Annons

Polisen varnar för bedrägerier riktade mot äldre – utger sig för att vara bibliotek

publicerad 16 januari 2025
- av Daniel Rämsell
Bild på stadsbibilioteket i Norrtälje samt bild på polisens heraldiska vapen.
– Vi har inte sett något i Norrtälje än, men bedrägerier pågår på daglig basis. I Norrtälje har vi dock inte sett något med det här biblioteksmoduset ännu, säger Carola Wiklund, kommunpolis.

Polisen har uppmärksammat en våg av telefonbedrägerier där bedragare utger sig för att arbeta på bibliotek och riktar in sig på äldre personer.

Det är flera personer över 80 år i norra Stockholm som blivit kontaktade och utsatta för bedrägeriförsök. Bedragarna påstår att de behöver bekräfta eller betala för bokbeställningar och använder detta som förevändning för att lura till sig bankuppgifter eller få offren att identifiera sig med BankID.

I vissa fall har bedragarna också fjärrstyrt de drabbades datorer för att genomföra stölder.

Polisen uppmanar nu äldre och deras anhöriga att vara särskilt vaksamma och att aldrig lämna ut personlig information till okända personer.

När Allt Om Norrtälje är i kontakt med Carola Wiklund, kommunpolis i Norrtälje, känner hon till problematiken.

– Vi har inte sett något i Norrtälje än, men bedrägerier pågår på daglig basis. I Norrtälje har vi dock inte sett något med det här biblioteksmoduset ännu, säger Carola Wiklund, kommunpolis.

Hur arbetar ni för att förhindra den här typen av kriminalitet?

– Vi arbetar med att informera allmänheten i så stor utsträckning som möjligt. Senast idag har jag varit i kontakt med bedrägerisektionens brottsförebyggande enhet och pratat kring hur vi ska nå ut med information om bedrägerier till unga, eftersom även unga personer blir drabbade av den här typen av bedrägerier.

Är det något särskilt som allmänheten bör tänka på?

– Var kritisk. Logga aldrig in på BankID och klicka aldrig på länkar som kommer på SMS om du är osäker.

Även biblioteken i Norrtälje kommun har gått ut med en varning för bedragare.

– Vi har inte hört att någon av våra besökare har blivit utsatt för detta, men vi har gått ut med en varning på vår hemsida, säger Lena Saltberg, bibliotekschef i Norrtälje kommun.

Vad ska allmänheten tänka på i detta avseende?

– Man ska vara vaksam. Vi som organisation ringer aldrig upp någon besökare och ber om deras personuppgifter.

Behöver man använda BankID i någon biblioteksprocess?

– Inte när man ringer oss. Däremot, om man vill byta pinkod, så behöver man legitimera sig med BankID, men för det måste man komma in fysiskt till biblioteket.

Så här skyddar du dig:

  • Lita inte på personen som ringer även om den verkar trovärdig och har personlig information om dig. Lägg istället på luren!
  • Inga myndigheter eller seriösa företag ringer och ber dig att signera med Bank-ID eller bankdosa. Det är ett tecken på att du pratar med en bedragare.
  • Identifiera dig aldrig med Bank-ID på uppmaning av någon som kontaktar dig, lämna heller aldrig ut personuppgifter, betalkort eller koder.
  • Om du är osäker, ta i så fall namn och titel och ring tillbaka till myndigheten eller företaget på ett telefonnummer du redan har sparat eller på ett telefonnummer som du själv söker fram.
  • Om du mottar ett sms med information som du inte känner igen så rör det sig sannolikt om bedrägeri. Kontakta endast myndigheter och företag via deras officiella telefonnummer och inte via telefonnummer som står i meddelandet.
  • Det händer att bedragare vill följa upp samtalet med ett hembesök för att ta betalkortet i fysisk besittning och även komma över värdeföremål i hemmet: Släpp därför inte in en okänd person i ditt hem.

    KÄLLA: Polisens hemsida

Annons

Singelolycka utanför Finsta – stor påverkan på trafiken

publicerad Idag 8:30
- av Daniel Rämsell
Under fredagsmorgonen inträffade en trafikolycka på Finstavägen utanför Finsta.

På fredagen inträffade en trafikolycka på Finstavägen, strax utanför Finsta. Räddningstjänsten larmades till platsen efter rapporter om en singelolycka med en personbil inblandad.

Larmet om olyckan inkom klockan 07:52 på fredagsmorgonen. Incidenten har en stor påverkan på trafiken, enligt uppgifter från Trafikverket.

I nuläget finns ingen ytterligare information om eventuella personskador eller omständigheterna i övrigt kring olyckan.

Artikeln kan komma att uppdateras. 

Annons
Annons från Svensk Fastighetsförmedling Norrtälje

Brandlarm utlöst i flerfamiljshus på Vegagatan

publicerad Igår 12:14
- av Nicklas Salmin
Ett larm om brand i ett flerfamiljshus inkom till SOS Alarm under torsdagens förmiddag.

