Annons

Skulle 100 svenska 19-åringar skrämma Putin var det tänkt?

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2022-02-07 – av Redaktionen
5 min läsning
Annons
Flygfyren

SIGNERAT POVE

Här ska förlöjligas. Här ska hånas. Dock med en smula allvar.

Vad i hela? tänker kanske någon av er.

Annons
Flygfyren

Jag med, men möjligen av annan anledning. Men det är just därför jag ska göra det.

För vad i hela h-vete är det för skådespel, för buskis, vi ser i konungariket Sverige sedan en tid tillbaka? Eller, ja, i alla fall på en ö en bit öster om vårt kära fastland.

Tydligen kan man göra vad som helst för lite uppmärksamhet, främst inrikes, men TÄNK OM man även uppmärksammar det i den stora världen?

Va!?! Tänk om den stora världen får en känsla av att vi betyder något. Viktiga, duktiga Sverige visar löständerna. Maken till trams.

Visst, det är minst sagt oroligt i Europa just nu. Och i vanlig ordning, med ryggmärgsreflex, skylls allt på den stora busen i öster, förr Sovjetunionen, nu Ryssland.

Det var och är förvisso en skurkstat, men söte Jesus, är inte de vi så gärna slickar baken på, The Land of The Free, långt västerut, USA, i stort likadana, bara i annan skepnad?

Självutnämnd världspolis, ni vet, ”den enda stormakten”. Ni vet de som så gärna, utan att lyckas särskilt väl, försöker bomba fram demokrati världen över, men mest i trakter där det finns olja eller andra resurser som naturen kan erbjuda västvärlden (läs i första hand USA).

Annons

Gubben Putin i Ryssland är en galning. Det står utom allt tvivel. Odiskutabelt är han det. En i världen av livsfarliga män med makt. Men vänta lite nu.

Jag backar till 1962, då ryssarna bestämde sig för att placera ut ballistiska robotar, kärnvapenbestyckade, på Kuba.

När USA upptäckte dessa blev det minst sagt kalabalik och världen var under knappt två veckor på randen till ett tredje världskrig. Krisen löstes slutligen genom en överenskommelse där Sovjetunionen offentligt drog tillbaka sina kärnvapen medan USA i hemlighet avvecklade sina atomrobotar i Turkiet. Allt väl.

Men var det en rimlig reaktion från USA? Varför en reaktion alls? Kuba tillät ju Sovjetunionen att göra det de gjorde. Och Kuba borde väl själva få bestämma, som en suverän stat, vilka man är kompisar med, vilka man allierar sig med. Självklart, väl? Eller gäller det bara vissa?

Nu till 2022. Och det är väl då lika självklart att Ukraina själva ska få bestämma vad de vill.

Ryska trupper tassar nu på gränsen och tycks invänta order om att utöka sin invasion (i östra Ukraina skedde den redan 2014, Krimhalvön, remember).

Det är en allvarlig kris så klart och Ryssland ska ge blanka fan i Ukraina och andra länder givetvis. Men även om reaktionen är galenskap går den att förstå. Ryssland känner sig pressat, så klart.

Vänd på det hela. Lek med tanken på att Ryssland 2022 hade kommit överens med, säg, Mexiko om att de kan få ingå i en återuppbyggd eller nybyggd rysk försvarsallians.

Sitt still i båten USA och Nato, Mexiko får ju göra som de vill. Eller hur USA? Troligt.

USA skulle givetvis gått bananas över att få fienden så nära inpå.

Precis som Ryssland och ryssar tänker nu när det pratas eventuellt Nato-anslutning för grannlandet Ukraina. Ryssarna vet ju att efter Natoanslutning kommer det placeras bland annat strategiska vapen i Ukraina, precis i anslutning till Ryssland. Så klart de reagerar och agerar.

Det är vårt ständiga västperspektiv som spökar igen.

Vår uppfattning om att USA alltid är den goa gubben i konflikt med Ryssland. Och att Ryssland är djävulen själv.

Men, vet ni. Så tycker mängder av ryssar, vanligt folk, om Nato och USA. Det är lika fast tvärt om, liksom. Och det är väl, oavsett åt vilket håll rädslan, hatet och avskyn drar, förståeligt i all sin galenskap?

Jag mötte rädslan och västhatet hos flera ”vanliga” ryssar när jag reste runt i Ryssland en tid för länge sedan. Många kulor har skjutits, många bomber har sprängts av många i världen, i både öst och väst, sedan den resan, men jag tror inte rädslan och hatet har minskat i den alltmer polariserade och aggressiva värld vi lever i.

Tillbaka till Sverige. Till Gotland.

Herregud. Ryska skepp seglar in i Östersjön, som de har landgräns mot, och Sverige mobiliserar på Gotland, som med media som fanbärare länge kallats ett slags ryskt Sverige. Så Intresserade av Gotland påstås ryssarna vara.

Sverige skickade för någon vecka sedan, för att möta det ryska ”hotet”, soldater och militärfordon som patrullerade i gotländska hamnar och på Visbys gator.

