Annons

Trygga Norrtäljebor har tappat förtroendet för polis och kommun

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2024-11-15 – av Daniel Rämsell
Norrtäljes kommunhus och polisens heraldiska vapen. Ulrika Falk står framför bilden.
Enligt polisens senaste trygghetsundersökning upplever nästan nio av tio invånare i Norrtälje kommun att de känner sig trygga i sina bostadsområden. Samtidigt ligger Norrtälje i botten i länet avseende förtroendet för såväl kommun som polis.
2 min läsning
Annons

Enligt polisens senaste trygghetsundersökning upplever nästan nio av tio invånare i Norrtälje kommun att de känner sig trygga i sina bostadsområden. Samtidigt ligger Norrtälje i botten i länet avseende förtroendet för såväl kommun som polis.

Undersökningen visar att Norrtälje fortsatt är en av de tryggaste kommunerna i Stockholms län, med 88 procent av de svarande som uppger att de känner sig mycket eller ganska trygga kvällstid.

– Det här är glädjande siffror eftersom vi har ambitionen att vara Sveriges tryggaste kommun till år 2030. Men undersökningen visar ändå att vi har en bit kvar och därför är det bra att vi kan satsa mer på trygghetsarbetet i Norrtälje kommun i den ändringsbudget vi lägger nu, säger kommunstyrelsens ordförande Ulrika Falk (S), i ett pressmeddelande.

Annons

Kommunen har satt ett långsiktigt mål att bli landets tryggaste kommun och samarbetar nära med Polisen, det lokala näringslivet och civilsamhället. Arbetet omfattar regelbundna möten och systematisk analys för att snabbt identifiera och åtgärda otrygghetsproblem.

Undersökningen visar dock att enbart hälften av de tillfrågade anser att Polisen tar deras problem på allvar, och endast 36 procent upplever att kommunen gör detsamma.

Kvinnor och ungdomar känner sig generellt mindre trygga än andra grupper i samhället, enligt undersökningen. Detta placerar Norrtälje kommun i botten i länet. Totalt är det 2 278 invånare i Norrtälje mellan 16 och 84 år som deltagit i polisens trygghetsmätning.

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Person fastnade i gunga på lekplats i Rimbo

Publicerad 2026-06-11 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.
1 min läsning
Annons

Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.

Larmet inkom klockan 15.00 till SOS Alarm. Räddningstjänsten ryckte ut till lekplatsen vid Marknadsvägen i Rimbo för att hjälpa personen loss.

- Det var en person som fastnat i en gunga avsedd för mindre barn. Vi fick loss personen och insatsen är avslutad, uppger räddningstjänstens ledningscentral.

Annons
Flygfyren

Annons
Flygfyren

Trafikolycka utanför Norrtälje – räddningstjänst på plats

Uppdaterad 2026-06-11, Publicerad 2026-06-11 – av Tobbe Rydsheim
Varningstriangel
Två personbilar uppges ha kolliderat på Uddeboövägen. FOTO: Ahody
1 min läsning
Annons

Två personbilar uppges ha kolliderat på Uddeboövägen. Olyckans omfattning är ännu oklar men enligt räddningstjänsten täcker bilarna hela körbanan.

Enligt Räddningstjänsten ska det inte finnas någon skadad bland de inblandade.

— Jag har ingen prognos på hur länge vägen kommer att vara avstängd, säger operatören på räddningstjänstens ledningscentral som Allt om Norrtälje har pratat med.

Annons

Enligt uppgifter från Trafikverket har olyckan stor påverkan på trafiken med prognos till klockan 16.35.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons
Flygfyren

Larm om trafikolycka – påkörd person i Norrtälje

Publicerad 2026-06-08 – av Tobbe Rydsheim
En person blivit påkörd i Norrtälje på måndagsförmiddagen. FOTO: AON
1 min läsning
Annons

Det var på måndagsförmiddagen, klockan 13.54, som en olycka inträffade på en parkeringsplats i närheten av Estunavägen i Norrtälje. Räddningstjänst kallades till platsen för att hantera situationen.

- Det är en person som har blivit påkörd på en parkering, personen är vaken och talbar, uppger en operatör vid räddningstjänstens ledningscentral till Allt om Norrtälje.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons
Flygfyren

Annons

Fordonsbrand i Norrtälje – räddningstjänst larmades

Uppdaterad 2026-06-05, Publicerad 2026-06-05 – av Tobbe Rydsheim
FOTO: Tobias Rydsheim
1 min läsning
Annons

Larmet kom in klockan 11.12 på fredagsförmiddagen. Räddningstjänsten kallades till platsen för att hantera branden.

— Det har brunnit i motorrummet. När räddningstjänsten kom till platsen var branden redan släckt av allmänheten eller fordonets ägare. Ingen person skadad, uppger en operatör vid räddningstjänstens ledningscentral.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Annons