Annons
Flygfyren

Roslagens Sjövärnskår riskerar att förlora viktig kommunikation: ”En fara för liv”

Uppdaterad , Publicerad – av Daniel Rämsell
Janne Ernstgård (Roslagens sjövärnskår) och Anders Ahlström (Räddningschef på Norrtälje kommun)
2 min läsning
Annons
Flygfyren

Roslagens Sjövärnskår har varit verksamma sedan 2004 och gjort många frivilliga samhällsinsatser i skärgården. Nu står de inför stora utmaningar när de riskerar att förlora tillgången till det viktiga Rakel-systemet.

Enligt Janne Ernstgård, ansvarig för Roslagens Sjövärnskår, kommer detta att få allvarliga konsekvenser för både sjukvårdstransporter och brottsförebyggande arbete i Norrtälje skärgård.

- Förlusten av Rakel innebär att våra invånare i södra skärgården, särskilt mellan Ljusterö och Furusund, riskerar att få upp till två timmar längre transport till sjukhus vid nödsituationer. Det är ju i förlängningen en risk för fara för liv.

Annons
Flygfyren

Dessutom försvåras möjligheten att samverka med polis och räddningstjänst vid brott och larm, något som tidigare har varit en viktig del av sjövärnskårens arbete. På bara två år har de lyckats gripa båt- och motortjuvar sex gånger. Trots de allvarliga konsekvenserna ser Janne och hans team inga omedelbara alternativ till Rakel.

- Vi har inga lösningar till det i nuläget. Vi får försöka köra så gott vi kan med den utrustning vi har. Men får vi inga skarpa uppdrag längre, så blir det ju på sikt att alla hoppar av. Alla är ju med här för att de brinner för att göra skillnad.

Anders Ahlström, räddningschef på Norrtälje kommun, förklarar att beslutet att dra in Rakel för sjövärnskåren är grundat på säkerhetsöverväganden och inte på ekonomiska skäl.

- Anledningen är att vi har en alldeles utmärkt samverkan som är ganska begränsad och vi klarar den samverkan med telefon, säger Ahlström. Vi har två frivilliga brandförsvarsföreningar på Singö och Björkö, där det fungerar alldeles utmärkt utan Rakel.

Ahlström understryker att det är en fråga om säkerhet och kontroll över vilka som har access till systemet och hur enheterna används.

- Det är en ren säkerhetsbedömning för att vi ska veta vem som hanterar enheterna och vilka som är inne i systemet. Vi har bedömt att det fungerar lika bra med telefon för de behov vi har.

Sjövärnskåren menar att det kommer få allvarliga konsekvenser för såväl sjukvårdstransporter som brottsförebyggande arbete i Norrtälje skärgård. Vad säger du om det?

Annons

- För vår del påverkas inte vår samverkan med Sjövärnskåren av huruvida de har Rakel eller inte, vi kan hantera kommunikationen med telefon. För deras samverkan med andra myndigheter har vi föreslagit att de för dialog direkt med dom, exempelvis regionen eller Polisen.

Faktaruta:

Rakel är ett statligt system för radiokommunikation för aktörer med samhällsviktig verksamhet, till exempel Polismyndigheten, Tullverket, Försvarsmakten, räddningstjänst, ambulanssjukvård, Kriminalvården, Kustbevakningen, Sjöfartsverket, Trafikverket, Skatteverket, SOS Alarm och kommunal/statlig krisberedskap.

Källa: Wikipedia

Annons
Flygfyren

Man döms för olovlig körning i Norrtälje – orsakade trafikolycka

Publicerad – av Nicklas Salmin
En man i Norrtälje fälls för att ha kört bil utan att använda föreskrivna glasögon. Han döms till penningböter.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man i Norrtälje fälls för att ha kört bil utan att använda föreskrivna glasögon. Han döms till penningböter.

En man i 80-årsåldern körde en personbil på Gamla Norrtäljevägen utan att använda glasögon eller kontaktlinser, vilket var ett krav för giltigheten av hans körkort.

Händelsen inträffade den 19 januari och upptäcktes efter att en polispatrull blivit beordrad till platsen på grund av en trafikolycka där mannen var inblandad.

Annons
Flygfyren

En polisassistent kunde konstatera att mannen inte bar glasögon vid tillfället.

Tingsrätten bedömer att mannen agerat oaktsamt och utdömde penningböter om 1 500 kronor samt en avgift till brottsofferfonden på 1 000 kronor.

Annons

Annons

Man körde lastbil utan körkort i centrala Norrtälje

Publicerad – av Nicklas Salmin
Norrtäljes tingsrätt i dagsljus
En person har dömts för att olovligen ha framfört lastbil med återkallat körkort i Norrtälje kommun.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man har dömts för att olovligen ha framfört lastbil med återkallat körkort i Norrtälje kommun.

Av domen framgår att mannen som är i 50-årsåldern har kört lastbil på Vintergatan i Norrtälje kommun trots att hans körkort var återkallat, vilket gör brottet grovt.

Tingsrätten dömer honom till 50 dagsböter om 320 kronor, vilket uppgår till totalt 16 000 kronor.

Annons

Utöver detta ska han betala en avgift till brottsofferfonden på 1 000 kronor.

Annons

Annons

Mamma i Rimbo slog sin son efter bråk om TV-spel

Publicerad – av Nicklas Salmin
Norrtäljes tingsrätt i dagsljus
I en händelse som skakat ett hem i Norrtälje har en kvinna dömts för misshandel mot sin son och två fall av barnfridsbrott.
1 min läsning
Annons

I en händelse som skakat ett hem i Rimbo har en kvinna dömts för misshandel mot sin son och två fall av barnfridsbrott.

Enligt tingsrättens dom har en kvinna från Rimbo misshandlat sin son och utsatt två andra barn för barnfridsbrott. Händelsen ägde rum i bostaden när en konflikt uppstod över ett Xbox.

Av domen framgår att konflikten inleddes när kvinnan tog sonens Xbox.

Annons

Sonen ska då ha puttad modern, vilket ledde till att hon utdelade flera slag mot honom.

Två andra barn bevittnade händelsen, vilket resulterade i att modern även döms för två fall av barnfridsbrott.

Påföljden blev villkorlig dom i kombination med 50 timmars samhällstjänst.

Kvinnan ska även betala 20 000 kronor i skadestånd till varje drabbat barn.

Kvinnan döms till villkorlig dom och samhällstjänst.

Annons

Annons

Annons
Flygfyren

Kvinna åtalas för olaga hot

Publicerad – av Nicklas Salmin
En person ska enligt åtalet ha uttalat hot av allvarlig karaktär i Norrtälje.
1 min läsning
Annons

En kvinna ska enligt åtalet ha hotat en man med döden i Norrtälje och misstänks nu för olaga hot.

Enligt åtalet ska kvinnan, som är i 50-årsåldern, ha uttalat att hon ska döda mannen eller använt ord med liknande innebörd.

Hotet ska ha varit av sådan karaktär att mannen kunde förväntas känna allvarlig rädsla för sin personliga säkerhet.

Annons

Nu åtalas kvinnan för olaga hot.

Annons

Annons