Ett brandlarm har utlösts i ett flerfamiljshus på Vegagatan, och räddningstjänsten har kallats till platsen.

Räddningstjänsten kallades till ett flerfamiljshus på Vegagatan i Norrtälje på torsdagen klockan 12.00. Larmet gällde ett internt brandlarm som har utlösts av hittills oklar anledning.

I nuläget finns ingen ytterligare information om händelsens omfattning eller eventuella skador.

– Räddningstjänsten är på plats, och hittills har vi inte hittat varken eld eller rök, så det verkar som att det bara är det interna brandlarmet som gått, säger Peter Tistam, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Artikeln kan komma att uppdateras. 

Annons
Annons från Svensk Fastighetsförmedling Norrtälje

Länsstyrelsen säger nej till ny hastighetsbegränsning på Rådmansö

publicerad Igår 5:00
- av Nicklas Salmin
Bild på en landsväg på Rådmansö, i Norrtälje kommun.
Länsstyrelsen har beslutat att avslå en ansökan om att sänka hastighetsgränsen från 70 km/tim till 50 km/tim på en del av väg 1032 som ligger på Rådmansö.

Länsstyrelsen har beslutat att avslå en ansökan om att sänka hastighetsgränsen från 70 km/tim till 50 km/tim på en del av väg 1032 som ligger på Rådmansö. Beslutet grundas på att vägen anses vara självreglerande och att en lägre hastighetsbegränsning inte bedöms som motiverad.

Den aktuella ansökan, inlämnad den 17 maj 2024, framförde en oro för trafiksäkerheten i området. Sökanden Ewa Parman beskrev att fordon framförs i höga hastigheter, vilket skapar en osäker miljö för fotgängare, barn och husdjur. Hon påtalade även att barn som väntar på skolbussen känner sig otrygga vid busshållplatsen.

I samband med beslutet skickades en remiss till berörda myndigheter, där Norrtälje kommun och Trafikverket avstyrkte ansökan. Kommunen framhöll att hastigheten på platsen redan regleras av de allmänna trafikföreskrifterna och att en sänkning inte skulle få tillräcklig efterlevnad. Trafikverket påpekade att väg 1032 inte skiljer sig från andra vägar med liknande förutsättningar och att fordonsförare har ett eget ansvar att anpassa hastigheten.

Länsstyrelsen delar Trafikverkets uppfattning att vägen är självreglerande och att eventuella överträdelser av hastighetsbegränsningen är en fråga för polismyndigheten. Vidare anser myndigheten att barn inte bör vistas ensamma vid vägen utan vuxet sällskap förrän de har uppnått tillräcklig trafikmognad.

Eva Parman är inte nöjd med avslaget.

– Jag har levt med denna oro under många år och menar att andra trafikanter, särskilt motorcyklister, inte inser att de är en fara för andra och sig själva. Jag känner mig både makt- och tröstlös!

Vad tycker du borde göras?

– Det borde upprättas fartkontroller, särskilt på sommaren när det är mycket trafik. Det är viktigt och aktuellt nu när många barn i området nått skolåldern och behöver gå till och från busshållplatserna.

Beslutet kan överklagas till Transportstyrelsen.

Annons
Annons från Svensk Fastighetsförmedling Norrtälje

Ny sjukhuschef på Norrtälje sjukhus

publicerad 12 februari 2025
- av Redaktionen
Bild på Norrtälje sjukhus nya sjukhuschef, Sebastian Gidlöf
Sebastian Brusell Gidlöf har tillträtt som ny sjukhuschef för Norrtälje sjukhus.

Sebastian Brusell Gidlöf har tillträtt som ny sjukhuschef för Norrtälje sjukhus. 

Sebastian Brusell Gidlöf har tillträtt som ny sjukhuschef för Norrtälje sjukhus. Brusell Gidlöf, som är docent och överläkare i gynekologi, kommer närmast från en position som verksamhetschef för Gynekologi och reproduktionsmedicin på Karolinska Universitetssjukhuset.

Han har en bakgrund som innefattar roller som sektionschef och verksamhetsområdeschef på Södersjukhuset.

– Jag ser verkligen fram emot att jobba med sjukvård i ett bredare perspektiv, säger han. Jag har lätt för att se ett helhetsperspektiv och förstå att om man ändrar något på ett ställe så får det följdeffekter på ett annat ställe, säger Sebastian Brusell Gidlöf, nytillträdd sjukhuschef för Norrtälje sjukhus, i ett pressmeddelande.

Brusell Gidlöf betonar att han inte har för avsikt att göra några grundläggande förändringar i sjukhusets arbete. Istället vill han att bygga vidare på det som redan fungerar bra.

–  Jag har en väldig respekt för det fina arbete som redan görs. Nu gäller det för mig att identifiera de områden som fungerar bra, och se hur vi kan jobba mer med dem, säger han.

En av de styrkor han lyfter fram med Norrtälje sjukhus är de korta beslutsvägarna och den fysiska närheten mellan olika avdelningar.

Send this to a friend