Annons

Man åtalad för grovt narkotikabrott i Norrtälje

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-03-22 – av Daniel Rämsell
En polisbils passagerardörr i dagsljus.
En man från Norrtälje har åtalats misstänkt för grovt narkotikabrott efter ett omfattande narkotikabeslag i hans bostad, med stora mängder narkotika.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man från Norrtälje har åtalats misstänkt för grovt narkotikabrott efter ett omfattande narkotikabeslag i hans bostad, med stora mängder narkotika.

Det är en man i 30-årsåldern som har åtalats för grovt narkotikabrott efter att polisen den 10 januari 2025 genomförde en husrannsakan i hans bostad i Norrtälje.

Vid insatsen beslagtogs omfattande mängder narkotika, inklusive 569,53 gram amfetamin, 47,72 gram kokain, 78,27 gram ketamin samt 586 tabletter MDMA.

Annons

Enligt stämningsansökan lär narkotikan varit avsedd för överlåtelse och inte för eget bruk.

Mannen har nekat till brott. Åklagaren har presenterat bevisning, däribland har DNA- och fingeravtryck säkrats från de beslagtagna produkterna, samt misstänkta konversationer från mannens mobiltelefon som ska röra narkotikahandel.

 

Annons

Faktaruta straffskala grovt narkotikabrott

Grovt narkotikabrott enligt Brottsbalken (1962:700) 6 kap. 2 § omfattar hantering av större mängder narkotika med avsikt att överlåta. Brottet skiljer sig från normalgradens narkotikabrott (6 kap. 1 §), som kan bedömas som ringa eller mindre allvarligt.

...

Laddar bokningsbara aktiviteter…

Person fastnade i gunga på lekplats i Rimbo

Publicerad 2026-06-11 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.

Larmet inkom klockan 15.00 till SOS Alarm. Räddningstjänsten ryckte ut till lekplatsen vid Marknadsvägen i Rimbo för att hjälpa personen loss.

- Det var en person som fastnat i en gunga avsedd för mindre barn. Vi fick loss personen och insatsen är avslutad, uppger räddningstjänstens ledningscentral.

Annons

Annons

Trafikolycka utanför Norrtälje – räddningstjänst på plats

Uppdaterad 2026-06-11, Publicerad 2026-06-11 – av Tobbe Rydsheim
Varningstriangel
Två personbilar uppges ha kolliderat på Uddeboövägen. FOTO: Ahody
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Två personbilar uppges ha kolliderat på Uddeboövägen. Olyckans omfattning är ännu oklar men enligt räddningstjänsten täcker bilarna hela körbanan.

Enligt Räddningstjänsten ska det inte finnas någon skadad bland de inblandade.

— Jag har ingen prognos på hur länge vägen kommer att vara avstängd, säger operatören på räddningstjänstens ledningscentral som Allt om Norrtälje har pratat med.

Annons

Enligt uppgifter från Trafikverket har olyckan stor påverkan på trafiken med prognos till klockan 16.35.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Larm om trafikolycka – påkörd person i Norrtälje

Publicerad 2026-06-08 – av Tobbe Rydsheim
En person blivit påkörd i Norrtälje på måndagsförmiddagen. FOTO: AON
1 min läsning
Annons

Det var på måndagsförmiddagen, klockan 13.54, som en olycka inträffade på en parkeringsplats i närheten av Estunavägen i Norrtälje. Räddningstjänst kallades till platsen för att hantera situationen.

- Det är en person som har blivit påkörd på en parkering, personen är vaken och talbar, uppger en operatör vid räddningstjänstens ledningscentral till Allt om Norrtälje.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Annons

Fordonsbrand i Norrtälje – räddningstjänst larmades

Uppdaterad 2026-06-05, Publicerad 2026-06-05 – av Tobbe Rydsheim
FOTO: Tobias Rydsheim
1 min läsning
Annons

Larmet kom in klockan 11.12 på fredagsförmiddagen. Räddningstjänsten kallades till platsen för att hantera branden.

— Det har brunnit i motorrummet. När räddningstjänsten kom till platsen var branden redan släckt av allmänheten eller fordonets ägare. Ingen person skadad, uppger en operatör vid räddningstjänstens ledningscentral.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Annons