Annons

Fordonsbrand E18 mellan Rösa och Söderhall: ”Hund och kvinna i bilen”

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2024-12-06 – av Daniel Rämsell
Sidan på en brandbil i dagsljus.
På fredagen larmades räddningstjänsten till en fordonsbrand i Norrtälje kommun, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm.
1 min läsning
Annons

På fredagen larmades räddningstjänsten till en fordonsbrand i Norrtälje kommun, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm.

Det var klockan 12.57 som larmet inkom till SOS Alarm. Branden ska ha inträffat mellan Rösa och Söderhall. Enligt uppgifter från räddningstjänstens ledningscentral är det en fullt utvecklad fordonsbrand, och räddningstjänsten är på plats och arbetar med räddningsinsatsen.

– Det är en fullt utvecklad fordonsbrand. Vi är på plats nu och har stängt av båda körfälten i riktning mot Norrtälje. Det är en kvinna och en hund som färdats i bilen, men de verkar må bra, säger Peter Tistam, presstalesperson på räddningstjänstens ledningscentral.

Annons

 

Artikeln uppdateras.

Annons

Man döms för ringa narkotikabrott i Norrtälje

Publicerad Igår 13:36 – av Nicklas Salmin
Norrtäljes tingsrätt i dagsljus
En man i Norrtälje fälls för att ha använt cannabis.
1 min läsning
Annons

En man i Norrtälje fälls för att ha använt cannabis. Han döms till dagsböter och ska betala avgift till brottsofferfonden.

Av domen framgår att mannen, som är i 20-årsåldern, erkände att han olovligen brukat cannabis den 2 oktober 2025. Analysresultat visade att han hade restprodukter av cannabis i urinen. Tingsrätten anser att gärningen utgör ett brott enligt narkotikastrafflagen.

Mannen döms till 30 dagsböter om 50 kronor, vilket totalt uppgår till 1 500 kronor. Han ska även betala en avgift på 1 000 kronor till brottsofferfonden samt ersätta staten för kostnader relaterade till provtagning och analys med 2 600 kronor.

Annons

Annons

Annons

Man åtalas för brott mot knivlagen och ringa narkotikabrott i Hallstavik

Publicerad Igår 13:35 – av Nicklas Salmin
Del av en polisbil med texten "polis".
En man i Hallstavik ska enligt åtalet ha innehaft knivar och narkotika på allmän plats.
1 min läsning
Annons

En man i Hallstavik ska ha innehaft knivar och narkotika på allmän plats och står nu åtalad misstänkt för flera brott.

En man i 40-årsåldern är åtalad för att ha haft två knivar på Norra Uppsalavägen i Hallstavik utan giltigt skäl.

Enligt åtalet ska gärningen ha begåtts med uppsåt. Vid samma tillfälle uppges mannen även ha haft 0,98 gram amfetamin på sig, vilket klassas som narkotika.

Annons

Mannen står nu åtalad för brott mot lagen om förbud beträffande knivar och andra farliga föremål samt ringa narkotikabrott.

Annons

Annons

JUST NU: Länsstyrelsen har beslutat om licensjakt på lodjur i Norrtälje

Publicerad Igår 12:00 – av Nicklas Salmin
Lodjur i dagsljus i skogen.
Länsstyrelsen i Stockholms län har beslutat att tillåta licensjakt efter lodjur under våren 2026.
1 min läsning
Annons

Länsstyrelsen i Stockholms län har beslutat att tillåta licensjakt efter lodjur under våren 2026. Jakten kommer att få bedrivas i Norrtälje kommun och inleds den 1 mars, enligt ett pressmeddelande från Länsstyrelsen.

Beslutet innebär att totalt fyra lodjur får fällas, varav högst två honor.

Jakten pågår till dess att kvoten är fylld, dock som längst till och med den 31 mars 2026.

Annons

Bakgrunden till beslutet är länets senaste inventering, som visar att det under vintern 2024/2025 fanns sju familjegrupper av lodjur i Stockholms län.

Det motsvarar omkring 38 individer. Länets fastställda förvaltningsnivå ligger mellan fem och sju familjegrupper, vilket innebär att stammen nu befinner sig i det övre intervallet.

–Syftet med licensjakten är att hålla kvar lodjurspopulationen inom förvaltningsnivån, minska risken för angrepp på tamdjur och skapa förutsättningar för långsiktig samexistens. Jakten är riktad till Norrtälje kommun där tätheten av lodjur är hög och där flera angrepp på tamdjur skett de senaste åren säger Sara Sundin, enhetschef vid Enheten för natur- och viltärenden, Länsstyrelsen Stockholm.

Länsstyrelsen bedömer att det beslutade jaktuttaget motsvarar den naturliga årliga tillväxten av lodjursstammen i länet.

Därmed förväntas populationen även fortsättningsvis ligga inom den beslutade förvaltningsnivån. Myndigheten gör också bedömningen att licensjakten inte hotar lodjurets gynnsamma bevarandestatus, vare sig regionalt eller nationellt.

Annons

Annons

Annons

Kvinna körde lastbil drogpåverkad – åtalas

Publicerad Igår 08:00 – av Nicklas Salmin
En kvinna i Norrtälje ska enligt åtalet ha kört lastbil utan körkort och under påverkan av narkotika.
1 min läsning
Annons

En kvinna ska enligt stämningsansökan ha kört lastbil utan körkort och under påverkan av narkotika. Händelsen ska ha inträffat den 15 november 2025.

Kvinnan, som är i 40-årsåldern, står nu åtalad efter att ha kört en lastbil i Norrtälje kommun - dessutom utan körkort.

Under färden misstänks hon även ha varit påverkad av amfetamin, vilket ska ha bekräftats genom blodprov under eller efter körningen.

Annons

Enligt åtalet ska kvinnan medvetet ha begått gärningarna och är nu misstänkt för rattfylleri, olovlig körning samt ringa narkotikabrott.

Annons

Annons