Annons

Norrtälje kommun bedömer att bostadsbristen är över

Uppdaterad 2026-07-27, Publicerad 2026-07-27 – av Tobbe Rydsheim
maria-ziegler-jJnZg7vBfMs-unsplash.jpg_900.jpg
Norrtälje kommun bedömer nu att det finns ungefär lika många bostäder som efterfrågas. År 2022 uppgav kommunen att det rådde bostadsbrist. Genrebild: Splash
1 min läsning
Annons

Norrtälje kommun bedömer nu att det finns ungefär lika många bostäder som efterfrågas. År 2022 uppgav kommunen att det rådde bostadsbrist.

Samtidigt har byggandet minskat tydligt. Under den nuvarande mandatperioden har det byggts i genomsnitt 2,6 bostäder per tusen invånare och år. Under den förra mandatperioden var siffran 4,9.

Att bostadsmarknaden beskrivs som balanserad betyder dock inte att alla enkelt kan hitta en bostad. De lediga bostäderna kan vara för dyra, ha fel storlek eller ligga på en plats där få vill bo.

Annons
Flygfyren

Norrtälje är en av fyra kommuner i Stockholms län som uppger att bostadsmarknaden är i balans, enligt en sammanställning från Newsworthy och Dagens Samhälle.

Annons

Så mycket dyrare blir bensinbilen i Norrtälje

Publicerad Idag 12:17 – av Tobbe Rydsheim
Från december försvinner den sista tillfälliga skattesänkningen på drivmedel.
1 min läsning
Annons

Från december försvinner den sista tillfälliga skattesänkningen på drivmedel. För en typisk bensinbilist i Norrtälje kan det innebära omkring 2 100 kronor mer per år.

Den 1 december försvinner den sista av årets tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel. Om hela höjningen slår igenom vid pumpen blir bensinen sammanlagt omkring fyra kronor dyrare per liter jämfört med septembernivån. För diesel handlar det om cirka 3,40 kronor.

För en typisk körkortsinnehavare i Norrtälje som kör en bensinbil som drar 0,7 liter per mil motsvarar höjningen omkring 2 100 kronor mer om året. För en dieselbil med en förbrukning på 0,6 liter per mil blir ökningen cirka 1 500 kronor.

Annons

Norrtäljeborna kör relativt mycket bil. Under 2025 kördes kommunens cirka 29 400 privatägda personbilar nästan 36 miljoner mil. Det motsvarar omkring 758 mil per körkortsinnehavare och år.

En stor del av bilparken fortfarande fossil. 49 procent av personbilarna i kommunen går på bensin och 31 procent på diesel. Elbilar och laddhybrider står tillsammans för elva procent.

Hur stor kostnadsökningen blir för den enskilde beror på hur mycket bilen körs och hur mycket bränsle den drar. För den som kör betydligt mer än genomsnittet kan ökningen därför bli klart högre än 2 100 kronor per år.

Annons
Flygfyren

Bil voltade utanför Rimbo – en till sjukhus

Publicerad Idag 10:45 – av Tobbe Rydsheim
1 min läsning
Annons

En person fördes till sjukhus efter att en bil voltat och hamnat i diket på väg 280 utanför Rimbo tidigt på onsdagsmorgonen.

Larmet om singelolyckan kom till SOS Alarm klockan 05.54. Olyckan inträffade på Roslagsvägen, väg 280, i höjd med Bobacken.

När räddningstjänsten kom fram stod två personer utanför bilen. En av dem fördes med ambulans till sjukhus.

Annons

Det finns i nuläget inga närmare uppgifter om personens skadeläge.

Olyckan påverkade framkomligheten under räddningsarbetet. Trafikverket bedömde att arbetet på platsen skulle vara avslutat omkring klockan 07.

Annons

23-åring slog ledig polis i huvudet med flaska – får fängelse

Publicerad Igår 12:28 – av Tobbe Rydsheim
En 23-årig man döms till åtta månaders fängelse efter ett våldsamt bråk i centrala Norrtälje.
1 min läsning
Annons

En 23-årig man döms till åtta månaders fängelse efter ett våldsamt bråk i centrala Norrtälje. Offret var polis, men var ledig vid tillfället.Allt om Norrtälje har tidigare rapporterat om händelsen

, som inträffade under augusti månad i centrala Norrtälje.

Den ledige polisen hade tillsammans med andra gått ner till ett sällskap som spelade hög musik från flera bilar. Kort därefter uppstod ett bråk.

Annons
Flygfyren

Tingsrätten anser det bevisat att 23-åringen slog mannen i huvudet med en glasflaska, tog stryptag på honom och släpade honom i håret längs marken..

Straffet blir åtta månaders fängelse. Mannen ska också betala skadestånd.

Annons
Flygfyren

47-åring misstänks för två misshandlar i Rånäs

Publicerad 2026-10-26 – av Tobbe Rydsheim
En 47-årig man misstänks för två misshandlar i Rånäs med bara några dagars mellanrum.
1 min läsning
Annons

En 47-årig man misstänks för två misshandlar i Rånäs med bara några dagars mellanrum. Åklagaren har begärt att mannen ska häktas.

Misstankarna gäller två händelser i Rånäs den 16 och 20 oktober. Mannen är enligt häktningsframställan misstänkt på sannolika skäl för misshandel vid båda tillfällena.

Efter den senaste händelsen greps mannen på kvällen den 20 oktober. Han anhölls tidigt följande morgon.

Annons
Flygfyren

Åklagaren begär nu att 47-åringen ska häktas. Som skäl anges dels risken för att han kan undanröja bevis eller på annat sätt försvåra utredningen, dels risken för fortsatt brottslighet.

Annons