Annons

Mumikfestivalen arrangeras i Rimbo: ”Skaparkraften har varit stor”

Uppdaterad 2025-09-04, Publicerad 2025-09-04 – av Daniel Rämsell
Elmra Bylbyi och Evelina Evelina Widnersson som sminkar honom innan ett uppträdande.
Elmra Bylbyi och Evelina Evelina Widnersson som sminkar honom innan ett uppträdande. FOTO: Mumik
2 min läsning
Annons

Den 5–6 september förvandlas Rimbo till en plats för scenkonst, utställningar och workshops när Mumik arrangerar den nystartade festivalen Mumikfestivalen – Bortom din blick.

Under två dagar bjuder Mumik, tillsammans med inbjudna aktörer som Mosaikteatern och Bland drakar och dragqueens, in till en festival med föreställningar, skapande och kulturupplevelser i olika former. Bakom arrangemanget står den ideella scenkonstgruppen Mumik, som med festivalen vill utmana synen på vem som får ta plats på scenen.

Under sommaren installerades färgglada händer runt om i centrala Rimbo som väckte nyfikenhet och uppmärksamhet inför festivalen. Verken skapades av Mumiks bildkonstgrupp och togs emot med öppna armar.

Annons

– Responsen från Rimboborna har varit fin. Alla har varit positiva till att installationerna tagit plats hos just dem och alla har varit hjälpsamma, säger Elina Widnersson, verksamhetsledare för Mumik.

Men vägen till festivalen har inte varit utan hinder på vägen.

– Det är ofta en stor utmaning att få andra att förstå att det vi skapar är högkvalitativ scenkonst med perspektiv från människor som inte alltid får vara avsändare av en berättelse utan oftast får vara mottagare. Vi kämpar på med att förändra synen på scenkonst, vem som får ta plats på scenen och vem som får bestämma vad kvalitet är, säger Widnersson.

Festivalen innehåller flera av Mumiks egna produktioner som skapats under våren. En av dem är dansföreställningen Orkidé, som handlar om frihet. Även teaterföreställningen "Så här slutar det att börja" står på programmet, där publiken får möta karaktären Edith – en avdankad ballerina som klamrar sig fast vid det förflutna.

– Skaparkraften har varit stor denna vår, och vi har så många föreställningar att vi nu satsar på en festival, säger Elina Widnersson.

Besökarna kan också ta del av workshops, bland annat Din hand – din berättelse och Riviga porträtt, samt ett utbud av mat och konstutställningar.

Annons

Annons
Flygfyren

Fakta: Mumikfestivalen – Bortom din blick (Rimbo)

När: 5–6 september, kl. 16.00–21.00

Var: Opalen Rimbo kulturscen, Rånäsvägen 26, Rimbo

Pris: Festivalpass fre–lör 200 kr • Fredag 100 kr • Lördag 150 kr

Biljetter: Köp via Tickster (tickster.com)

Om festivalen:

Ett brett program av scenkonst, film, workshops och utställningar – skapat för publik i alla åldrar.

KÄLLA: Norrtälje kommuns evenemangsida.

Laddar bokningsbara aktiviteter…

VM-fest ska samla fotbollsfans på Norrtälje IP

Uppdaterad Idag kl 15:13, Publicerad Idag 13:30 – av Tobbe Rydsheim
Tomas Johansson, Norrtälje kommun tillsammans med Boel Norman, Norrtälje Handelsstad / Em-festen på Norrtälje IP 2016. FOTO: Norrtälje kommun
2 min läsning
Annons

Storbildsfotboll, hoppborg och FIFA-turneringar väntar när Norrtälje arrangerar en veckolång VM-fest på Sportcentrum i sommar.

Norrtälje IP vid Sportcentrum blir samlingsplats för fotbollssugna Norrtäljebor när VM-festen drar igång den 20 juni.

Under en vecka visas matcher på storbildsskärm samtidigt som området fylls med aktiviteter för både barn och vuxna. Bakom satsningen står Norrtälje Handelsstad i samarbete med Norrtälje kommun och lokala föreningar.

