Annons
Flygfyren

Norrtälje ökar kännedom om våld i nära relationer

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2022-11-09 – av Redaktionen
2 min läsning
Annons

NORRTÄLJE. Norrtälje kommun uppmärksammar det stöd som finns att få för de som är drabbade av våld i nära relation. Detta i ett samarbete med grannkommunerna. – Konsekvenserna av våld i en parrelation kan vara mer skadliga för unga än för vuxna, säger Eva Elelid, samordnare på Trygg i Norrtälje kommun.Under vecka 46 och 47 uppmärksammas

kampanjerna "En vecka fri från våld och "Våld är aldrig OK". I ett gemensamt samarbete mellan kommunerna Danderyd, Lidingö, Vallentuna, Vaxholm och Österåker hoppas de på att budskapet skall nå ut bredare.

– Många av våra kommuninvånare pendlar mellan både skolor och arbetsplatser i andra kommuner så genom att genomföra kampanjen tillsammans kan vi nå fler över vår kommungräns, säger Eva Elelid, samordnare på Trygg i Norrtälje kommun, i ett pressmeddelande.

Annons

Avsikten med kampanjerna är att öka medvetenheten kring våld i nära relation och på vilket sätt det påverkar människors psykiska hälsa. Kampanjen syftar också till att bredda perspektivet på vad våld i nära relation innebär. Även tvångssex, nedlåtande ord, utpressning, skadegörelse hemma, hedersrelaterat våld, aggressivt beteende, isolering och kontroll är våld i nära relation, skriver Norrtälje kommun.

I år fokuserar kampanjerna extra på våld i ungas nära relation eftersom detta kan vara mer skadligt än för vuxna.

– Konsekvenserna av våld i en parrelation kan vara mer skadliga för unga än för vuxna. Våldsutsatthet eller våldsutövande under ungdomstidens kritiska utvecklingsfas påverkar möjligheterna till en framgångsrik övergång till vuxenlivet, vilket i sin tur riskerar att få negativa konsekvenser längre fram i livet, säger Eva.

FOTO: Norrtälje kommun

Annons
Flygfyren

Lodjur observerat i Norrtälje kommun

Publicerad Idag 12:06 – av Tobbe Rydsheim
1 min läsning
Annons

Ett lodjur har observerats i Norrtälje kommun och observationen har rapporterats in till Skandobs.

Det var på fredagskvällen, klockan 21.01 som ett lodjur observerades i Myra i Norrtälje kommun och iakttagelsen har rapporterats in till Skandobs.

Länsstyrelsen har bekräftat observationen som korrekt art.

Annons

Karta över platsen
Annons

Larm om trafikolycka med flera fordon i Grisslehamn

Publicerad Idag 11:44 – av Redaktionen
Det var på onsdagsförmiddagen, klockan 10.03 som en trafikolycka med flera fordon, däribland en lastbil, inträffade.
1 min läsning
Annons

På onsdagen inträffade en trafikolycka med flera fordon i Grisslehamn och räddningstjänst har kallats till platsen.

Det var på onsdagsförmiddagen, klockan 10.03 som en trafikolycka med flera fordon, däribland en lastbil, inträffade och räddningstjänst har kallats till platsen för att hantera situationen. Det finns ännu inga uppgifter beträffande skadeläge eller omfattning av ärendet, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm.

Olyckan inträffade på Grisslehamnsvägen i Grisslehamn.

Annons
Flygfyren

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Kritiskt sjukt barn fick vänta två timmar på ambulans

Uppdaterad Idag kl 12:04, Publicerad Idag 11:01 – av Tobbe Rydsheim
Ett svårt sjukt barn som behövde föras vidare från Norrtälje sjukhus fick enligt en avvikelserapport vänta omkring två timmar på ambulans.
1 min läsning
Annons

Ett svårt sjukt barn som behövde föras vidare från Norrtälje sjukhus fick enligt en avvikelserapport vänta omkring två timmar på ambulans. Samtidigt ska två ambulanser ha stått lediga i Rimbo.

Händelsen inträffade i maj och beskrivs i en avvikelserapport från vårdbolaget Tiohundra. Barnet hade kommit in med hög feber, buksmärta, hosta och andningsbesvär och bedömdes vara i behov av fortsatt vård och behandling på annat sjukhus.

Behandling påbörjades på akutmottagningen i Norrtälje. Eftersom det enligt rapporten inte fanns någon barnläkare på plats konsulterades Astrid Lindgrens barnsjukhus, dit barnet skulle föras för fortsatt vård.

Annons

En ambulans ska ha beställts för transporten, men enligt avvikelserapporten dröjde det omkring två timmar innan den kom.

När ambulansen väl anlände ska personalen på sjukhuset ha fått uppgiften att två ambulanser hade stått lediga i Rimbo under tiden som barnet väntade på transport.

Under väntetiden fortsatte barnet att övervakas och behandlas på akutmottagningen.

Allt om Norrtälje söker ansvariga för en kommentar.
Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Tryggheten ökar i Norrtälje, men vi får inte slå oss till ro

Publicerad Idag 06:00 – av Robert Beronius
2 min läsning
Annons

Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Att nio av tio Norrtäljebor känner sig trygga när de går ut ensamma på kvällen är ett styrkebesked. Men ökad otrygghet kring narkotika och ordningsstörningar visar att arbetet måste fortsätta. Tryggheten ska gälla i hela kommunen.

Trygghet är en av frihetens mest grundläggande förutsättningar. Den som inte vågar gå hem ensam på kvällen, låta barnen röra sig fritt i närområdet eller använda kommunens offentliga platser utan oro har inte samma frihet som andra.

Därför är resultaten i Polisregion Stockholms trygghetsundersökning för 2026 glädjande läsning för Norrtälje kommun. Hela 91 procent av invånarna uppger att de känner sig trygga när de går ut ensamma på kvällen i området där de bor. Det är en ökning från 83 procent år 2020 och klart högre än genomsnittet i polisregionen, där motsvarande andel är 84 procent.

Annons

Att tryggheten har ökat vid varje mätning sedan 2020 visar en positiv utveckling som vi ska vara stolta över. Det finns mycket i Norrtälje kommun som fungerar väl, och det ska vi kunna säga utan att för den skull blunda för problemen.

Undersökningen visar också att färre invånare oroar sig för att utsättas för brott. Oron för att få bilen, mopeden eller cykeln stulen eller vandaliserad har minskat från 10 till 6 procent. Även andelen som uppger att de har utsatts för hot har sjunkit, från 4,1 till 3,6 procent.

Samtidigt finns det varningssignaler som vi måste ta på allvar. Fler invånare upplever problem med öppen narkotikahandel och berusade personer som stör ordningen. Andelen som ser öppen narkotikahandel i sitt bostadsområde har ökat från 10 till 13 procent.

Det är utvecklingar som inte får försvinna bakom de överlag positiva resultaten. En kommun kan ha goda trygghetssiffror i stort och samtidigt ha platser där människor känner en påtaglig oro. För den som upplever problemen i sin egen närmiljö spelar det liten roll att genomsnittet ser bra ut.

Vi ska vara stolta över den positiva utvecklingen, men samtidigt ha modet att se det som återstår att göra. Det är så vi bygger en trygg kommun: genom att ta resultaten på allvar, agera där problemen finns och aldrig acceptera att människors frihet begränsas av otrygghet.

Annons

Annons
Flygfyren