Mahdi Zarei från Norrtälje, ägare till Loren Jin’s Gelato och Wafflehouse, belönades med tre medaljer i årets Glass-SM som avgjordes på Stockholmsmässan på fredagen.
Han kammade hem silvermedaljer i kategorierna brynt smör och pistageglass samt brons i citronsorbet.
Tävlingen, som samlade glassmakare från hela landet, avgjordes i fyra kategorier: pistageglass, brynt smör, citronsorbet samt fri smak i ”Glassmästarens val”.
Mahdi Zarei deltog i tävlingen för första gången och trots flera pallplatser är det en lite besviken glassmakare Allt Om Norrtälje pratar med, strax efter prisutdelningen.
– Jag är lite besviken om jag ska vara ärlig. Jag hade hoppats på ett bättre resultat. Men, det är första gången jag tävlar, så det är vad det är, säger han.
Den smak han själv hade störst förhoppningar på, saffran, nådde inte prispallen.
– Den jag själv trodde mest på, saffran, hamnade inte på pallen, men den verkade inte juryn tycka om.
Trots besvikelsen står det ändå klart att Mahdi Zarei nu kan titulera sig som en av Sveriges bästa glassmakare, med tre medaljer från sin debut i SM.










