Annons

De skänkte fotbollsutrustning till fattiga barn i Afrika

publicerad 22 december 2021
– av Redaktionen

NORRTÄLJE. BKV Norrtälje och Rimbo IF gjorde tillsammans med hjälporganisationen LET US ALL UNITE en insamling av fotbollsutrustning till fattiga barn i Nairobi i somras. Utrustningen har nu kommit barnen till gagn och blev en mycket välkommen julklapp.
 – Det känns fantastiskt kul att kunna bidra till barnens välbefinnande, säger Lilian Akinyi, styrelseledamot i hjälporganisationen.

Annons

Det var i början av augusti i år som LET US ALL UNITE, en hjälporganisation bestående av främst sjukvårdspersonal från Norrtälje sjukhus, lade ut ett inlägg i Facebook-gruppen Norrtälje – vad händer på byn, med frågeställning om det fanns personer som hade överbliven fotbollsutrustning att skänka.

– Det blev en fullkomlig succé. Vi blev kontaktade av hur mycket folk som helst som ville hjälpa till, förklarar Lilian. I samband med inlägget hörde vi av oss till BKV Norrtälje som gladeligen bistod med otroliga mängder fotbollsmaterial. Sedan hörde Rimbo IF av sig och ville skänka spritt nya fotbollsskor, matchtröjor, träningskläder och så vidare.

Rimbo IF och BKV Norrtälje var alltså snabba på bollen och ville skänka stora mängder fotbollsutrustning.

– Det känns oerhört bra att våra kläder och skor som har legat i ett förråd får nytt liv och kommer till användning. Vi har länge haft tankar om att skicka dessa någonstans men inte riktigt vetat vart eller hur, så när organisationen hörde av sig kunde vi äntligen se till att sakerna kom till nytta, säger Jenny Lundborg Larsson, kansliansvarig hos Rimbo IF.

Medlemmar från LET US ALL UNITE har vid flertalet tillfällen besökt barnhem i Nairobi och har ett nära samarbete med två hem i Nairobis slumområden. Ett barnhem för gravt handikappade barn och ett barnhem för föräldralösa barn, som du kan läsa mer om här.

-Vi har kontinuerlig kontakt med båda barnhemmen och har nyligen byggt ett avloppssystem och kök till ett av dem, förklarar Petra Eklund, kassör i organisationen.

LET US ALL UNITE har tidigare skänkt bland annat mediciner, skolmaterial och betalat skolavgifter till fattiga barn i Kenya och har haft ambitionen att även förbättra barnens välbefinnande.

Annons

– Att få skolmaterial och mediciner är som att få strumpor i julklapp, något man behöver men såklart inte önskar sig, säger Eklund. När vi besökt barnhemmen har det framkommit att det är otroligt många som älskar fotboll, men de har inte haft adekvat fotbollsutrustning. Många av barnen har haft just fotbollsskor som sin högsta önskan, eftersom de utövar sporten barfota. Vi har dock inte kunnat prioritera detta förrän nu.

Organisationen brukar skicka kläder och andra förnödenheter via container till Nairobi. Den här gången tog dock transporten, på grund av rådande pandemi, mycket längre tid än vanligt.

 – Vi har en styrelsemedlem som bor i Nairobi och tar emot det vi skickar från Sverige och på så sätt säkerställer vi att det som skickas kommer rätt personer till användning, förklarar Lilian. Den här gången tog det dock mycket längre tid än vi hade räknat med, men blev en mycket välkommen julklapp till barnen, säger styrelsemedlemmen.

Organisationen har haft ambitionen att anordna en fotbollsturnering för barnen men det som ligger närmast i tiden är en stegräknartävling för personalen på Norrtälje sjukhus – ett event som blev mycket lyckat förra året.

– Stegräknartävlingen var mycket välkommet av personalen på Norrtälje sjukhus säger Petra Eklund. Det var som att slå två flugor i en smäll. Hälsofrämjande för personalen på sjukhuset och samtidigt kunde vi samla in pengar till våra boenden i Nairobi, förklarar Petra, som beskriver att nästa stegräknartävling kommer att gå av stapeln under första kvartalet 2022.

Mitt Roslagen

Foto Privat

Lyssna på nya Norrtäljepodden

Rånäs slott prisas av Tripadvisor

publicerad 8 maj 2025
– av Daniel Rämsell
Rånäs slott i vårlandskap.
Rånäs slott i Norrtälje kommun har ännu en gång uppmärksammats av den globala reseplattformen Tripadvisor.

