Anders Borg kommer till Norrtälje i mitten av april för att prata om världsekonomin inför det lokala näringslivet.
Det är den 16 april som Anders Borg gästar en företagarfrukost i Norrtälje där han kommer att föreläsa om det rådande världsläget, svensk ekonomi och handelspolitikens påverkan.
Evenemanget är en del av det nybildade Moderata företagarrådets verksamhet i kommunen, och arrangeras på restaurang Culinar på Campus Roslagen.
– Vi har startat ett lokalt moderat företagarråd och det är inom ramen för det som vi anordnar den här företagarfrukosten, säger Göran Pettersson, ordförande för Moderaterna i Norrtälje kommun.
Att kunna bjuda in en tidigare finansminister till ett lokalt evenemang ser han som en viktig möjlighet.
– Anders Borg är intressant för många att lyssna på, inte minst i dessa tider. Nu råkar det sammanfalla med spännande världsekonomiska händelser. Han är en intressant talare även om detta hade skett vid ett lugnare läge, säger Göran Pettersson.
Efteråt finns även möjlighet för deltagarna att ställa frågor till den tidigare finansministern.
– Besökare kan förvänta sig att få lite större förståelse för den ekonomiska situationen i världen, avslutar Pettersson.
Fakta: Företagarfrukost med Anders Borg
Datum: 16 april 2025
Tid: 07.30–09.30
Plats: Restaurang Culinar, Campus Norrtälje
Arrangör: Moderata företagarrådet i Norrtälje kommun
Anmälan: Via inbjudan till lokala företagare