Annons
Flygfyren

Brottsligheten ökar i Norrtälje under sommaren

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-08-08 – av Nicklas Salmin
Polisens heraldiska vapen i dagsljus mot en tegelvägg.
Under juni och juli registrerade polisen i Norrtälje kommun nästan 1 600 anmälningar om misstänkta brott.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Under juni och juli registrerade polisen i Norrtälje kommun nästan 1 600 anmälningar om misstänkta brott. Trafikbrott utgör den vanligaste brottskategorin, medan den nya lagen om förolämpning mot tjänsteman också har lett till anmälningar.

Enligt statistik från polisen, som Newsworthy har analyserat, upprättades 1 563 anmälningar om misstänkta brott i Norrtälje mellan juni och juli.

Av dessa gäller 1 369 brott som ska ha begåtts under sommaren. Den nya lagen om förolämpning mot tjänsteman, som trädde i kraft i juli, har resulterat i tre anmälningar i Norrtälje kommiun. I hela Sverige har 191 sådana ärenden registrerats, varav 42 i Stockholms län. Det framgår inte av datamaterialet vad som ligger bakom anmälningarna, men omkring hälften av ärendena i landet gäller incidenter som inträffat på kvällar eller nätter.

Annons
Flygfyren

Utöver trafikbrott har polisen registrerat ytterligare 329 övriga ärenden i Norrtälje under samma period.

Annons
Flygfyren
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Bilbrand på E18 i Norrtälje kommun

Publicerad 2026-08-20 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus intill en skog.
En personbil började brinna på E18 i höjd med Rö tidigt på torsdagsmorgonen.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En personbil började brinna på E18 i höjd med Rö tidigt på torsdagsmorgonen. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen och kunde släcka branden.

Larmet inkom klockan 05.42 på torsdagsmorgonen. Enligt SOS Alarm hade en personbil fattat eld.

Räddningstjänsten kom till platsen och kunde släcka branden. Ingen person ska ha skadats i samband med händelsen.

Annons
Flygfyren

Vad som orsakade branden är ännu oklart.

Annons

Larm om trafikolycka på Vätö

Publicerad 2026-08-14 – av Tobbe Rydsheim
Varningstriangel
På fredag inkom ett SOS-Alarm avseende en trafikolycka på Vätövägen/Hargs byväg på Vätö.
1 min läsning
Annons

På fredag inkom ett SOS-Alarm avseende en trafikolycka på Vätövägen/Hargs byväg på Vätö. Räddningstjänst har kallats till platsen, enligt uppgifter från SOS Alarm.

Larmet kom in vid klockan 08.40. Enligt de första uppgifterna ska det vara en singelolycka.

Olyckan har skett cirka en kilometer väster om Tempo. Enligt Trafikverket påverkar olyckan trafiken i båda riktningar mellan Harg och Norrviken.

Annons

Enligt prognos kommer räddningsarbetet att pågå till klockan 09.30

Annons

Indraget körkort efter parkeringsskada i Hallstavik

Publicerad 2026-08-08 – av Daniel Rämsell
Polisens heraldiska vapen i dagsljus.
En bilist orsakade skador på en fasad och en parkerad bil i Hallstavik under torsdagseftermiddagen.
1 min läsning
Annons

En bilist orsakade skador på en fasad och en parkerad bil i Hallstavik under torsdagseftermiddagen. Polisen följde efter föraren och drog in körkortet med omedelbar verkan. Det meddelar polisen i sin händelserapport.

Det var på torsdagseftermiddagen, klockan 16.53 som en man vid en parkering invid en butik i Hallstavik orsakade en skada på en fasad och på en parkerad bil.

Olyckan bevittnades av en person som ringde till polisen.

Polispatrullen följde efter bilisten och under bilfärden tog patrullen beslut om att ingripa.

Annons
Flygfyren

"Under denna bilfärd gjorde patrullen bedömning och tog beslut om att körkortet skulle dras in med omedelbar verkan", skriver polisen i händelserapporten.

Annons
Flygfyren

Försvunnen man hittades avliden i Norrtälje

Publicerad 2026-08-03 – av Daniel Rämsell
Del av en polisbil med texten "polis".
En äldre man som anmäldes försvunnen i Norrtälje under söndagen hittades avliden av en polispatrull på söndagskvällen.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En äldre man som anmäldes försvunnen i Norrtälje under söndagen hittades avliden av en polispatrull på söndagskvällen.

Mannen sågs senast vid 12-tiden på söndagen. Därefter inleddes en omfattande sökinsats där polisen bland annat använde hundpatruller och helikopter i sökarbetet.

Klockan 23.30 hittades mannen avliden av en polispatrull.

Annons
Flygfyren

"Mannen anträffades i sökområdet och polisen misstänker inget brott bakom dödsfallet.", skriver polisen i sin händelserapport.

Mannens anhöriga har underrättats, enligt uppgifter till Norrtelje Tidning. 

Annons