Rånäs slott i Norrtälje kommun har ännu en gång uppmärksammats av den globala reseplattformen Tripadvisor. Slottshotellet får ta emot utmärkelsen Travellers’ Choice Awards 2025, vilket placerar det bland de tio procent mest omtyckta besöksmålen i världen.

Utmärkelsen delas årligen ut till hotell och resmål som genomgående fått höga betyg från sina gäster. Tripadvisors lista baseras uteslutande på omdömen och recensioner lämnade av besökare under det senaste året.

På sin Facebook-sida kommenterar Rånäs slott utmärkelsen:

Annons

”Det här betyder extra mycket för oss, eftersom det grundar sig på äkta recensioner från er som har varit här, upplevt vår miljö och delat era upplevelser. Ert stöd, era fina ord och ert engagemang är det som gör detta möjligt.”

Det är andra året i följd som Rånäs slott belönas av Tripadvisor.

🎯 Känner du till något vi borde skriva om?

Tipsa oss – du kan vara anonym. Allt från nyheter och bilder till vardagsproblem vi borde belysa.

Tipsa oss!

Svenska kyrkans medlemsantal minskar – Rimbo lägst i kommunen

publicerad 19 april 2025
– av Daniel Rämsell
Helén Uddén bredvid Rimbo kyrka i dagsljus.
Andelen medlemmar i Svenska kyrkan fortsätter att minska, och i Norrtälje kommun har samtliga 17 församlingar tappat medlemmar det senaste året. Rimbo församling har lägst anslutningsgrad i kommunen. 

Andelen medlemmar i Svenska kyrkan fortsätter att minska, och i Norrtälje kommun har samtliga 17 församlingar tappat medlemmar det senaste året. Rimbo församling har lägst anslutningsgrad i kommunen. 

2024 var 51 procent av Sveriges befolkning medlemmar i Svenska kyrkan. I Rimbo församling är motsvarande andel 55 procent – högre än rikssnittet, men den lägsta i kommunen.

Samtidigt har Lohärads församling högst andel med 72 procent anslutna.

Annons

Svenska kyrkan räknar med en fortsatt minskning av antalet medlemmar. Enligt kyrkans prognos väntas andelen sjunka till under 50 procent redan 2026, sett till hela landet. Minskningen beror främst på att fler medlemmar avlider än vad som tillkommer genom dop eller inträde.

I Rimbo församling är anslutningsgraden lägst i Norrtälje kommun, enligt siffror från Svenska kyrkan.

Helén Uddén, kyrkoherde i Roslagens Västra pastorat, menar att skillnader i åldersstruktur och befolkningstäthet kan förklara varför medlemsgraden är lägre i Rimbo.

“Om man jämför antal medlemmar i Rimbo församling, respektive till exempel Häverö-Edebo församling med tätort Hallstavik, där medlemsantalet är procentuellt högre än i Rimbo, ser man att medelåldern i Rimbo församling är lägre. Generellt sätt i hela Svenska kyrkan har vi färre medlemmar i åldrarna 18–40 år”, skriver hon i ett mail till Allt Om Norrtälje.

Hon påpekar också att glesbygdsförsamlingar ofta har ett högre medlemsantal än tätorts- och stadsförsamlingar, något som statistik på nationell nivå också visar.

För att motverka trenden arbetar kyrkan aktivt med lokal förankring och öppenhet.

“När det gäller medlemskommunikation, så jobbar vi ständigt med att föra dialog med församlingsbor och de som vistas i församlingarna, vi har ett väldigt transparant arbetssätt samt att vi är en öppen och inkluderande kyrka”.

Annons

Församlingen erbjuder allt från öppna caféer, frukostar, barn- och ungdomsgrupper till musikverksamhet och regelbundna gudstjänster. Trots ett brett utbud återstår utmaningar.

“Flertalet tror jag tycker att Svenska kyrkan fyller en viktig funktion i samhället, står för viktiga traditioner och att man skulle vilja stötta ett viktigt kulturarv, men ibland kommer livet och ekonomin emellan som gör att man under några år väljer att prioritera annat”, avslutar hon.

🎯 Känner du till något vi borde skriva om?

Tipsa oss – du kan vara anonym. Allt från nyheter och bilder till vardagsproblem vi borde belysa.

Tipsa oss!

Larm om trafikolycka utanför Rimbo

publicerad 16 april 2025
– av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus intill en skog.
På torsdagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka med en singel personbil på Ekebyholm vägen i Rimbo.

På torsdagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka med en personbil på Ekebyholmsvägen i Rimbo.

Det var klockan 19.54 som larmet om trafikolyckan inkom till SOS Alarm. Enligt preliminära uppgifter rör det sig om en singelolycka där en personbil är inblandad.

Räddningstjänsten har kallats till platsen för att hantera situationen.

Olyckan ska ha inträffat på väg 1081 och har stor påverkan på trafiken mellan Bobacken och Råby i bägge riktningarna, enligt uppgifter från Trafikverket.

Det finns för närvarande inga uppgifter om eventuella skador eller omständigheterna kring olyckan.

Artikeln kan komma att uppdateras

Karta:

Platsen på kartan är ungefärlig

🎯 Känner du till något vi borde skriva om?

Tipsa oss – du kan vara anonym. Allt från nyheter och bilder till vardagsproblem vi borde belysa.

Tipsa oss!

Larm om brandlarm på behandlinghem i Rånäs – var matos!

publicerad 16 april 2025
– av Nicklas Salmin
En brandbil i dagsljus.
På torsdagen inkom ett SOS Alarm avseende interna brandlarm i Rånäs, och räddningstjänsten kallades till platsen.

På torsdagen inkom ett SOS Alarm avseende interna brandlarm i Rånäs, och räddningstjänsten kallades till platsen initalt.

Det var klockan 11:20 som larmet om interna brandlarm inkom till SOS Alarm. Enligt verksamhetschefen på behandlingshemmet så var det matos som orsakade larmet. Men de hade problem att återkalla larmet av tekniska skäl.

Karta:

Platsen på kartan är ungefärlig

🎯 Känner du till något vi borde skriva om?

Tipsa oss – du kan vara anonym. Allt från nyheter och bilder till vardagsproblem vi borde belysa.

Tipsa oss!

Narkotikapåverkad man med knogjärn greps av civilpolis

publicerad 15 april 2025
– av Nicklas Salmin
En polisbil i kvällsmörker sammansatt med Norrtälje tingsrätt.
Var narkotikapåverkad och hade knogjärn

En 31-årig man har dömts till fängelse för brott mot knivlagen och ringa narkotikabrott. 

Händelsen inträffade i februari i år på Vibyvägen i Rimbo. Mannen greps av civilpolis som bedrev narkotikaspaning. Vid visitation av mannen påträffades ett egengjort knogjärn i hans jackficka. Efterföljande analysresultat visade även spår av narkotika i mannens urin.

Under polisförhör uppgav mannen att knogjärnet var ett ”improviserat egengjort” föremål som han burit med sig senaste dygnet, främst av ”gammal vana”.

Mannen har tidigare förekommit i belastningsregistret vid ett flertal tillfällen, senast dömd för liknande brott i november 2024.

Nu har mannen dömts till två månaders fängelse för brott mot lagen om förbud beträffande knivar och andra farliga föremål samt ringa narkotikabrott.

🎯 Känner du till något vi borde skriva om?

Tipsa oss – du kan vara anonym. Allt från nyheter och bilder till vardagsproblem vi borde belysa.

Tipsa oss!

Larm om brand i centrala Rimbo

publicerad 1 april 2025
– av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus.

På tisdagen ryckte räddningstjänsten ut till en brand i en publik lokal på Köpmangatan i Rimbo. 

Larmet inkom till SOS Alarm klockan 15.52 på tisdagseftermiddagen och räddningstjänst har kallats till platsen.

Väl på plats kunde räddningstjänsten konstatera att det inte rörde sig om någon allvarlig händelse.

Annons

– Det var en askkopp med fimpar som ska ha brunnit, alltså inget allvarligt, säger räddningstjänstens ledningscentral.

Artikeln uppdateras. 

🎯 Känner du till något vi borde skriva om?

Tipsa oss – du kan vara anonym. Allt från nyheter och bilder till vardagsproblem vi borde belysa.

Tipsa oss!

Första spadtaget för ny förskola i Rimbo

publicerad 26 mars 2025
– av Daniel Rämsell
Mittstyret i Norrtälje tar första spadtaget för ny förskola, bredvid spadar stående i sand i dagsljus
Bygget av den nya förskolan i Rimbo, som väntas bli klart nästa sommar, har inletts.

Bygget av den nya förskolan i Rimbo, som väntas bli klart nästa sommar, har inletts.

