Annons

Taxichaufför hade narkotika i bilen i Norrtälje – döms inte

Publicerad 2026-03-06 – av Nicklas Salmin
1 min läsning
Annons

En man åtalades för ringa narkotikabrott efter att polisen hittat narkotika i en taxibil i Norrtälje. Tingsrätten har nu frikänt mannen från åtalet.

En man i 60-årsåldern stoppades på Vigelsjövägen i Norrtälje när polisen kontrollerade den taxibil han körde.

I bilen hittades 88,92 gram kat, men mannen förnekade all kännedom och förklarade att flera förare använde samma bil och att han arbetade som taxichaufför.

Annons
Flygfyren

Tingsrätten bedömde hans förklaring som trovärdig och fann att det inte kunde bevisas att mannen hade uppsåt eller kännedom om narkotikan.

Nu frikänns mannen från åtalet om ringa narkotikabrott.

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Brand i villa på Blidö

Publicerad Idag 11:56 – av Daniel Rämsell
Sidan på en brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på torsdagsförmiddagen till en villabrand på Blidö, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm.
1 min läsning
Annons

Räddningstjänsten larmades på torsdagsförmiddagen till en villabrand på Blidö, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm.

Larmet kom in klockan 11.16 på torsdagsförmiddagen och räddningstjänsten kallades till platsen för att hantera branden. Det finns ännu inga uppgifter  Händelsen ska ha inträffat på en adress på Björkudden.

- Det har brunnit i en skärbräda som stått under en fläkt och vi är på plats och undersöker så att det inte har spridit sig, säger Sebastian Forslöf, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Annons

Räddningstjänsten ryckte ut till sjunkande båt

Publicerad Igår 13:49 – av Tobbe Rydsheim
En brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på onsdagen till en båt som höll på att sjunka. FOTO: AON
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Räddningstjänsten larmades på onsdagen till en båt som höll på att sjunka vid Gummarön i Frötuna.

Larmet kom klockan 11.57. Enligt räddningstjänsten var båten förtöjd vid en brygga när den började ta in vatten.

Båtägaren försökte själv ösa ur vattnet innan räddningstjänsten kom till platsen.

Annons

Ingen person skadades i samband med händelsen.

Annons

Person fastnade i gunga på lekplats i Rimbo

Publicerad 2026-06-11 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.
1 min läsning
Annons

Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.

Larmet inkom klockan 15.00 till SOS Alarm. Räddningstjänsten ryckte ut till lekplatsen vid Marknadsvägen i Rimbo för att hjälpa personen loss.

- Det var en person som fastnat i en gunga avsedd för mindre barn. Vi fick loss personen och insatsen är avslutad, uppger räddningstjänstens ledningscentral.

Annons
Flygfyren

Annons
Flygfyren

Trafikolycka utanför Norrtälje – räddningstjänst på plats

Uppdaterad 2026-06-11, Publicerad 2026-06-11 – av Tobbe Rydsheim
Varningstriangel
Två personbilar uppges ha kolliderat på Uddeboövägen. FOTO: Ahody
1 min läsning
Annons

Två personbilar uppges ha kolliderat på Uddeboövägen. Olyckans omfattning är ännu oklar men enligt räddningstjänsten täcker bilarna hela körbanan.

Enligt Räddningstjänsten ska det inte finnas någon skadad bland de inblandade.

— Jag har ingen prognos på hur länge vägen kommer att vara avstängd, säger operatören på räddningstjänstens ledningscentral som Allt om Norrtälje har pratat med.

Annons

Enligt uppgifter från Trafikverket har olyckan stor påverkan på trafiken med prognos till klockan 16.35.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons
Flygfyren