Annons

Grön laser mot Kanadagäss har sparat liv och pengar

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2023-09-06 – av Daniel Rämsell
2 min läsning
Annons

NORRTÄLJE. Med problematiken med bajsande kanadagäss vid Norrtälje kommuns badstränder som bakgrund, vände sig kommunen till en ny och innovativ lösning: en grön laser - men hur effektiv har den nya metoden varit? Bad- och idrottschefen, Jessica Constantinou, ger oss en inblick i resultatet som visar en besparing av såväl liv som pengar.

För dem som besökt Norrtäljes badstränder de senaste somrarna har kanadagässens närvaro inte gått obemärkt förbi. Ständigt betande och avföring på gräsmattorna inte bara stör, utan riskerar också att försämra vattenkvalitén vid badstränderna. För att bekämpa problemet införde Norrtälje kommun grön laser – en metod tidigare använt av bland annat lantbrukare och flygplatser för att skrämma bort fåglar.

Har den nya metoden givit det resultat man hoppats på?

Annons

- För det första för vi statistik på hur många fåglar som finns på de bad som vi bekämpar med laser. Vi jämför också kostnader från föregående år gällande sanering av fågelbajs, säger Jessica Constantinou, Norrtäljes bad- och idrottschef.

När man blickar tillbaka på kostnaderna 2022 jämfört med 2023 ser man tydliga skillnader. Saneringskostnaderna uppgick till 556 213 kronor under 2022. Under 2023 har man hittills haft saneringskostnader på 329 234 kronor, vilket ger en besparing på 226 979 kronor, exklusive investeringen för den gröna lasern. Investeringskostnaderna för den gröna lasern skall ha uppgått till 141 300 kronor, vilket ger en total besparing på 85 679 kronor.

Antalet fågelliv som gått till spillo visar också en tydlig skillnad mellan åren 2022 och 2023. Under 2022 bedrevs nämligen skyddsjakt på 114 gäss jämfört med hittills 17 stycken i år. Sammanfattningsvis har man alltså hittills sparat på såväl plånbok som fågelliv, tack vare grön laser.

Trots de goda resultaten har många av de kommunala badplatserna tvingats stänga under sommaren på grund av otjänligt vatten.

Är Kanadagäss en orsak till det otjänliga vattnet?

- Samtliga kommunala badplatser i provtas varje månad avseende, escherichia coli (e. coli) och intestinala enterokocker under badsäsongen 15 maj–15 september. När värdena är utanför riktvärdena så är vattnet otjänligt och avrådan av bad annonseras på hemsida och på plats vid badplatsen. Då det är svårt att avgöra vad som gör vattnet otjänligt så kan vi inte ange anledningen då vi inte vet varför eller när det sker. Det kan vara utsläpp av båtar, det kan vara avföring från fåglar, det kan vara ämnen som spolas ner från stränderna/marken vid kraftigt regn, säger Jessica.

Otjänligt vatten under sommaren 2023

Annons
Flygfyren

Kvarnsands 6 juli

Sandviken camping 6 juli

Kärleksudden 3 aug

Gillfjärden 10 aug

Mälby 10 aug

Mälby 17 aug

Kärleksudden 28 aug

Mälby 1 september

FOTO: Norrtälje kommun/pressbild

Annons

Långtidsarbetslösheten i Norrtälje står still

Publicerad 2026-09-19 – av Tobbe Rydsheim
Andelen Norrtäljebor som varit utan jobb i minst ett år låg i augusti kvar på ungefär samma nivå som för ett år sedan
2 min läsning
Annons

Andelen Norrtäljebor som varit utan jobb i minst ett år låg i augusti kvar på ungefär samma nivå som för ett år sedan. Det visar siffror från Arbetsförmedlingen, som Newsworthy har analyserat.

I augusti hade 657 personer i Norrtälje kommun varit utan jobb i minst ett år. Det är sex färre än månaden innan. De 657 motsvarar 2,1 procent av kommunens arbetskraft – en andel som är ungefär densamma som samma månad förra året.

De som stått allra längst från arbetsmarknaden, alltså varit utan arbete i minst två år, har blivit något färre. I augusti gällde det 344 personer, jämfört med 360 för ett år sedan. Det motsvarar 1,1 procent av arbetskraften.

Annons
Flygfyren

I Stockholms län som helhet hade 38 143 personer, eller 2,9 procent, varit arbetslösa i minst ett år i augusti – 34 fler än månaden innan. Högst långtidsarbetslöshet i länet har Södertälje med 5,3 procent, lägst har Värmdö med 1,3 procent. I hela landet handlar det om cirka 149 000 personer, 2,8 procent av arbetskraften, vilket är i nivå med föregående år.

Statistiken visar också tydliga skillnader mellan olika grupper i Norrtälje. Av de 657 långtidsarbetslösa är 213 personer mellan 55 och 66 år, medan 26 är mellan 18 och 24 år. Det ger en långtidsarbetslöshet på 2,6 procent i den äldre gruppen och 0,9 procent i den yngre – ett mönster som går igen i hela landet.

Skillnaden är stor även utifrån födelseland. 383 av de långtidsarbetslösa i Norrtälje är födda i Sverige och 274 är födda utomlands. Det innebär en långtidsarbetslöshet på 1,5 procent bland Sverigefödda, jämfört med 5,4 procent bland utrikesfödda – fyra gånger så hög andel.

Även utbildningsnivån spelar roll. Av de långtidsarbetslösa saknar 214 personer gymnasieutbildning, vilket motsvarar 5,0 procent i den gruppen. Bland dem som gått ut gymnasiet är andelen 1,5 procent, och bland dem som studerat vidare efter gymnasiet 1,9 procent.

