Annons

Svag bältesanvändning bland Epatraktorförare

publicerad 7 november 2023
- av Redaktionen

31 augusti infördes nya regler för A-traktorer där det sedan dess krävs bältesanvändning. Enligt en undersökning från Nationella trafiksäkerhetsförbundet, NTF ser man att många ungdomar ändå förbiser bälteskravet.

Trots de nya reglerna väljer många unga att hoppa över att använda bälte när de kör A-traktor. I mätningen ser man att unga män är sämre på att använda bälte jämfört med unga kvinnor. Av de unga männen använde endast en tredjedel bältet medan nästan hälften av de unga kvinnorna också valde bort det. Mätningen gjordes emellertid innan kravet om bältesanvändning trädde i kraft 31 augusti.

– Då fanns inte kravet på bälte i A-traktor, men i mopedbil har kravet funnits sedan länge, förutsatt att man inte använder hjälm och det gör i praktiken ingen. Det är bra att det nu finns bälteskrav för A-traktor, fast vi tror inte att kravet i sig räcker. Vi måste få ungdomarna att förstå varför bälte är viktigt, säger Malin Lundgren, verksamhetschef NTF Väst, i ett pressmeddelande.

För att komma till rätta med problemet och höja medvetenheten kring säkerhet i trafiken, har NTF, tillsammans med Sveriges Trafikutbildares Riksförbund, producerat sju informationsfilmer. Filmer vänder sig särskilt till unga förare av A-traktorer och mopedbilar och deras föräldrar. Filmerna belyser bland annat vikten av bältesanvändning även i långsamtgående fordon och tar upp andra viktiga ämnen som hastighet, distraktion, trimning och alkohol i trafiken.

– Det är en utmaning att få ungdomar att tänka på konsekvenser av sitt beteende. Vi hoppas ändå att de nya filmerna kan få unga tjejer och killar att tänka till och undvika riskfyllda beteenden. Filmerna blir ett av flera verktyg som kan bidra till en säkrare trafik, säger Malin Lundgren, verksamhetschef NTF Väst.

Filmerna kommer att fungera som ett komplement till den befintliga AM-utbildningen. Genom filmerna uppmanas också föräldrar att åka med sina ungdomar för att uppleva körstil och diskutera hur undomarna kan bli säkrare på vägarna.

FAKTARUTA
NTF:s mätningar genomfördes i tolv svenska kommuner under hösten 2022, där totalt 423 personer i mopedbil eller A-traktor observerades. Med de nya filmerna hoppas NTF och dess samarbetspartner bidra till en säkrare trafikmiljö för alla.

Annons
Annons från Svensk Fastighetsförmedling Norrtälje

Brandlarm utlöst i flerfamiljshus på Vegagatan

publicerad Idag 12:14
- av Nicklas Salmin
Ett larm om brand i ett flerfamiljshus inkom till SOS Alarm under torsdagens förmiddag.

Ett brandlarm har utlösts i ett flerfamiljshus på Vegagatan, och räddningstjänsten har kallats till platsen.

Räddningstjänsten kallades till ett flerfamiljshus på Vegagatan i Norrtälje på torsdagen klockan 12.00. Larmet gällde ett internt brandlarm som har utlösts av hittills oklar anledning.

I nuläget finns ingen ytterligare information om händelsens omfattning eller eventuella skador.

– Räddningstjänsten är på plats, och hittills har vi inte hittat varken eld eller rök, så det verkar som att det bara är det interna brandlarmet som gått, säger Peter Tistam, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Artikeln kan komma att uppdateras. 

Annons
Annons från Svensk Fastighetsförmedling Norrtälje

Länsstyrelsen säger nej till ny hastighetsbegränsning på Rådmansö

publicerad Idag 5:00
- av Nicklas Salmin
Bild på en landsväg på Rådmansö, i Norrtälje kommun.
Länsstyrelsen har beslutat att avslå en ansökan om att sänka hastighetsgränsen från 70 km/tim till 50 km/tim på en del av väg 1032 som ligger på Rådmansö.

Länsstyrelsen har beslutat att avslå en ansökan om att sänka hastighetsgränsen från 70 km/tim till 50 km/tim på en del av väg 1032 som ligger på Rådmansö. Beslutet grundas på att vägen anses vara självreglerande och att en lägre hastighetsbegränsning inte bedöms som motiverad.

Den aktuella ansökan, inlämnad den 17 maj 2024, framförde en oro för trafiksäkerheten i området. Sökanden Ewa Parman beskrev att fordon framförs i höga hastigheter, vilket skapar en osäker miljö för fotgängare, barn och husdjur. Hon påtalade även att barn som väntar på skolbussen känner sig otrygga vid busshållplatsen.

I samband med beslutet skickades en remiss till berörda myndigheter, där Norrtälje kommun och Trafikverket avstyrkte ansökan. Kommunen framhöll att hastigheten på platsen redan regleras av de allmänna trafikföreskrifterna och att en sänkning inte skulle få tillräcklig efterlevnad. Trafikverket påpekade att väg 1032 inte skiljer sig från andra vägar med liknande förutsättningar och att fordonsförare har ett eget ansvar att anpassa hastigheten.

