Annons

Nya omklädningsrum på Roslagsskolan

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2023-11-10 – av Redaktionen
2 min läsning
Annons
Flygfyren

Under sommaren har omklädningsrummen på Roslagsskolan i Norrtälje renoverats. Skolan har fått sina omklädningsrum omvandlade till moderna, funktionella och trivsamma utrymmen som nu kan möta skolans och dess elevers behov.

När renoveringsprojektet började, var omklädningsrummen slitna, vandaliserade och inte särskilt inbjudande. Otryggheten och bristen på avskildhet i de gamla omklädningsrummen gjorde dem sällan använda.

- Äntligen börjar det synas att vi sätter skolan först. Bra lokaler är en viktig del i att göra Norrtälje till Sveriges bästa skolkommun, skriver Robert Beronius (L), ordförande i barn- och skolnämnden i ett pressmeddelande.

Annons
Flygfyren

Renoveringen av omklädningsrummen på Roslagsskolan markerar en betydande förbättring och visar hur modernisering av skolans utrymmen kan förbättra trivseln och användbarheten för elever och personal. Varje omklädningsrum har nu tillgång till fem separata, låsbara duschbås. Det finns även tillgänglighetsanpassade duschrum och toaletter i varje omklädningsrum.

- Med fräscha omklädningsrum och separata duschbås är förhoppningen att fler elever kommer delta i idrottslektionerna och på så vis minskar vi den problematiska skolfrånvaron. Den börjar ofta med att man uteblir från idrottslektionerna eftersom man inte känner sig trygg med situationen i omklädningsrummet, säger Robert Beronius.

Det var den 12 april 2021 som kommunstyrelsen beslutade att anslå 8,5 miljoner kronor för att rusta upp omklädningsrummen och duscharna på Roslagsskolan. Idrottshallen används flitigt även av föreningslivet på kvällstid och upprustningen är därför även ett välkommet lyft för kommunens idrottsföreningar.

Annons

Man åtalas för sexuellt ofredande mot 14-årig flicka

Publicerad Idag 14:46 – av Tobbe Rydsheim
En man i 30-årsåldern åtalas vid Norrtälje tingsrätt för sexuellt ofredande mot barn. Enligt åtalet ska han ha tagit på en 14-årig flicka när de befann sig i samma säng.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man i 30-årsåldern åtalas vid Norrtälje tingsrätt för sexuellt ofredande mot barn. Enligt åtalet ska han ha tagit på en 14-årig flicka när de befann sig i samma säng.

Den misstänkta händelsen ska ha inträffat under en natt i juni 2025 på en adress i Norrtälje kommun.

Enligt åklagaren lade sig mannen intill flickan i en säng och tog henne på flera delar av kroppen, bland annat på intima områden, utanpå kläderna. Åklagaren menar att agerandet varit ägnat att kränka flickans sexuella integritet.

Annons

Mannen förnekar brott. I utredningen finns samtidigt uppgifter om att han hänvisat till sömngång, och åklagaren har åberopat en rättsmedicinsk utredning om så kallad sexsomni.

Annons

Lodjur observerat i Norrtälje kommun

Publicerad Idag 12:06 – av Tobbe Rydsheim
1 min läsning
Annons

Ett lodjur har observerats i Norrtälje kommun och observationen har rapporterats in till Skandobs.

Det var på fredagskvällen, klockan 21.01 som ett lodjur observerades i Myra i Norrtälje kommun och iakttagelsen har rapporterats in till Skandobs.

Länsstyrelsen har bekräftat observationen som korrekt art.

Annons

Karta över platsen
Annons

Larm om trafikolycka med flera fordon i Grisslehamn

Publicerad Idag 11:44 – av Redaktionen
Det var på onsdagsförmiddagen, klockan 10.03 som en trafikolycka med flera fordon, däribland en lastbil, inträffade.
1 min läsning
Annons

På onsdagen inträffade en trafikolycka med flera fordon i Grisslehamn och räddningstjänst har kallats till platsen.

Det var på onsdagsförmiddagen, klockan 10.03 som en trafikolycka med flera fordon, däribland en lastbil, inträffade och räddningstjänst har kallats till platsen för att hantera situationen. Det finns ännu inga uppgifter beträffande skadeläge eller omfattning av ärendet, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm.

Olyckan inträffade på Grisslehamnsvägen i Grisslehamn.

Annons

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Kritiskt sjukt barn fick vänta två timmar på ambulans

Uppdaterad Idag kl 12:04, Publicerad Idag 11:01 – av Tobbe Rydsheim
Ett svårt sjukt barn som behövde föras vidare från Norrtälje sjukhus fick enligt en avvikelserapport vänta omkring två timmar på ambulans.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Ett svårt sjukt barn som behövde föras vidare från Norrtälje sjukhus fick enligt en avvikelserapport vänta omkring två timmar på ambulans. Samtidigt ska två ambulanser ha stått lediga i Rimbo.

Händelsen inträffade i maj och beskrivs i en avvikelserapport från vårdbolaget Tiohundra. Barnet hade kommit in med hög feber, buksmärta, hosta och andningsbesvär och bedömdes vara i behov av fortsatt vård och behandling på annat sjukhus.

Behandling påbörjades på akutmottagningen i Norrtälje. Eftersom det enligt rapporten inte fanns någon barnläkare på plats konsulterades Astrid Lindgrens barnsjukhus, dit barnet skulle föras för fortsatt vård.

Annons

En ambulans ska ha beställts för transporten, men enligt avvikelserapporten dröjde det omkring två timmar innan den kom.

När ambulansen väl anlände ska personalen på sjukhuset ha fått uppgiften att två ambulanser hade stått lediga i Rimbo under tiden som barnet väntade på transport.

Under väntetiden fortsatte barnet att övervakas och behandlas på akutmottagningen.

Allt om Norrtälje söker ansvariga för en kommentar.
Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons