Annons
Flygfyren

Debatt: Bygg ett u-hus i Norrtälje – barn och unga är framtiden

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2022-02-04 – av Redaktionen
3 min läsning
Annons

annons

Alla barn och unga behöver en god start i livet. Det behövs förebilder. Vi vuxna ska vara förebilder. Förebilder är också ungdomsledare. Förebilder finns i skolan. Det vi vill är en plats för samling på fritiden. Kvällar och helger. Året om. En plats för kompisar och häng. Vi är många i Centerpartiet som vill fixa till ett U-hus för alla ungdomar.

annons
annons

Många av oss minns U-huset i Norrtälje hamn - Ungdomarnas medelpunkt - då. Sen blev dom utan. Revs 2014. Marken behövdes för bostäder.

Annons

Fortsättningen blev att ungdomsverksamheten skulle inrymmas i Rodengymnasiet. Där fungerar det bra – men inte för alla. När U-huset stängdes fanns löften att bygga nytt. Nu, sju år senare, finns fortfarande ingen inomhushall med omväxlande verksamhet för denna stora målgrupp. Vi vill ha en hall med värme. Under tak på vintern.

I det rivna U-huset fanns plats för mycket. Sång, musik, konst, akrobatik, cirkus och en hall för skateboard. Vi ser ett behov av att återetablera ett modernt U-hus där allt finns samlat på en plats. Lokaler som piggar upp unga och kreativa. En plats för integration mellan människor, där kreativitet och fysisk aktivitet bryggar över. Där det är roligt och inspirerande att hänga tillsammans med både trygga vuxna och föreningslivet.

Det finns moderna förebilder i andra kommun. Ett exempel är Allis-huset i Uppsala. Googla på det! Ett U-Hus fullt av aktiviteter som ger utrymme för det spontana utövandet av rörelse och fysisk aktivitet vilket i sin tur bidrar till bättre psykisk hälsa och ökat välmående. Ett U-Hus där barn- och unga ges möjlighet till fysisk kreativ frihet, obunden till träningspass och regelböcker. Här finns dans, parkour, klätterväggar, inomhushall för skateboard och kickbike, gaming och replokaler för sång och musik.

Vi ser att ett U- hus bidrar till att främja hälsa för Norrtälje kommuns invånare oavsett bakgrund, kön, etnicitet, sexuell läggning eller socioekonomiska förhållanden!

Nu vill vi skapa ett U-hus värt namnet – en plats där det ges möjligheter och skapas nya vägar till kreativitet, kultur och rörelseglädje hos våra barn och unga.

David Säll, CUF
Sofia Händel, C
Jacob Christman, C
Alexander Bejermyr, C
Ronny Jansson, C
Karina Åberg, C

Kommentar direkt från Bengt Ericsson, C, ordförande i Kultur- och fritidsnämden:

Annons

Efter att ha tagit del av er debattartikel ”Barnen är framtiden” kan jag bara hålla med. Information: Det finns redan stöd på flera håll, bland andra i kommunens Mål & Budget 2021–2023 sid 85 och i vårt Kultur- och fritidspolitiska program 2019–2022, sid 2. ”Nämnden ska fortsatt stödja och vara en aktiv dialogpartner till ideella föreningar som aktivt arbetar med värdegrundsfrågor och som stödjer verksamheter inom kultur och fritid, med särskilt fokus på verksamheter riktade till barn och unga, personer med funktionsvariationer och pensionärer”.

Vem och vilka som ska äga, driva och sköta verksamheten i ett U-hus får bli en del av fortsättningen. Mitt råd – fortsätt arbeta med ert genomtänkta förslag.

annonser
annonser
Annons
Flygfyren
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Nu väljer arbetarna SD

Publicerad Igår 08:30 – av Carl Eos
Carl Eos
2 min läsning
Annons

Detta är en opinionstext. Artikelförfattaren svarar för de åsikter som uttrycks i artikeln.

Socialdemokraterna byggde en gång sin makt på svenska arbetare. Nu håller den epoken på att ta slut.

Nya siffror från SCB visar att Socialdemokraterna tappar kraftigt bland LO-medlemmar samtidigt som Sverigedemokraterna ökar. SD är dessutom åter större än S bland inrikes födda män. Det är ingen tillfällighet. Det är resultatet av att allt fler löntagare upplever att Socialdemokraterna inte längre företräder deras intressen.

Under lång tid har Socialdemokraterna prioriterat migration, identitetspolitik och storstadsväljare framför vanliga arbetare. Partiet som en gång talade om arbete och löner talar i dag allt oftare om normer, representation och symbolfrågor. Samtidigt har man försvarat en politik som ökat konkurrensen om jobben och bidragit till lönedumpning i flera branscher.

Annons

Sverigedemokraterna har gått i motsatt riktning. Partiet har drivit på för att begränsa arbetskraftsinvandringen, stärka tryggheten och sätta svenska löntagares villkor främst. Det är frågor som betyder betydligt mer för många arbetare än de kulturkrig som dominerar i storstädernas politiska miljöer.

Det finns också konkreta resultat att peka på. Inflationen har fallit tillbaka, reallönerna stiger igen och många hushåll har fått mer pengar kvar efter att skatten, bensinpriset och dieselpriset sjunkit. För den som pendlar till jobbet eller försöker få familjens ekonomi att gå ihop spelar sådant större roll än politiska modeord.

Dessutom ser många väljare vad som väntar om Socialdemokraterna återtar regeringsmakten. Partiet är beroende av Miljöpartiet och Vänsterpartiet för att kunna regera. Det innebär större inflytande för partier som vill höja drivmedelskostnaderna, expandera bidragssystemen och fortsätta den politik som många arbetare redan vänt sig bort från.