Länsstyrelsen delar Trafikverkets uppfattning att vägen är självreglerande och att eventuella överträdelser av hastighetsbegränsningen är en fråga för polismyndigheten. Vidare anser myndigheten att barn inte bör vistas ensamma vid vägen utan vuxet sällskap förrän de har uppnått tillräcklig trafikmognad.

Eva Parman är inte nöjd med avslaget.

– Jag har levt med denna oro under många år och menar att andra trafikanter, särskilt motorcyklister, inte inser att de är en fara för andra och sig själva. Jag känner mig både makt- och tröstlös!

Vad tycker du borde göras?

– Det borde upprättas fartkontroller, särskilt på sommaren när det är mycket trafik. Det är viktigt och aktuellt nu när många barn i området nått skolåldern och behöver gå till och från busshållplatserna.

Beslutet kan överklagas till Transportstyrelsen.

Annons

Ny sjukhuschef på Norrtälje sjukhus

publicerad Igår 16:00
- av Redaktionen
Bild på Norrtälje sjukhus nya sjukhuschef, Sebastian Gidlöf
Sebastian Brusell Gidlöf har tillträtt som ny sjukhuschef för Norrtälje sjukhus.

Sebastian Brusell Gidlöf har tillträtt som ny sjukhuschef för Norrtälje sjukhus. 

Sebastian Brusell Gidlöf har tillträtt som ny sjukhuschef för Norrtälje sjukhus. Brusell Gidlöf, som är docent och överläkare i gynekologi, kommer närmast från en position som verksamhetschef för Gynekologi och reproduktionsmedicin på Karolinska Universitetssjukhuset.

Han har en bakgrund som innefattar roller som sektionschef och verksamhetsområdeschef på Södersjukhuset.

– Jag ser verkligen fram emot att jobba med sjukvård i ett bredare perspektiv, säger han. Jag har lätt för att se ett helhetsperspektiv och förstå att om man ändrar något på ett ställe så får det följdeffekter på ett annat ställe, säger Sebastian Brusell Gidlöf, nytillträdd sjukhuschef för Norrtälje sjukhus, i ett pressmeddelande.

Brusell Gidlöf betonar att han inte har för avsikt att göra några grundläggande förändringar i sjukhusets arbete. Istället vill han att bygga vidare på det som redan fungerar bra.

–  Jag har en väldig respekt för det fina arbete som redan görs. Nu gäller det för mig att identifiera de områden som fungerar bra, och se hur vi kan jobba mer med dem, säger han.

En av de styrkor han lyfter fram med Norrtälje sjukhus är de korta beslutsvägarna och den fysiska närheten mellan olika avdelningar.

Annons
Annons från Svensk Fastighetsförmedling Norrtälje

Punkfest på Imperiet när Fruktansvärld och Neverday intar scenen

publicerad Igår 15:00
- av Daniel Rämsell
Bild på en konsert där bandet Fruktansvärld spelar.
I mars bjuds det på högenergisk punk när det lokala bandet Neverday och det hyllade punkbandet Fruktansvärld gör en exklusiv spelning på Imperiet i Norrtälje.

I mars bjuds det på högenergisk punk när det lokala bandet Neverday och det hyllade punkbandet Fruktansvärld gör en exklusiv spelning på Imperiet i Norrtälje.

Det är den 15 mars klockan 19.00 som de bägge punkbanden kommer till Imperiet för en intim spelning.

– Det här blir en kväll där vi firar punken i dess rätta element – live, högljutt och fullt av energi. Kombinationen av Fruktansvärlds explosiva sound och Neverdays lokala närvaro gör det här till en unik upplevelse för alla punkälskare, säger Malin Butler, verksamhetsansvarig på Imperiet.

Thomas Wennerholm, arrangör av evenemanget, ser fram emot kvällen och lyfter särskilt fram Fruktansvärlds betydelse för den svenska punkscenen.

– Det är, enligt min mening, Sveriges absolut bästa trallpunkband och att få presentera dem på Imperiet och i Norrtälje ska bli riktigt kul. Det blir en väldigt intim atmosfär på Imperiet.

Utöver musiken blir spelningen en del av ett större sammanhang där punkkulturen får ta plats i Norrtälje.

För många blir detta en försmak av sommarens punkfestival “Byskvaller” i Edsbro, där bland andra Köttgrottorna, City Saints, Fruktansvärld, Dunderkorkad, Laarhöne och Anal Kallsup står på scen.

 

Faktaruta: Punkfest på Imperiet

📅 Datum: 15 mars

📍 Plats: Imperiet, Norrtälje

🎸 Medverkande band: Fruktansvärld, Neverday

🎟 Biljetter: Finns på Tickster.se159 kr

Starttid: 19:00

🎤 Arrangör: Bonkers

Send this to a friend