På tisdagen togs det första spadtaget för Skarsjö förskola i Rimbo. Den nya förskolan byggs som en konceptförskolebyggnad via ramavtal från Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) och Adda.

Byggnaden är förprojekterad och ska snabbt kunna anpassas efter lokala behov.

Annons

På plats under ceremonin på tisdagsförmiddagen var bland andra representanter från Mittstyret och företrädare från SKR.

– Med den nya förskolan visar vi att vi satsar på framtiden och är en viktig del i att göra Rimbo och Norrtälje kommun till en bra plats för barnfamiljer, säger Robert Beronius (L), ordförande i barn- och skolnämnden.

Konceptförskolan är framtagen med fokus på hållbarhet, både ur ett klimatperspektiv och i hur verksamheten ska bedrivas. Solceller på taket ska bidra till minskad miljöpåverkan, och ett eget tillagningskök planeras.

Förskolan väntas bli färdig under sommaren 2026.

🎯 Känner du till något vi borde skriva om?

Tipsa oss – du kan vara anonym. Allt från nyheter och bilder till vardagsproblem vi borde belysa.

Tipsa oss!

Larm om villabrand i Rimbo

publicerad 25 mars 2025
– av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus.
På tisdagen inkom ett SOS Alarm avseende en brand i en byggnad i Rimbo och räddningstjänsten har kallats till platsen för att hantera situationen. 

På tisdagen inkom ett SOS Alarm avseende en brand i en byggnad i Rimbo och räddningstjänsten har kallats till platsen för att hantera situationen. 

Det var klockan 15:21 som larmet om branden inkom till SOS Alarm. Enligt preliminära uppgifter rör det sig om en villa belägen på Långsjövägen.

– Räddningstjänsten är framme plats, även ambulans. Det verkar vara en brödrost som gått varm, säger SOS Alarms presstalesperson.

Artikeln uppdateras. Karta:

Platsen på kartan är ungefärlig

Annons

🎯 Känner du till något vi borde skriva om?

Tipsa oss – du kan vara anonym. Allt från nyheter och bilder till vardagsproblem vi borde belysa.

Tipsa oss!

Fladdermusvänlig belysning installerat i Rimbo

publicerad 24 mars 2025
– av Daniel Rämsell
Fladdermusvänlig belysning i kvällsmörker på en gångväg samt en informationsskyld.
Rimbo har nu installerat en specialanpassad belysning som tar hänsyn till de känsliga fladdermusarterna i området.

Norrtälje kommun nu installerat en specialanpassad belysning som tar hänsyn till de känsliga fladdermusarterna i Rimbo. 

Det är en ny typ av biologisk belysning som installerats vid Långsjön i Rimbo.

Beslysningen har en färgtemperatur som skapar en mjuk och varm ljusmiljö, särskilt utformad för att minimera störningar för fladdermöss.

Under vår och höst kommer belysningen att övergå till rött ljus, vilket rekommenderas av forskare för att skydda nattlevande djur.

Under högsommaren kommer lamporna helt att stängas av, enligt beslut från Länsstyrelsen.

Anläggningen är dessutom konstruerad för att minska ljusföroreningar genom att rikta ljuset enbart mot gångytan utan spill mot omgivande miljöer.

🎯 Känner du till något vi borde skriva om?

Tipsa oss – du kan vara anonym. Allt från nyheter och bilder till vardagsproblem vi borde belysa.

Tipsa oss!

Larm om vattenskada i Rimbo

publicerad 18 mars 2025
– av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus.
SOS Alarm har mottagit ett larm om en vattenskada i centrala Rimbo.

SOS Alarm har mottagit ett larm om en vattenskada i centrala Rimbo. 

Det var på tisdagseftermiddagen som det inkom ett SOS Alarm avseende en vattenskada i en byggnad i Rimbo på Vallby Gårdsväg.

Räddningstjänsten mottog larmet kort inpå händelsen men behövde inte åka till platsen.

Vi fick larmet men har fått uppgifter om att man hanterar ärendet själv genom en jourtjänst, säger räddningstjänstens ledningscentral till Allt Om Norrtälje.

Detaljer kring skadans omfattning eller orsaken till vattenskadan är för närvarande inte kända.

Karta:

Platsen på kartan är ungefärlig

Annons

🎯 Känner du till något vi borde skriva om?

Tipsa oss – du kan vara anonym. Allt från nyheter och bilder till vardagsproblem vi borde belysa.

Tipsa oss!

Send this to a friend