Annons

Valkyria 16 år har haft eget företag under sommaren

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2022-08-11 – av Daniel Rämsell
2 min läsning
Annons
Flygfyren

Under torsdagskvällen är det avslutning för kommunens "Egen sommar"-satsning. En av deltagarna är Valkyria Jakobsson, 16 år, som under sommaren fått blodad tand och i framtiden kommer vilja bli entreprenör. 

Valkyria är inne på andra sommaren som egen företagare under "Egen sommar". Det i mars månad förra året som hon inte riktigt visste vad hon skulle göra under sommaren, när hon var inne på FB-gruppen "Norrtälje - vad händer på byn" och såg reklam för Egen sommar. Hon tänkte på det ett litet tag och bestämde sig till slut att ansöka.

- Förra året var jag 15 år och många företag vill ha personer som har fyllt 16 år till sommarjobb, så jag kände att det här var något jag ville testa.

Annons

Första sommaren menar Valkyria att det var rätt nervöst att starta företag. Att det var mycket saker bakom kulisserna som hon inte tänkte på skulle inkluderas i att ha ett eget företag, som bokföring och annonsering.

- Men det har varit jättekul, första jobbet jag hade var speciellt. Jag kände inte kunden och jag hade många tankar kring om de skulle tycka att jag kanske var för dyr? Men efteråt kändes det skönt att tjäna mina första pengar.

Vilka utmaningar har du stött på längs vägen?

- Att hitta jobb är den största utmaningen, för det ligger extremt mycket bakom att få tag på kunder. Jag har använt mycket av lokala Facebook-grupper. Men det är svårt, man måste anstränga sig mycket!

Vad är ditt råd till andra unga som är sugna på att söka till Egen sommar?

- Sök, även fast du inte har en idé från början. Många kommer på sin affärsidé på utbildningsveckorna, som är sjukt roliga. Man träffar så många nya roliga människor och man får en bra insikt i hur det är att driva ett företag.

Vad har varit bäst med att ha varit med på projektet, Egen sommar?

Annons
Flygfyren

- Att det är så roligt. Att man får göra det på sina egna  villkor och ha mycket frihet, fast man tjänar pengar. Jag har liksom fått jobba så mycket jag velat i min takt. Jag kommer ha stor nytta av de här erfarenheterna i framtiden känner jag. Utbildningsledarna har alltid varit tillgängliga och de coachar oss under sommaren, det har känts bra!

Vad ska du bli när du blir vuxen?

- Egen företagare, helt klart!

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Bilbrand på E18 i Norrtälje kommun

Publicerad 2026-08-20 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus intill en skog.
En personbil började brinna på E18 i höjd med Rö tidigt på torsdagsmorgonen.
1 min läsning
Annons

En personbil började brinna på E18 i höjd med Rö tidigt på torsdagsmorgonen. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen och kunde släcka branden.

Larmet inkom klockan 05.42 på torsdagsmorgonen. Enligt SOS Alarm hade en personbil fattat eld.

Räddningstjänsten kom till platsen och kunde släcka branden. Ingen person ska ha skadats i samband med händelsen.

Annons

Vad som orsakade branden är ännu oklart.

Annons
Flygfyren

Larm om trafikolycka på Vätö

Publicerad 2026-08-14 – av Tobbe Rydsheim
Varningstriangel
På fredag inkom ett SOS-Alarm avseende en trafikolycka på Vätövägen/Hargs byväg på Vätö.
1 min läsning
Annons

På fredag inkom ett SOS-Alarm avseende en trafikolycka på Vätövägen/Hargs byväg på Vätö. Räddningstjänst har kallats till platsen, enligt uppgifter från SOS Alarm.

Larmet kom in vid klockan 08.40. Enligt de första uppgifterna ska det vara en singelolycka.

Olyckan har skett cirka en kilometer väster om Tempo. Enligt Trafikverket påverkar olyckan trafiken i båda riktningar mellan Harg och Norrviken.

Annons
Flygfyren

Enligt prognos kommer räddningsarbetet att pågå till klockan 09.30

Annons

Indraget körkort efter parkeringsskada i Hallstavik

Publicerad 2026-08-08 – av Daniel Rämsell
Polisens heraldiska vapen i dagsljus.
En bilist orsakade skador på en fasad och en parkerad bil i Hallstavik under torsdagseftermiddagen.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En bilist orsakade skador på en fasad och en parkerad bil i Hallstavik under torsdagseftermiddagen. Polisen följde efter föraren och drog in körkortet med omedelbar verkan. Det meddelar polisen i sin händelserapport.

Det var på torsdagseftermiddagen, klockan 16.53 som en man vid en parkering invid en butik i Hallstavik orsakade en skada på en fasad och på en parkerad bil.

Olyckan bevittnades av en person som ringde till polisen.

Polispatrullen följde efter bilisten och under bilfärden tog patrullen beslut om att ingripa.

Annons

"Under denna bilfärd gjorde patrullen bedömning och tog beslut om att körkortet skulle dras in med omedelbar verkan", skriver polisen i händelserapporten.

Annons
Flygfyren

Försvunnen man hittades avliden i Norrtälje

Publicerad 2026-08-03 – av Daniel Rämsell
Del av en polisbil med texten "polis".
En äldre man som anmäldes försvunnen i Norrtälje under söndagen hittades avliden av en polispatrull på söndagskvällen.
1 min läsning
Annons

En äldre man som anmäldes försvunnen i Norrtälje under söndagen hittades avliden av en polispatrull på söndagskvällen.

Mannen sågs senast vid 12-tiden på söndagen. Därefter inleddes en omfattande sökinsats där polisen bland annat använde hundpatruller och helikopter i sökarbetet.

Klockan 23.30 hittades mannen avliden av en polispatrull.

Annons
Flygfyren

"Mannen anträffades i sökområdet och polisen misstänker inget brott bakom dödsfallet.", skriver polisen i sin händelserapport.

Mannens anhöriga har underrättats, enligt uppgifter till Norrtelje Tidning. 

Annons