Annons
Flygfyren

Debatt: Bygg ett u-hus i Norrtälje – barn och unga är framtiden

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2022-02-04 – av Redaktionen
3 min läsning
Annons

annons

Alla barn och unga behöver en god start i livet. Det behövs förebilder. Vi vuxna ska vara förebilder. Förebilder är också ungdomsledare. Förebilder finns i skolan. Det vi vill är en plats för samling på fritiden. Kvällar och helger. Året om. En plats för kompisar och häng. Vi är många i Centerpartiet som vill fixa till ett U-hus för alla ungdomar.

annons
annons

Många av oss minns U-huset i Norrtälje hamn - Ungdomarnas medelpunkt - då. Sen blev dom utan. Revs 2014. Marken behövdes för bostäder.

Annons

Fortsättningen blev att ungdomsverksamheten skulle inrymmas i Rodengymnasiet. Där fungerar det bra – men inte för alla. När U-huset stängdes fanns löften att bygga nytt. Nu, sju år senare, finns fortfarande ingen inomhushall med omväxlande verksamhet för denna stora målgrupp. Vi vill ha en hall med värme. Under tak på vintern.

I det rivna U-huset fanns plats för mycket. Sång, musik, konst, akrobatik, cirkus och en hall för skateboard. Vi ser ett behov av att återetablera ett modernt U-hus där allt finns samlat på en plats. Lokaler som piggar upp unga och kreativa. En plats för integration mellan människor, där kreativitet och fysisk aktivitet bryggar över. Där det är roligt och inspirerande att hänga tillsammans med både trygga vuxna och föreningslivet.

Det finns moderna förebilder i andra kommun. Ett exempel är Allis-huset i Uppsala. Googla på det! Ett U-Hus fullt av aktiviteter som ger utrymme för det spontana utövandet av rörelse och fysisk aktivitet vilket i sin tur bidrar till bättre psykisk hälsa och ökat välmående. Ett U-Hus där barn- och unga ges möjlighet till fysisk kreativ frihet, obunden till träningspass och regelböcker. Här finns dans, parkour, klätterväggar, inomhushall för skateboard och kickbike, gaming och replokaler för sång och musik.

Vi ser att ett U- hus bidrar till att främja hälsa för Norrtälje kommuns invånare oavsett bakgrund, kön, etnicitet, sexuell läggning eller socioekonomiska förhållanden!

Nu vill vi skapa ett U-hus värt namnet – en plats där det ges möjligheter och skapas nya vägar till kreativitet, kultur och rörelseglädje hos våra barn och unga.

David Säll, CUF
Sofia Händel, C
Jacob Christman, C
Alexander Bejermyr, C
Ronny Jansson, C
Karina Åberg, C

Kommentar direkt från Bengt Ericsson, C, ordförande i Kultur- och fritidsnämden:

Annons

Efter att ha tagit del av er debattartikel ”Barnen är framtiden” kan jag bara hålla med. Information: Det finns redan stöd på flera håll, bland andra i kommunens Mål & Budget 2021–2023 sid 85 och i vårt Kultur- och fritidspolitiska program 2019–2022, sid 2. ”Nämnden ska fortsatt stödja och vara en aktiv dialogpartner till ideella föreningar som aktivt arbetar med värdegrundsfrågor och som stödjer verksamheter inom kultur och fritid, med särskilt fokus på verksamheter riktade till barn och unga, personer med funktionsvariationer och pensionärer”.

Vem och vilka som ska äga, driva och sköta verksamheten i ett U-hus får bli en del av fortsättningen. Mitt råd – fortsätt arbeta med ert genomtänkta förslag.

annonser
annonser
Annons

Man svårt skadad – misstänkt mordförsök i Rimbo

Publicerad Igår 13:48 – av Tobbe Rydsheim
En polisbils passagerardörr i dagsljus.
1 min läsning
Annons

En man i 50-årsåldern fördes med ambulanshelikopter till sjukhus efter ett misstänkt mordförsök utanför Rimbo. En man i 35-årsåldern har gripits.

Polisen larmades vid lunchtid på tisdagen till en villa utanför Rimbo. På platsen hittades en svårt skadad man i 50-årsåldern.

Mannen ska ha utsatts för våld mot huvudet och polisen misstänker att ett tillhygge kan ha använts.

Annons
Flygfyren

– Personen ska ha fått ett slag med ett misstänkt tillhygge, säger Jakob Palmgren, presstalesperson vid polisen, till SVT.

Den skadade mannen fördes med ambulanshelikopter till sjukhus. Hans skador beskrivs som allvarliga.

