Annons

En person har avlidit efter motorcykelolycka på väg 76

Uppdaterad , Publicerad – av Alexander Hall
En man i 70-årsåldern avled på onsdagen efter en trafikolycka.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

På onsdagen avled en person i samband med en trafikolycka på väg 76, utanför Hallstavik.

Det var på onsdagen vid 13-tiden som polis, räddningstjänst och ambulans kallades till väg 76 mellan Edebo och Häverödal efter ett larm om en trafikolycka med flera fordon iblandade. En motorcykel ska ha kört in i en bil bakifrån och fick föras med ambulanshelikopter till sjukhus.

Senare på onsdagskvällen rapporterade polisen att en man i 70-årsåldern avlidit till följd av skadorna från olyckan. Anhöriga är underrättade.

Annons

Annons

Man onanerade i bilen i Norrtälje – döms

Publicerad – av Nicklas Salmin
1 min läsning
Annons

En man döms för sexuellt ofredande att ha onanerat i sin bil i Norrtälje.

Det är en man i 60-årsåldern som har dömts för sexuellt ofredande efter en incident vid Lommartorpet i Norrtälje kommun.

Händelsen inträffade när mannen satt i en personbil på allmän plats med blottat kön och onanerade samtidigt som två personer passerade och bevittnade detta. Deras obehag har beaktats av domstolen.

Annons
Flygfyren

Mannen har erkänt gärningen och döms nu till 40 dagsböter för sexuellt ofredande.

Annons
Flygfyren

Annons

Man och kvinna åtalas för grovt narkotikabrott i Hallstavik

Publicerad – av Nicklas Salmin
1 min läsning
Annons

En man och en kvinna misstänks ha innehaft stora mängder narkotika i Hallstavik i november 2025. De åtalas nu för grovt narkotikabrott.

En man och en kvinna är misstänkta för att tillsammans ha innehaft 581,4 gram amfetamin, 192,17 gram cannabisharts, 5,46 gram kokain, 1,52 gram cannabis samt en tablett klonazepam. Brottet ska ha skett den 18 november i Hallstavik, Norrtälje kommun.

Enligt åtalet ska narkotikan helt eller delvis ha varit avsedd för försäljning. Gärningen bedöms som grov eftersom det rör sig om särskilt stora mängder narkotika.

Annons

Mannen och kvinnan, båda i 30-årsåldern, åtalas nu misstänkta för grovt narkotikabrott.

Annons

Annons

Man begärs häktad misstänkt för misshandel i Norrtälje

Publicerad – av Nicklas Salmin
1 min läsning
Annons

En man är på sannolika skäl misstänkt för två fall av misshandel efter händelser i Norrtälje. Åklagaren har begärt honom häktad.

Mannen, som är i 30-årsåldern, misstänks ha misshandlat en person vid två tillfällen i Norrtälje kommun.

Den första misstänkta gärningen ska ha ägt rum den 12 januari 2026 och den andra den 8 mars 2026 på en adress i Norrtälje.

Annons
Flygfyren

Han är på sannolika skäl misstänkt för misshandel vid båda tillfällena.

Annons
Flygfyren

Annons

Tre män stal kött från butik i Roslagen: ”jag kommer döda dig”

Publicerad – av Nicklas Salmin
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Tre män misstänks ha stulit köttvaror från en butik i Norrtälje kommun. En av männen i 40-årsåldern åtalas även för att ha uttalat ett allvarligt hot mot en anställd några dagar senare.

Tre män, varav en är i 30-årsåldern och två i 40-årsåldern, misstänks ha tagit köttvaror för 2 434 kronor från en butik i Norrtälje tillsammans.

En av männen, i 40-årsåldern, ska dessutom några dagar senare i samma butik ha uttalat orden "jag kommer döda dig" eller liknande till en anställd.

Annons

Uttalandet bedöms ha varit av sådan karaktär att medarbetaren kunde Denna man åtalas även för olaga hot.

Nu åtalas alla tre män.

Annons
Flygfyren

Annons