Den gamla bilden av arbetarklassen som en självklar socialdemokratisk väljargrupp håller därför på att spricka. Allt fler väljer i stället det parti som de uppfattar försvarar deras ekonomiska intressen, deras trygghet och deras vardag.

Det är därför Socialdemokraterna tappar.

Och det är därför arbetarna väljer SD.

Annons

Annons
Flygfyren

Norrtälje kommuns barn får rösta i eget val

Publicerad Igår 07:00 – av Tobbe Rydsheim
Hur länge ska man få vara uppe? Vad ska finnas i lekparkerna? Och när måste man egentligen sitta still? I Barnens val får Norrtäljes yngsta invånare säga sitt. FOTO: AI-genererad/Norrtälje kommun
2 min läsning
Annons

Hur länge ska man få vara uppe? Vad ska finnas i lekparkerna? Och när måste man egentligen sitta still? I Barnens val får Norrtäljes yngsta invånare säga sitt. Detta meddelar Norrtälje kommun i ett pressmeddelande. 

Barn i Norrtälje kommun får i sommar utforska demokrati genom litteratur, fantasi och samtal.

Den 13 juni invigdes vallokalerna för Barnens val 2026 på Norrtälje stadsbibliotek. Från den 15 juni kan barn rösta på kommunens bibliotek och på biblioteksbussen.

Annons

I valet får barnen ta ställning till fem fiktiva partier, ledda av välkända karaktärer från barnlitteraturen. Partiernas program har tagits fram av barnboksförfattare och bygger på frågor som många barn kan känna igen sig i.

Bland frågorna finns hur länge man ska få vara uppe på kvällen, när man behöver sitta still och vad som borde finnas i lekparker.

— Barnens val är ett projekt som vill väcka barns intresse för demokrati genom fantasi. Barnen får utforska hur världen skulle fungera om sagokaraktärer fattade beslut i vardagen, vilket skapar en kreativ väg in i demokratins grunder, säger Lise-Lott Ökvist, projektledare för Barnens val och biblioteksassistent på Norrtälje stadsbibliotek.

Satsningen är ett samarbete mellan Norrtälje stadsbibliotek, barn- och utbildningsförvaltningen, förskolor, fritidshem och flera barnboksförfattare.

Utöver att rösta kan barnen också lämna egna idéer och förslag i en särskild ”Om jag fick bestämma...”–låda.

Huvudvaldagen hålls den 5 september med författarbesök och aktiviteter på flera bibliotek i kommunen. Resultatet presenteras den 8 september tillsammans med en utställning där barnens egna tankar och idéer lyfts fram.

Annons
Flygfyren

Annons

Fakta: Barnens val 2026

Pågår: 13 juni–5 september 2026
Målgrupp: Barn i förskole- och lågstadieåldern
Huvudvaldag: 5 september

Läs mer

Röstning:
På kommunens bibliotek, biblioteksbussen eller via poströstning

Resultat presenteras:
8 september

Källa: Norrtälje kommun

”Som vildvittror” – boende MÅSte ducka för måsarna

Uppdaterad 2026-06-13, Publicerad 2026-06-13 – av Tobbe Rydsheim
Måsungar som ramlat ur sina bon rör sig just nu i området kring Övre Bryggårdsgärdet i Norrtälje. Det har fått måsföräldrarna att gå till försvar – och flera boende upplever att de blir attackerade när de passerar. FOTO: Genrebild/Tobias Rydsheim
1 min läsning
Annons

Måsungar på marken har fått vuxna måsar att attackera förbipasserande på Övre Bryggårdsgärdet.Nu vittnar boende om att de knappt kan röra sig normalt på vissa gator.

Måsungar som ramlat ur sina bon rör sig just nu i området kring Övre Bryggårdsgärdet i Norrtälje. Det har fått måsföräldrarna att gå till försvar – och flera boende upplever att de blir attackerade när de passerar.

Allt om Norrtälje har uppmärksammat problemet, som gjort att förbipasserande tvingats ducka, byta väg eller skynda sig förbi vissa platser.

Annons

En av de drabbade beskriver situationen som både absurd och obehaglig.

— Likt vildvittror störtar de ur skyarna, skriker och siktar in sig på huvudet. Man vågar knappt gå där längre, säger Jerry Engström, boende i området.

Enligt sajten fagelskyddsgruppen.se blir måsar ofta aggressiva när de skyddar sina ungar och försöker då avleda människor från området. I vissa fall kan de dyka, slå med vingarna eller träffa med klor, särskilt större arter som gråtrut och silltrut. Problemet är oftast tidsbegränsat och brukar upphöra när ungarna blivit flygfärdiga och lämnat platsen.

— Jag är rädd att bli av med både hull och hår, men har lyckats värja mig hittills, avslutar Engström.

Annons

Grattis alla studenter – bildextra från utspringet

Publicerad 2026-06-12 – av Tobbe Rydsheim
Glädjen var stor utanför Rodengymnasiets huvudentré. FOTO: Tobias Rydsheim
1 min läsning
Annons

Studentmössor, skyltar, jubel och glädjetårar. På torsdagen sprang årets studenter ut från Rodengymnasiet i Norrtälje.

Under dagen samlades familjer, vänner och anhöriga för att ta emot studenterna när de sprang ut från skolan.

På plats syntes studentskyltar, blommor, kramar och glada firanden.

Annons
Flygfyren

För många markerar dagen slutet på skoltiden – och början på något nytt.

Allt om Norrtälje var på plats vid utspringet och fångade delar av firandet i bilder.

Bildextra: Se bilderna från studentutspringet på Rodengymnasiet.

 

 

Annons