En man i 35-årsåldern greps i samband med händelsen och misstänks för försök till mord. Enligt polisen känner de båda männen varandra sedan tidigare.

Flera personer ska ha befunnit sig på platsen och blivit vittnen till händelsen. Polisen har spärrat av området kring villan och arbetar med vittnesförhör och teknisk bevisning.

En förundersökning om försök till mord har inletts. Polisen uppger att man inte söker efter några ytterligare misstänkta och att det inte bedöms finnas någon fara för allmänheten.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Annons

Fler Norrtäljeungdomar gör värnplikten i år

Publicerad Igår 10:11 – av Tobbe Rydsheim
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Antalet värnpliktiga från Norrtälje ökar i år jämfört med föregående år. Totalt rycker 54 ungdomar från kommunen in i försvaret, varav tio kvinnor.

När försvaret byggs ut blir fler personer värnpliktiga och inleder grundutbildning varje år. Från Norrtälje är det i år 54 ungdomar som rycker in, vilket är 20 fler än föregående år. Det visar uppgifter från Newsworthy.

Bland kommunens 54 värnpliktiga är tio kvinnor och 44 män, så kvinnornas andel uppgår till 19 procent. Jämfört med i fjol är kvinnornas andel bland de värnpliktiga från Norrtälje större. På nationell nivå utgör kvinnor 16 procent av de värnpliktiga, en andel som också har stigit.

Annons

Sammanlagt har 163 ungdomar från Norrtälje inlett sin värnplikt sedan 2023, då jämförbara siffror började redovisas. Av dessa har 30 varit kvinnor.

Under 2026 påbörjar 2 338 ungdomar i Stockholms län sin värnplikt, 348 fler än året innan. I 21 av länets 26 kommuner har antalet ökat.

Under 2026 inleder 8 810 personer i Sverige sin grundutbildning, 560 fler än året före. Utvecklingen följer riksdagens beslut om att gradvis öka antalet värnpliktiga. Målet är att minst 10 000 personer årligen ska inleda grundutbildningen senast 2030. Under åren 2032–2035 är målsättningen omkring 12 000 per år.

Annons

Varg observerad vid Lågsjön norr om Svanberga

Publicerad Igår 09:56 – av Tobbe Rydsheim
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En varg har observerats i Norrtälje kommun och observationen har rapporterats in till Skandobs.

Det var på måndagen, klockan 01.26 som en varg observerades i Lågsjön i Norrtälje kommun och iakttagelsen har rapporterats in till Skandobs.

Länsstyrelsen har bekräftat observationen som korrekt art.

Annons

Karta över platsen

Annons
Flygfyren

38-åring misshandlade sin egen son och pappa – får fängelse

Publicerad Igår 07:30 – av Redaktionen
En 38-årig man från Norrtälje kommun döms till sex månaders fängelse efter en våldsam kväll i familjens bostad. Bland de utsatta fanns hans 15-årige son och 82-årige pappa.
2 min läsning
Annons
Flygfyren

En 38-årig man från Norrtälje kommun döms till sex månaders fängelse efter en våldsam kväll i familjens bostad. Bland de utsatta fanns hans 15-årige son och 82-årige pappa.

Kvällen började enligt domen lugnt med en gemensam middag. När den äldre mannen senare lämnade huset uppstod en konflikt mellan 38-åringen och hans tonårige son.

Tingsrätten anser det bevisat att pappan tog tag i pojkens nacke och hals, tryckte ner honom mot en säng och slog honom upprepade gånger på bland annat benen, ryggen och i ansiktet. Sonen fick flera blåmärken.

Annons

När den 82-årige pappan kom hem senare på kvällen möttes han av ett stökigt hem med sönderslagna föremål. Enligt hans berättelse hittade han sin son kraftigt berusad och försökte få honom att gå och lägga sig.

Då gick 38-åringen till angrepp. Tingsrätten slår fast att han slog sin pappa flera gånger med öppen hand och därefter knuffade honom hårt bakåt. Den äldre mannen föll bland trasiga bokhyllsdelar och skadade höften svårt.

Skadan visade sig vara en höftledsfraktur. Mannen fördes till Norrtälje sjukhus, opererades och blev kvar på sjukhuset i tio dagar. Efteråt behövde han rullator för att ta sig fram.

Norrtälje tingsrätt dömer mannen för två fall av misshandel, barnfridsbrott och skadegörelse.

Straffet blir sex månaders fängelse. Tingsrätten framhåller att båda målsägandena var närstående och skyddslösa – den ena gammal och den andra ett barn – och att mannen dessutom tidigare dömts för misshandel.

Annons

Annons
Flygfyren