Annons

Mördade sin 85-årige pappa i Hallstavik – polisens kroppskameror viktiga i utredningen

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-03-07 – av Daniel Rämsell
Polisens heraldiska vapen i dagsljus.
Nu berättar polisen att kroppskameror har varit en del av bevisningen.
2 min läsning
Annons

En man i 35-årsåldern har dömts till livstids fängelse för att ha misshandlat sin pappa till döds i Norrtälje kommun, vilket Allt Om Norrtälje tidigare skrivit om. Nu berättar polisen att kroppskameror har varit en del av bevisningen.

Det var den 22 juli 2024 som polisen larmades till en bostad i Hallstavik efter att en kvinna ringt och berättat att hennes son hade tagit sig in i huset och attackerat hennes man.

Mannen hade tidigare under dagen befunnit sig vid föräldrarnas bostad och uppträtt hotfullt. Polisen avvisade honom från platsen, men han återvände senare, kraftigt berusad och aggressiv.

Annons

För att ta sig in i huset klättrade sonen upp för en stege till föräldrarnas sovrum på övervåningen. Pappan försökte hindra honom men lyckades inte hålla emot. Väl inne i rummet gick sonen till angrepp med slag och sparkar.

Polisen larmades ånyo till platsen och möttes av pappan sittande i en stol i köket med synliga skador. De inledde ett kort förhör innan han fördes till sjukhus.

Under färden tappade 85-åringen medvetandet och återfick det aldrig. Två dagar senare avled han av sina skador, och nu meddelar polisen att deras kroppskameror varit en viktig del i utredningen.

– Kroppskamerorna har varit väldigt viktiga i utredningen då de bland annat fångade förhöret med mannen som senare avled. I många utredningar är just polisens kroppskameror något som kan vara väsentligt för en fällande dom, säger Björn Wemhöner, gruppchef brott i nära relation lokalpolisområde Norrtälje, i ett pressmeddelande.

Polisen genomförde över 40 förhör med grannar och vittnen under de två första dygnen efter händelsen.

35-åringen dömdes i början av februari till livstids fängelse för mord.

Annons

Annons
Flygfyren

Faktaruta straffskala mord

Mord enligt Brottsbalken (1962:700) 3 kap. 1 § innebär uppsåtligt dödande av annan person. Om gärningen är synnerligen grov kan livstids fängelse utdömas enligt samma paragraf.

...

Larm om trafikolycka – taxibil i diket

Publicerad Idag 16:31 – av Tobbe Rydsheim
Varningstriangel
På måndagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka i Näset, Norrtälje kommun.
1 min läsning
Annons

På måndagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka i Näset, Norrtälje kommun.

Det var klockan 15.50 som larmet om en singelolycka med en personbil inkom till SOS Alarm. Räddningstjänsten har kallats till platsen för att hantera situationen.

Enligt räddningstjänstens ledningscentral så rör det sig om en taxibil som har vejat för ett rådjur och därigenom hamnat i diket.

Annons

Karta:

Platsen på kartan är ungefärlig

Annons

Larm om trafikolycka utanför Rimbo

Publicerad 2026-04-22 – av Daniel Rämsell
Varningstriangel
På onsdagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka i Rimbo, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm.
1 min läsning
Annons

På onsdagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka i Rimbo, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm.

Det var klockan 15.31 som larmet om en trafikolycka, där en personbil är inblandad, inkom till SOS Alarm. Olyckan ska ha inträffat på Adamsbergsvägen i Rimbo, och räddningstjänsten har kallats till platsen.

– Det är en personbil som har kört in i ett träd, voltat och ligger på taket. Ambulans och räddningstjänst är på plats. Föraren är vaken och talbar, säger Sebastian Forslöv, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Annons

Det finns för närvarande inga övriga uppgifter avseende skadeläget eller omständigheterna kring olyckan.

Artikeln kan komma att uppdateras...

Karta:

Platsen på kartan är ungefärlig

Annons

Annons

Hallstavik-kvinna döms för efter flera bedrägerier

Publicerad 2026-04-17 – av Nicklas Salmin
Del av en polisbil med texten "polis".
En kvinna i 30-årsåldern från Hallstavik döms för penningtvätt efter att tio personer lurats på sammanlagt 28 100 kronor genom olika bedrägerier.
1 min läsning
Annons

En kvinna i 30-årsåldern från Hallstavik döms för penningtvätt efter att tio personer lurats på sammanlagt 28 100 kronor genom olika bedrägerier.

Bedrägerierna har skett på flera sätt. Vissa personer betalade för konsertbiljetter som annonserades ut via Marketplace men som aldrig levererades.

Andra personer ska ha blivit kontaktade via kapade konton och ombetts låna ut pengar av personer de trodde var bekanta.

Annons

Pengarna fördes över till kvinnans konto.

En del av summan behöll hon själv och en del ska ha omvandlats till kryptovaluta och skickats vidare till en annan person.

Kvinnan döms nu för tio fall av penningtvätt till villkorlig dom och böter på 2 500 kronor.

Annons

Man avfyrade raketer från balkong i Norrtälje – åtalas

Publicerad 2026-04-16 – av Nicklas Salmin
Blåljussirener från en polisbil i mörker.
En man i 20-årsåldern åtalas för brott mot ordningslagen efter att ha avfyrat fyrverkerier från en balkong i Norrtälje.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man i 20-årsåldern åtalas för brott mot ordningslagen efter att ha avfyrat fyrverkerier från en balkong i Norrtälje.

Händelsen inträffade under natten till den 16 december förra året.

Polisen larmades till platsen efter att flera personer uppgett att fyrverkerier skjutits från en bostad.

Annons

Enligt utredningen pågick ett födelsedagsfirande i lägenheten.

Mannen har i förhör erkänt händelsen och uppgett att han var berusad vid tillfället.

Annons