaområde. Vissa söker puls och andra lugn. Det är helt naturligt i ett fritt samhälle.

Problemet för Socialdemokraterna är att deras egen politik krockar med verkligheten. När deras egna företrädare får välja själva väljer de samma sak som alla andra svenskar. Trygga områden, ordning och stabilitet.

Hela idén om tvångsblandning bygger därför på ett hyckleri. Politiker som själva bor i attraktiva och homogena områden vill samtidigt använda politiken för att förändra hur andra människor lever.

Annons

Smällar väntas i Porshanken under helgen

Publicerad Igår 07:00 – av Tobbe Rydsheim
Club of Western återskapar händelser ur det amerikanska inbördeskriget med tidstypiska uniformer och utrustning. FOTO: Naomi Holgersson
1 min läsning
Annons

Under Kristi himmelsfärdshelgen arrangerar föreningen Club of Western sin årliga träff i Porshanken i Norrtälje. Evenemanget har genomförts i snart 30 år och innebär att det under flera dagar kan höras skott och kanonsmällar i området.

Träffen bygger på så kallad reenactment, där deltagare återskapar händelser ur det amerikanska inbördeskriget med tidstypiska uniformer och utrustning. Under dagarna genomförs stridsscener i anslutning till föreningens klubbstuga.

Enligt Club of Western kommer det att skjutas med lösa skott från musköter och handeldvapen samt avfyras kanoner under delar av helgen. Föreningen uppger att ljudnivån kan uppfattas som hög för personer som vistas i området.

Annons
Flygfyren

Inför arrangemanget har informationsblad delats ut till omkring 850 hushåll i närområdet.

 

Annons

Fakta: Civil War-träff i Porshanken

Plats: Porshanken, Norrtälje
Datum: 14–17 maj

Läs mer

Musköter och handeldvapen:
Fredag–lördag kl. 10.00–18.00
Sporadisk skottlossning kan förekomma även torsdag kl. 10.00–18.00.

Kanoner:
Fredag–lördag under cirka 30 minuter mellan kl. 14.00–15.00
Inga kanoner avfyras under torsdagen.

Övrigt:
• Endast lösa skott används
• Skjutförbud gäller efter kl. 18.00

Ny kryssningsterminal invigd på Åland

Publicerad Igår 07:00 – av Tobbe Rydsheim
Terminalen används av Finnlines fartyg M/S Finnsirius och M/S Finncanopus, som trafikerar rutten Kapellskär–Långnäs–Nådendal. FOTO: Finnlines
1 min läsning
Annons

Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en ny kryssningsterminal i Långnäs på Åland.

Den nya terminalen, som öppnades den 8 maj, ligger i direkt anslutning till kajen och gör det enklare att ta sig mellan fartyg och land. I takt med att passagerartrafiken ökar väntas terminalen bidra till ett smidigare flöde vid ombord- och avstigning.

Terminalen används av Finnlines fartyg M/S Finnsirius och M/S Finncanopus, som trafikerar rutten Kapellskär–Långnäs–Nådendal.

Annons
Flygfyren

Sedan de nya fartygen sattes i trafik har passagerarantalet på linjen ökat.

Byggnaden är cirka 16 meter hög och omfattar omkring 500 kvadratmeter.

Investeringen uppgår till cirka tre miljoner euro och ingår i hamnens långsiktiga utveckling.

 

Annons

Ny familjecentral invigs i Hallstavik

Publicerad 2026-05-12 – av Tobbe Rydsheim
På onsdag den 13 maj invigs den nya familjecentralen i Hallstavik. FOTO: Sjukvård och Omsorg Norrtälje
1 min läsning
Annons

På onsdag den 13 maj invigs den nya familjecentralen i Hallstavik. Verksamheten samlar flera olika stödinsatser för barn och familjer under samma tak.

Familjecentralen ligger på Carl Wahrens väg och erbjuder bland annat barnhälsovård, barnmorskemottagning, socialtjänst och öppen förskola.

Annons

Syftet är att göra det enklare för blivande föräldrar och barnfamiljer att få stöd och kontakt med rätt verksamhet.

–  När stödet finns samlat under ett tak, över organisationsgränserna, blir det enklare att fånga upp de behov som barn och föräldrar har i vardagen, sade Hanna Stymne Bratt (S), ordförande för Sjukvård och omsorg i Norrtälje i en tidigare intervju med Allt om Norrtälje.

Invigningen inleds med tal och bandklippning, följt av rundvandring i lokalerna.

Under eftermiddagen ges möjlighet att träffa personalen, ta del av aktiviteter för barn och få information om verksamheten.

Familjecentralen erbjuder ett samlat och förebyggande stöd kring graviditet, föräldraskap och barns utveckling.

 

Annons
Flygfyren

Annons

Fakta: Invigning av familjecentralen i Hallstavik

Plats: Carl Wahrens väg 24
Datum: 13 maj
Tid: 13.40

Läs mer

Program:
13.45 Invigningstal och bandklippning
14.05–15.45 Rundvandring, aktiviteter och lättare förtäring