Annons

Kvinna döms till fängelse efter grovt rattfylleri i Norrtälje

Publicerad 2026-09-18 – av Tobbe Rydsheim
En kvinna i 40-årsåldern döms till en månads fängelse efter att ha kört bil i Norrtälje med minst 1,76 promille alkohol i blodet.
1 min läsning
Annons

En kvinna i 40-årsåldern döms till en månads fängelse efter att ha kört bil i Norrtälje med minst 1,76 promille alkohol i blodet.

Händelsen inträffade den 6 augusti 2025 på Drottning Kristinas väg i Norrtälje.

Polisen larmades efter uppgifter om att en person hade druckit alkohol och därefter kört bil. När bilen senare påträffades stod den parkerad vid en bensinstation. Kvinnan befann sig i bilen och uppfattades som tydligt berusad.

Annons
Flygfyren

Ett blodprov visade 2,50 promille alkohol. Tingsrätten konstaterar samtidigt att kvinnan kan ha druckit en mindre mängd alkohol efter körningen. Efter att ha tagit hänsyn till det bedömer rätten att det är styrkt att hon under eller efter färden hade minst 1,76 promille i blodet.

Kvinnan förnekade brott och uppgav att hon i stort sett inte mindes något från kvällen. Hon förde också fram att en annan person kan ha kört bilen.

Tingsrätten bedömer däremot att den samlade bevisningen visar att det var kvinnan som körde. Rätten hänvisar bland annat till uppgifter från den som larmade polisen, övervakningsfilm och kvinnans tidigare uppgifter under förundersökningen.

Brottet bedöms som grovt på grund av den höga alkoholhalten.

Annons

Norrtäljebo åtalas för ofredande av Ebba Busch

Publicerad 2026-09-18 – av Tobbe Rydsheim
En person från Norrtälje kommun åtalas misstänkt för ofredande av Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch.
1 min läsning
Annons

En person från Norrtälje kommun åtalas misstänkt för ofredande av Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch. Enligt åtalet ska brev ha skickats till hennes bostad och varit adresserade till hennes barn.

Åtalet har väckts vid Norrtälje tingsrätt av Riksenheten för säkerhetsmål.

Enligt stämningsansökan ska den tilltalade i slutet av april 2026 ha utsatt Ebba Busch för störande kontakter i Norrtälje och Uppsala.

Annons

Breven ska ha skickats till Buschs bostad men varit ställda till hennes barn. I försändelserna ska det bland annat ha funnits fotografier på den tilltalade och kort med hjärtan.

Enligt åtalet ska barnen också ha uppmanats att se till att personen fick träffa Busch och hennes barn. Personen ska dessutom ha erbjudit sig att hjälpa Busch att bli en bättre förälder.

Åklagaren bedömer att kontakterna varit ägnade att kränka Buschs frid på ett kännbart sätt. I åtalet anges också att brottet ska ha riktats mot henne med anledning av hennes uppdrag som riksdagsledamot.

Som bevisning åberopas bland annat förhör med Busch och den tilltalade samt de brevförsändelser som tagits i beslag. Åklagaren vill också att breven ska förverkas.

Den tilltalade är åtalad, men ännu inte dömd.

Annons

Annons

Idrott utan gränser nådde 3 841 barn i Norrtälje

Publicerad 2026-09-18 – av Tobbe Rydsheim
Under läsåret 2025–2026 deltog 3 841 barn i aktiviteter genom Idrott utan gränser i Norrtälje.
2 min läsning
Annons

Under läsåret 2025–2026 deltog 3 841 barn i aktiviteter genom Idrott utan gränser i Norrtälje. Verksamheten fanns på 19 grundskolor och omfattade över 1 200 timmar med barn och unga.

Idrott utan gränser, IUG, har sammanställt sitt arbete i Norrtälje under höstterminen 2025 och vårterminen 2026. Totalt deltog 3 841 barn på 19 grundskolor runt om i kommunen.

Av verksamhetstiden genomfördes 920 timmar inom skolornas idrottsundervisning. Ytterligare 293 timmar lades på aktiviteter efter skoltid och under lov.

Annons
Flygfyren

Barnen fick prova nio olika aktiviteter, bland annat fotboll, basket, innebandy, judo, tennis, dans och padel. IUG drev även öppen sporthall i Älmsta och Hallstavik.

Bland skolorna som deltog finns Roslagsskolan, Hallsta skola, Svanberga skola, Bålbroskolan, Kvisthamraskolan, Vätö skola, Grisslehamns skola och flera andra skolor i kommunen.

Under året genomfördes också projekt och temadagar med fokus på psykisk hälsa samt friluftsdagar i Kvisthamrabacken.

Verksamheten följs upp genom enkäter till både elever och idrottslärare. I en gemensam elevenkät för IUG:s verksamhet i flera kommuner uppgav 82 procent att stämningen varit trygg och positiv, 75 procent att de provat något nytt och 87 procent att de haft personlig kontakt med någon av ledarna. Enkäten omfattade 521 elever i årskurs 4–9 från åtta kommuner.

Bakom verksamheten i Norrtälje står både kommunen, näringslivet och föreningslivet. Under perioden uppgick intäkterna till drygt 1,5 miljoner kronor. Norrtälje kommun bidrog med 750 000 kronor, medan ICA Kvantum Flygfyren och Roslagens Sparbanks stiftelse stod för 300 000 kronor vardera. Ytterligare 197 000 kronor kom från offentliga bidrag och föreningsbidrag.

De redovisade kostnaderna uppgick till drygt 1,4 miljoner kronor.

Idrott utan gränser har funnits i Norrtälje sedan 2015. Målet är att fler barn ska få tillgång till fysisk aktivitet, trygga vuxna och en väg vidare in i föreningslivet.

Annons

 

Annons