Annons
Flygfyren

Brott för brott – så många anmälningar upprättades vecka 52

Uppdaterad , Publicerad – av Redaktionen
Polisstationen i Norrtälje i dagsljus.
2 min läsning
Annons

Polisen har registrerat sammanlagt 134 anmälningar om misstänkta brott i Norrtälje kommun den senaste veckan.

Under vecka 52 registrerade polisen 134 misstänkta brott i Norrtälje kommun. I följande tabell listas de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna. En del anmälningar gäller händelser under just vecka 52, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 71 av 134 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Brottskod (grupperad) Antal
Trafikbrott 16
Narkotikabrott 15
Skadegörelse 14
Stöld utan inbrott 11
Misshandel 10
Kortbedrägeri 9
Bedrägeri genom social manipulation 7
Övriga bedrägeribrott 6
Olaga hot 6
Rattfylleri 5
Övriga specialstraffrättsliga brott 5
Inbrottsstöld 3
Olaga innehav av knivar m.m. på allmän plats 3
Ofredande 3
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap 3
Cykelstöld 3
Hemfridsbrott 2
Olovlig identitetsanvändning 2
Annonsbedrägeri 2
Dataintrång 2
Olaga tvång 1
Vapenlagsbrott 1
Rån 1
Tjänstefel 1
Identitetsbedrägeri 1
Falsk och vårdslös beskyllning 1
Brott mot lag om brandfarliga och explosiva varor 1

 

Annons

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 14 övriga ärenden i Norrtälje kommun under veckan. Dessa listas i tabellen nedan:

Brottskod (grupperad) Antal
Förlustanmälan 12
Försvunnen person 1
Trafikolycka utan misstanke om brott 1

 

Denna lista bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 23 december och 28 december för hela landet (den så kallade dygnslistan), enligt en sammanställning från Newsworthy. Utifrån den har det räknats samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier. Det är värt att notera att en mindre dela av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen. Bland annat sexualbrott filtreras bort i hög grad.

Annons
Flygfyren

Man stal kött och elektronik vid Norrtäljeporten för 13 000 – döms till fängelse

Publicerad – av Nicklas Salmin
Del av en polisbil med texten "polis".
En man i Norrtälje fälls för misshandel och flera fall av stöld. Han döms till fängelse och ska betala skadestånd.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man i Norrtälje fälls för misshandel och flera fall av stöld. Han döms till fängelse och ska betala skadestånd.

Av domen framgår att mannen, som är i 40-årsåldern, under en händelse i november 2025 sparkade en annan man på knäna, vilket orsakade smärta och sårskador.

I december 2025 ska han ha stulit varor från tre olika butiker, inklusive elektronik från Biltema och Jula och kött från Coop vid Norrtäljeporten, till ett sammanlagt värde av över 13 000 kronor.

Annons

Mannen döms till tre månaders fängelse för stöld, ringa narkotikabrott och misshandel.

Det sistnämnda efter en misshandel utanför ICA Kryddan i Norrtälje i november förra året.

Annons

Annons
Flygfyren

Ung man åtalas för narkotikabrott i Norrtälje

Publicerad – av Nicklas Salmin
En man i 20-årsåldern ska enligt åtalet ha innehaft en mängd narkotika.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man i 20-årsåldern ska enligt åtalet ha innehaft en mängd narkotika och åtalas nu misstänkt för narkotikabrott.

En man i 20-årsåldern åtalas efter att ha innehaft 73,26 gram cannabisharts, vilket klassas som narkotika enligt svensk lag.

Enligt åtalet ska gärningen ha skett olovligen och med uppsåt på två olika platser i centrala Norrtälje den 6 januari 2026.

Annons
Flygfyren

Annons

Annons
Flygfyren

Man körde 102 km/h i tätbebyggd område utanför Norrtälje

Publicerad – av Nicklas Salmin
En man i 40-årsåldern ska enligt åtalet ha kört bil i en hastighet av 102 km/tim utanför ett tättbebyggt område. Händelsen ska ha inträffat den 4 mars 2025.
1 min läsning
Annons

En man i 40-årsåldern ska enligt åtalet ha kört bil i en hastighet av 102 km/tim utanför ett tättbebyggt område i Norrtälje kommun.

En man misstänks ha kört bil utanför ett tätbebyggt område i Norrtälje med en hastighet betydligt över den tillåtna gränsen.

Åtalet rör en händelse där mannen, i 40-årsåldern, ska ha kört 102 km/tim där den högsta tillåtna hastigheten var 70 km/tim utanför Norrtälje.

Annons

Mannen åtalas nu för hastighetsöverträdelse.

Annons

Annons

Intern hotade döda tre kriminalvårdare på Norrtäljeanstalten

Publicerad – av Nicklas Salmin
Norrtäljeanstaltens huvudentré med en molnig bakgrund.
En man i Norrtälje ska enligt åtalet ha hotat tre kriminalvårdare under ett förhör.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man i Norrtälje ska enligt åtalet ha hotat tre kriminalvårdare under ett förhör. Händelsen ska ha inträffat i slutet av augusti 2025.

En man i 20-årsåldern ska enligt åtalet ha uttalat hot om våld mot kriminalvårdare under ett förhör om misskötsamhet.

Enligt åtalet uttryckte mannen avsikter att döda de tre tjänstemännen, och gärningen ska ha begåtts med uppsåt.

Annons

Mannen åtalas nu för hot mot tjänsteman.

Annons
Flygfyren

Annons
Flygfyren