Annons

I ett pressmeddelande lyfter Tomas Johansson, besöksnäringssamordnare i Norrtälje kommun, och Boel Norman från Norrtälje Handelsstad fram satsningen.

— Vi vill skapa en trygg och välkomnande plats där människor kan samlas kring fotbollen och uppleva mästerskapet tillsammans. Det känns väldigt roligt att vi gör det här tillsammans med föreningslivet och andra lokala aktörer, säger Johansson.

På storbildsskärmen visas bland annat Sveriges premiärmatch mot Nederländerna den 20 juni. Även Sveriges kvartsfinal mot Japan natten till den 26 juni finns med i programmet, tillsammans med flera andra VM-matcher.

Utöver fotbollen planeras aktiviteter som FIFA-turneringar, hoppborg, bordsfotboll och andra familjeaktiviteter.

— Det här är en satsning som kan bidra till mycket liv och rörelse i Norrtälje under sommaren. Det känns väldigt bra att vara med och skapa något gemensamt som många kan samlas kring, säger Boel Norman från Norrtälje Handelsstad.

Programmet är fortfarande under utveckling och fler detaljer om aktiviteter, tider och matchvisningar kommer att presenteras längre fram, enligt kommunens pressmeddelande.

Annons

Annons
Flygfyren

Fakta: Matcherna på storbildFörsta match: Sverige–Nederländerna den 20 juni klockan 19.00.

Läs mer
Datum Tid Match
20 juni 19.00 Sverige - Nederländerna
20 juni 22.00 Tyskland - Elfensbenskusten
21 juni 18.00 Spanien - Saudiarabien
21 juni 21.00 Belgien - Iran
22 juni 19.00 Argentina - Österrike
22 juni 23.00 Frankrike - Irak
23 juni 19.00 Portugal - Uzbekistan
23 juni 22.00 England - Ghana
24 juni 21.00 Schweiz - Kanada
25 juni 22.00 Ecuador - Tyskland
26 juni 01.00 Japan - Sverige

Norrtälje bjuder unga på kostnadsfri skolavslutningsfest

Publicerad Idag 07:00 – av Tobbe Rydsheim
Den 11 juni arrangerar Norrtälje kommun Schools Out Festival för ungdomar i årskurs 9 till årskurs 2 på gymnasiet. Bild: Norrtälje kommun
1 min läsning
Annons

Den 11 juni arrangerar Norrtälje kommun Schools Out Festival för ungdomar i årskurs 9 till årskurs 2 på gymnasiet. Festivalen är gratis och syftar till att erbjuda en trygg, rolig och drogfri mötesplats i samband med skolavslutningen.

Evenemanget hålls på Imperiet Industries i Norrtälje och innehåller musik, artistframträdanden, DJ, aktiviteter och festivalhäng både inomhus och utomhus.

Under kvällen kan besökarna bland annat delta i streetbasket, spelhäng, fotobooth och olika tävlingar. TikTok-profiler kommer också att finnas på plats för att träffa besökare och spela in material.

Annons

På scen uppträder Ansi och C-Joe. Ansi är en artist från Norrtälje som gör musik inom hiphop, rap och poprap. C-Joe är en svensk afrobeats- och afropopartist som deltog i Melodifestivalen 2024.

DJ Nikodemus spelar under kvällen.

Besökarna bjuds på hamburgare från Roslagsbageriets foodtruck och alkoholfria drycker finns att köpa.

Festivalen arrangeras inom ramen för trygghetsarbetet Trygg i Norrtälje kommun, TiNK, och Aktivitetshuset Magasinet. Evenemanget sker i samverkan med Imperiet Industries, Roslagens Sparbank och flera lokala aktörer.

Vuxna trygghetsvärdar och personal kommer att finnas på plats under hela kvällen.

Enligt Norrtälje kommun arrangeras även fler aktiviteter för unga i samband med skolavslutningarna på olika platser i kommunen.

