Annons
Flygfyren

Tonåring åtalas för mordbrand på restaurang Kärleksudden

Publicerad 2026-03-10 – av Nicklas Salmin
Restaurang Kärleksudden i höstlandskap. En polisavspärrning i fokus i samband med en brand.
En 18-årig man har åtalats för mordbrand efter en brand på restaurang Kärleksudden i Norrtälje.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En 18-årig man har åtalats för mordbrand efter en brand på restaurang Kärleksudden i Norrtälje, rapporterar Norrtelje Tidning.

Restaurangen drabbades av två bränder inom loppet av fem dagar i oktober förra året.

De första utredningarna lades ned eftersom någon misstänkt inte kunde identifieras.

Annons

Nu misstänks en 18-åring ha anlagt den andra branden genom att hälla ut brännbar vätska och tända på.

DNA från mannen ska ha säkrats på föremål som hittats på platsen.

Efter bränderna gick restaurangen i konkurs med skulder på över två miljoner kronor och verksamheten har sedan dess varit stängd.

18-åringen ska även stå åtalad misstänkt för inblandning i ett trippelmord på en frisörsalong i Uppsala tidigare i år.

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Person påkörd i Rimbo – förare smet från platsen

Publicerad 2026-07-17 – av Daniel Rämsell
Sidan av en polisbil.
En person kördes på av en bil i Rimbo utanför Norrtälje på torsdagskvällen. Bilföraren lämnade olycksplatsen utan att stanna.
1 min läsning
Annons

En person kördes på av en bil i Rimbo utanför Norrtälje på torsdagskvällen. Bilföraren lämnade olycksplatsen utan att stanna. Det meddelar polisen i sin händelserapport.

Det var på torsdagskvällen, klockan 20.18 som en gångtrafikant blev påkörd av en bil i Rimbo. Den påkörda personen var vid medvetande och gick att prata med, och fick tillsyn av sjukvård på platsen.

Bilen som körde på personen lämnade olycksplatsen.

"Anmälan om grov vårdslöshet i trafik, vållande till kroppskada och smitning från trafikolycka kommer att skrivas", skriver polisen i händelserapporten.

Annons

Annons

Cyklist skadades i krock med bil utanför Rimbo

Publicerad 2026-07-10 – av Daniel Rämsell
Varningstriangel
En man i 20-årsåldern skadades och fördes till sjukhus efter att ha krockat med en bil på länsväg 280 utanför Rimbo i Norrtälje kommun.
1 min läsning
Annons

En man i 20-årsåldern skadades och fördes till sjukhus efter att ha krockat med en bil på länsväg 280 utanför Rimbo i Norrtälje kommun. Det meddelar polisen i sin händelserapport.

Det var på torsdagseftermiddagen, klockan 14.33 som en cyklist och en bilförare kolliderade på länsväg 280 i höjd med Söderby, strax utanför Rimbo.

Annons

Cyklisten, en man i 20-årsåldern, skadades i krocken och omhändertogs av ambulans. Bilföraren var en kvinna i 60-årsåldern. Mannen var vid tillfället vaken och talbar.

"Det är oklart hur händelsen kommer att rubriceras i anmälan.", skriver polisen i händelserapporten.

Vidare uppger polisen att cyklisten bötfälldes för otillåten förflyttning i sidled.

Annons

Brand i villa på Blidö

Publicerad 2026-07-09 – av Daniel Rämsell
Sidan på en brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på torsdagsförmiddagen till en villabrand på Blidö, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm.
1 min läsning
Annons

Räddningstjänsten larmades på torsdagsförmiddagen till en villabrand på Blidö, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm.

Larmet kom in klockan 11.16 på torsdagsförmiddagen och räddningstjänsten kallades till platsen för att hantera branden. Det finns ännu inga uppgifter  Händelsen ska ha inträffat på en adress på Björkudden.

- Det har brunnit i en skärbräda som stått under en fläkt och vi är på plats och undersöker så att det inte har spridit sig, säger Sebastian Forslöf, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Annons

Räddningstjänsten ryckte ut till sjunkande båt

Publicerad 2026-07-08 – av Tobbe Rydsheim
En brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på onsdagen till en båt som höll på att sjunka. FOTO: AON
1 min läsning
Annons

Räddningstjänsten larmades på onsdagen till en båt som höll på att sjunka vid Gummarön i Frötuna.

Larmet kom klockan 11.57. Enligt räddningstjänsten var båten förtöjd vid en brygga när den började ta in vatten.

Båtägaren försökte själv ösa ur vattnet innan räddningstjänsten kom till platsen.

Annons

Ingen person skadades i samband med händelsen.

Annons