Annons

Efter skolskjutningen i Örebro: Norrtäljebo lanserar säkerhetsprodukt för skolor

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-03-18 – av Daniel Rämsell
Bild på Uffe Helsing och Norrtäljes kommunhus.
Uffe Helsing från Norrtälje har utvecklat en ny säkerhetsprodukt som ska hjälpa skolor och arbetsplatser att snabbt och enkelt kunna barrikadera sig vid hotfulla situationer.
3 min läsning
Annons

Uffe Helsing från Norrtälje har utvecklat en ny säkerhetsprodukt som ska hjälpa skolor och arbetsplatser att snabbt och enkelt kunna barrikadera sig vid hotfulla situationer.

Det är mångsysslaren Uffe Helsing, känd i Norrtälje bland annat för sitt 20-åriga engagemang för Norrtälje MMA. Tidigare har han också varit föreläsare om antimobbning och narkotikaprevention i Norrtäljes skolor. Han har även en bakgrund som polis och arbetar sedan sju år tillbaka som säkerhetsexpert, där han utbildar skolor och behandlingshem i hur man hanterar hot, våld och pågående dödligt våld, så kallade PDV-situationer.

Nu har han utvecklat en säkerhetsprodukt som ska hjälpa skolor ytterligare att kunna inrymma lokaler vid hot och våld på ett säkert och effektivt sätt.

Annons

– Jag märkt att det inte finns någon som helst kunskap bland personal och elever om hur man snabbt och effektivt kan barrikadera ett klassrum. De har aldrig övat och har ingen kunskap eller fungerande metod för snabb och effektiv inrymning, säger han.

Bild på en barrikaderingsdosa som mångsysslaren Uffe Helsing har utvecklat.
Uffes uppfinning ska hjälpa skolor att inrymma lokaler vid hot om våld. BILD: Privat

Uffe berättar att han ser att man ofta försöker stapla stolar och bänkar, men att det inte är en säker metod för inrymning.

Helsings lösning på problemet heter “Barrakuffe” och är en flyttbar dosa som fästs på dörrhandtaget och som förhindrar att dörren kan öppnas utifrån.

Han började tillverka en första prototyp hemma i sitt garage och tog därefter kontakt med Håtö snickeri i Norrtälje, som nu tillverkar dosan.

– Jag har funderat på en lösning i flera år och har under sista året arbetat på prototyper för barrikaderingsdosan. Men efter Örebro blev det mer aktuellt än någonsin och Sverige fick upp ögonen av vikten att kunna utrymma och inrymma på ett säkert och effektivt sätt, säger han.

Ser du någon risk med att produkten istället kan komma att användas av exempelvis gärningspersoner?

– Det finns alltid en risk att fel personer använder verktyg som brandsläckare, brandstegar och så vidare men det får man ju lösa genom säkerhetsrutiner på skolorna.

Annons

Produkten har redan testats på fyra skolor, där reaktionerna från skolpersonal enligt Uffe Helsing har varit genomgående positiva.

– Skolor och skolpersonal måste ta det här på allvar och se över vad man har för låsmöjlighet på sina dörrar och vilka utbildningar man erbjuder sin personal.

Uffe berättar att många skolor dessutom har dörrar vars låskolvar tillåter att man öppnar med enbart en nyckel, utan att behöva trycka ned handtaget.

– Det är bara en tidsfråga tills att en gärningsperson vid en skolattack får tag på någon av lärarnas nycklar och sedan går från klassrum till klassrum och låser upp dörrarna och attackerar de som är gömda där inne. En låst dörr är ingen garanti för skydd vid en skolattack.

Vad är drivkraften för dig?

– Kan jag bidra till ett bättre samhälle genom min produkt, så gör jag gärna det. För mig handlar det om säkerheten på Sveriges skolor och inte om att tjäna pengar, avslutar han.

Annons

Man avfyrade raketer från balkong i Norrtälje – åtalas

Publicerad Igår 06:00 – av Nicklas Salmin
Blåljussirener från en polisbil i mörker.
En man i 20-årsåldern åtalas för brott mot ordningslagen efter att ha avfyrat fyrverkerier från en balkong i Norrtälje.
1 min läsning
Annons

En man i 20-årsåldern åtalas för brott mot ordningslagen efter att ha avfyrat fyrverkerier från en balkong i Norrtälje.

Händelsen inträffade under natten till den 16 december förra året.

Polisen larmades till platsen efter att flera personer uppgett att fyrverkerier skjutits från en bostad.

Annons
Flygfyren

Enligt utredningen pågick ett födelsedagsfirande i lägenheten.

Mannen har i förhör erkänt händelsen och uppgett att han var berusad vid tillfället.

Annons
Flygfyren

Trafikolycka i Grisslehamn – en person till sjukhus

Publicerad 2026-04-15 – av Daniel Rämsell
En ambulans i rörelse.
En trafikolycka med ett mindre motorfordon inträffade på Norrbygärdesväg i Grisslehamn under onsdagseftermiddagen och räddningstjänst har kallats till platsen. 
1 min läsning
Annons

En trafikolycka med ett mindre motorfordon inträffade på Norrbygärdesväg i Grisslehamn under onsdagseftermiddagen och räddningstjänst har kallats till platsen. 

Larmet inkom till SOS Alarm klockan 17.09.

– Det är en olycka där en fyrhjuling har vält och föraren varit fastklämd under fordonet. Vi är på plats och har hjälpt ambulanspersonalen med att få upp personen till ambulansen, säger Lena Hoffman, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Annons

Det finns i nuläget inga uppgifter om skadeläge.

Artikeln kan komma att uppdateras. 

Annons

Kvinna döms efter misshandel på behandlingshem i Norrtälje kommun

Publicerad 2026-04-15 – av Nicklas Salmin
Norrtäljes tingsrätt i dagsljus
N kvinna i 25-årsåldern döms till skyddstillsyn efter att ha misshandlat en annan boende på ett behandlingshem i Norrtälje kommun.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En kvinna i 25-årsåldern döms till skyddstillsyn efter att ha misshandlat en annan boende på ett behandlingshem i Norrtälje kommun.

Händelsen inträffade i maj 2025.

Enligt domen hade de två kvinnorna druckit alkohol tillsammans, trots att det stred mot reglerna på hemmet.

Annons

Under dagen uppstod ett bråk av oklar anledning.

I samband med bråket slog den dömda kvinnan den andra kvinnan på armen och ryckte henne i håret, vilket ledde till att en hårtuss slets loss.

Nu döms hon till skyddstillsyn.

Annons

Trafikolycka på väg 77 i Rimbo

Publicerad 2026-04-14 – av Daniel Rämsell
Varningstriangel
En trafikolycka med en personbil inträffade på väg 77 i Rimbo under tisdagen och räddningsstjänst har kallats till platsen. 
1 min läsning
Annons

En trafikolycka med en personbil inträffade på väg 77 i Rimbo under tisdagen och räddningsstjänst har kallats till platsen. 

Larmet inkom till SOS Alarm klockan 14.01.  Enligt preliminära uppgifter ska olyckan involverat en personbil. Händelsen har inträffat på väg 77 mellan Rimbo och Alhamra.

Räddningstjänst har kallats till platsen.

Annons

I nuläget finns inga uppgifter om skadeläge.

Enligt uppgifter från Trafikverket vänas trafikbilden påverkas fram till och med 14.44.

Artikeln kan komma att uppdateras. 

Annons