Annons

Annons
Flygfyren

Färre konfirmerade sig i Norrtälje – trots nationell ökning

Publicerad 2026-06-04 – av Tobbe Rydsheim
Under 2025 konfirmerade sig 137 ungdomar i Norrtälje kommun. Det är 35 färre än året innan och motsvarar omkring 20 procent av kommunens 15-åringar. Foto: Svenska kyrkan
1 min läsning
Annons

Allt fler 15-åringar konfirmerar sig i Sverige. Men i Norrtälje går utvecklingen åt motsatt håll.

Under 2025 konfirmerade sig 137 ungdomar i Norrtälje kommun. Det är 35 färre än året innan och motsvarar omkring 20 procent av kommunens 15-åringar, enligt statistik från Svenska kyrkan som Newsworthy har sammanställt.

Samtidigt ökade andelen konfirmerade nationellt för tredje året i rad. I hela landet steg andelen från 21,5 till 22,5 procent, medan antalet konfirmander ökade från omkring 27 200 personer 2024 till cirka 29 200 under 2025.

Annons

I Norrtälje låg konfirmationsgraden därmed något under rikssnittet.

Bland kommunens församlingar var andelen högst i Estuna och Söderby-Karls församling. Där konfirmerades 16 ungdomar, vilket motsvarar omkring 31 procent av 15-åringarna.

I Norrtälje-Malsta församling konfirmerades 48 personer, motsvarande 20 procent av 15-åringarna. I Rimbo församling konfirmerades 13 ungdomar och i Frötuna församling 12.

Sett över längre tid har konfirmationen minskat kraftigt i Sverige. På 1970-talet konfirmerades omkring tre av fyra 15-åringar. Runt 2020 hade andelen sjunkit till under var femte ungdom.

De senaste tre åren har utvecklingen dock vänt uppåt på nationell nivå. Norrtälje gick däremot mot strömmen under 2025.

Annons

Annons

Fakta: Konfirmation i Norrtälje 2025Konfirmander: 137.

Läs mer

Förändring mot 2024: −35 personer.

Andel av kommunens 15-åringar: 20 procent.

Rikssnitt: 22,5 procent.

Högst andel i kommunen: Estuna och Söderby-Karls församling, cirka 31 procent.

Erika Grann får Norrtälje nyckel för sitt kulturarvsarbete

Publicerad 2026-06-03 – av Tobbe Rydsheim
Erika Grann, chef för Pythagoras industrimuseum, har utsetts till mottagare av Norrtälje nyckel 2026 för sitt långvariga arbete med att bevara och utveckla ett av kommunens viktigaste kulturarv.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Erika Grann, chef för Pythagoras industrimuseum, har utsetts till mottagare av Norrtälje nyckel 2026 för sitt långvariga arbete med att bevara och utveckla ett av kommunens viktigaste kulturarv. Det meddelar Norrtälje kommun i ett pressmeddelande.

Erika Grann, chef för Pythagoras industrimuseum, tilldelas Norrtälje nyckel. Utmärkelsen ges till personer som bidragit till kommunens utveckling inom bland annat kultur, näringsliv, samhällsliv eller föreningsliv.

Grann ska under mer än 20 år ha varit drivande i utvecklingen av Pythagoras industrimuseum. Under hennes ledning anges museet vuxit till en nationellt uppmärksammad mötesplats och fått flera utmärkelser, bland annat Årets Arbetslivsmuseum 2025.

Annons
Flygfyren

Erika har akademisk bakgrund inom bland annat arkeologi, antikens kultur och samhällsliv, kulturmiljövård, museikunskap, etnologi och religionshistoria. Enligt kommunen har hon spelat en nyckelroll för museets framtid, även under ekonomiskt svåra perioder.

— Jag blev väldigt glad och hedrad när jag fick veta att jag får Norrtälje nyckel. Pythagoras betyder oerhört mycket för mig, men också för många människor i Norrtälje, säger Erika Grann i ett pressmeddelande.

Hon framhåller att utmärkelsen också tillhör alla som genom åren arbetat för museet.

— Det här är en utmärkelse som jag delar med alla som genom åren engagerat sig för museet och dess framtid, säger Erika Grann.

Annons