Nu är jag ju lika lite militär säkerhetsexpert som random reporter på kvällstidning, eller ännu mindre, men tror någon på fullaste allvar att Vladimir Putin om han var på vippen att inta Gotland skulle backa för att där patrullerar 100 svenska 19-åringar, av vilka vissa dessutom uppges vara obeväpnade?

Putin tar Gotland på en kvart oavsett 100 svenska 19-åringar eller ej, oavsett om hela Sveriges försvar samlas på ön. Det är vad självutnämnde militärexpert Persson tror det.

Ursäkta, men vad är det för fjantig teater vi sysslar med? Vad kostar detta trams i en tid då bland annat sjukvården skriker efter resurser?

Sluta lek, sluta tramsa, sluta låtsas.

Bara sluta.

Pove Persson - Mitt Roslagen

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Ung kvinna åtalas för narkotikabrott i Hallstavik

Publicerad Igår 06:00 – av Tobbe Rydsheim
En kvinna i 20-årsåldern åtalas för narkotikabrott. FOTO: AI-genererad
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En kvinna i 20-årsåldern åtalas för narkotikabrott efter ett tillslag i Hallstavik.

Enligt stämningsansökan ska kvinnan ha haft 15,4 gram amfetamin och 3,49 gram cannabis på Gottstavägen i Hallstavik.

Händelsen ska ha inträffat tidigare i våras.

Annons

Åklagaren yrkar på att den beslagtagna narkotikan ska förverkas.

Kvinnan nekar till brott.

Annons

Man begärs häktad efter bråk vid Norrtälje busstation

Publicerad 2026-07-10 – av Tobbe Rydsheim
En man i 40-årsåldern begärs häktad misstänkt för våld mot tjänsteman vid Norrtälje busstation. Fotomontage: AI-genererad/AON
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man i 40-årsåldern begärs häktad misstänkt för våld mot tjänsteman vid Norrtälje busstation.

Händelsen ska ha inträffat vid busstationen på Bangårdsgatan i Norrtälje sent på kvällen den 6 juli.

Enligt häktningsframställan är mannen misstänkt på sannolika skäl. Han greps samma kväll och anhölls följande morgon.

Annons
Flygfyren

Åklagaren begär att mannen ska häktas eftersom det enligt framställan finns risk att han försvårar utredningen eller fortsätter sin brottsliga verksamhet.

Annons

Färre gymnasieelever i Norrtälje får studiebidraget indraget

Publicerad 2026-07-10 – av Tobbe Rydsheim
För första gången på flera år minskar andelen gymnasieelever i Norrtälje som får sitt studiebidrag indraget på grund av ogiltig frånvaro. FOTO: AON
1 min läsning
Annons

För första gången på flera år minskar andelen gymnasieelever i Norrtälje som får sitt studiebidrag indraget på grund av ogiltig frånvaro. Samtidigt når nivån den högsta hittills i Sverige. Detta enligt statistik från CSN som Newsworthy har analyserat.

Under läsåret 2025/2026 fick 350 gymnasieelever i Norrtälje sitt studiebidrag indraget. Det motsvarar 18,1 procent av eleverna, jämfört med 18,9 procent året innan.

Därmed bryts den uppåtgående trend som pågått sedan läsåret 2021/2022.

Annons

Trots minskningen ligger Norrtälje fortfarande klart över rikssnittet. I hela landet fick 11,8 procent av gymnasieeleverna sitt studiebidrag indraget under läsåret, den högsta andelen sedan nuvarande regelverk infördes.

– Vi ser en generell uppgång där indraget studiebidrag ökar bland såväl pojkar som flickor och i samtliga årskurser, i synnerhet i årskurs tre, säger Peter Engberg, analytiker på CSN, i ett pressmeddelande.

I Norrtälje fick 20,8 procent av pojkarna sitt studiebidrag indraget, jämfört med 15,1 procent av flickorna.

Statistiken visar också att indraget studiebidrag var något vanligare bland elever i fristående gymnasieskolor än i kommunala. Under läsåret fick 18,9 procent av friskoleeleverna sitt studiebidrag indraget, jämfört med 17,7 procent av eleverna i kommunala skolor.

Annons

Cyklist skadades i krock med bil utanför Rimbo

Publicerad 2026-07-10 – av Daniel Rämsell
Varningstriangel
En man i 20-årsåldern skadades och fördes till sjukhus efter att ha krockat med en bil på länsväg 280 utanför Rimbo i Norrtälje kommun.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man i 20-årsåldern skadades och fördes till sjukhus efter att ha krockat med en bil på länsväg 280 utanför Rimbo i Norrtälje kommun. Det meddelar polisen i sin händelserapport.

Det var på torsdagseftermiddagen, klockan 14.33 som en cyklist och en bilförare kolliderade på länsväg 280 i höjd med Söderby, strax utanför Rimbo.

Annons

Cyklisten, en man i 20-årsåldern, skadades i krocken och omhändertogs av ambulans. Bilföraren var en kvinna i 60-årsåldern. Mannen var vid tillfället vaken och talbar.

"Det är oklart hur händelsen kommer att rubriceras i anmälan.", skriver polisen i händelserapporten.

Vidare uppger polisen att cyklisten bötfälldes för otillåten förflyttning i sidled.

Annons