Annons
Visit Roslagen

Första förlusten för NIK

NIK

Uppdaterad 2025-10-09, Publicerad 2025-10-09
– av Daniel Rämsell
Hockeyspelare från NIK på bänken.
Norrtälje IK fick se sin segersvit bruten på onsdagskvällen när laget förlorade med 3–2 borta mot Borlänge HF i säsongens tredje match i Hockeyettan. FOTO: Nicklas Edseryd
2 min läsning
Annons
Lättviktsmotor

Norrtälje IK fick se sin segersvit bruten på onsdagskvällen när laget förlorade med 3–2 borta mot Borlänge HF i säsongens tredje match i Hockeyettan.

Matchen inleddes med en mållös första period där NIK drog på sig två utvisningar, först på Emil Carlqvist och därefter på Dennis Björkman.

I andra perioden tog Norrtälje ledningen genom Olle Fagerström efter 22.05, assisterad av Emil Carlqvist och Roman Semjonov. Knappt åtta minuter senare utökade Gabriel Melin till 0–2 efter passningar från Oliver Ödman-Hadzinikolic och Vladimir Chetverikov.

Annons
Visit Roslagen

Borlänge reducerade genom Hampus Malm vid 34.33 minuter in i matchen, assisterad av Melker Bertals. Kort därefter drog hemmalaget på sig en matchstraff på Leon Cadei men trots detta tog Borlänge över matchen.

Viktor Johansson kvitterade för Borlänge till 2–2 vid 38.35 och satte även 3–2-målet vid 39.33. Båda målen föregicks av assist från Melker Bertals, och det sista målet även från Isac Ollas Mattsson.

Tredje perioden blev mållös. Norrtälje drog på sig en tvåminutersutvisning på Teodor Nyström tidigt i perioden och ytterligare en på Love Lindquist i slutminuterna.

– Sättet vi förlorar matchen på igår lämnar en bitter eftersmak helt klart. Samtidigt är vi nöjda med hur vi tar oss an en tuff bortamatch mot Borlänge och tar oss till en 2-0 ledning. Vi jobbar hårt, försvar oss bra, är starka i omställningarna och gör två mål i powerplay. Tyvärr ger vi bort poängen med två insläppta mål i numerärt överläge, säger NIK:s huvudtränare Anders Söderström.

Förlusten var NIK:s första i Hockeyettan efter två raka segrar under premiärhelgen förra veckan.

På lördag möter möter man Hudiksvall på hemmaplan.

– Vi ska ladda om rejält till lördagens match mot Hudiksvall, nu ser man riktigt mycket fram emot nästkommande matcher igen! Calle Holmberg kommer in i laget och gör debut på lördag, ska bli intressant att få in honom i line up, avslutar Söderström.

Annons
Visit Roslagen

 

Annons
Visit Roslagen

Hockeydisko på Sportcentrum: ”Vi vill att fler tjejer ska hitta till hockeyn”

NIK

Publicerad Igår 07:00
– av Daniel Rämsell

Norrtälje IK:s damlag bjuder in till hockeydisko i november – ett evenemang för att inspirera fler tjejer till att ta klivet ut på isen.

1 min läsning
Annons
Visit Roslagen

Norrtälje IK:s damlag bjuder in till hockeydisko i november – ett evenemang för att inspirera fler tjejer till att ta klivet ut på isen.

Det är söndagen den 2 november mellan klockan 15.00 och 16.30 som Sportcentrums ishall förvandlas till ett hockeydisko med musik, färgglada lampor och öppet ispass för tjejer och damer i alla åldrar.

Initiativet kommer från NIK:s damlag som hoppas locka fler till föreningens flick- och damverksamhet.

Annons
Lättviktsmotor

– Det spelar ingen roll om man aldrig har stått på ett par skridskor eller om man redan spelar. Det här är ett roligt och lättsamt sätt att få testa på hockey i en välkomnande miljö, säger Ulrika Bysell, tränare i NIK:s damlag och en av arrangörerna.

Utrustning finns att låna i viss utsträckning. Ingen föranmälan krävs.

– Vi vill inspirera nästa generation tjejer att hitta till sporten. Att ha ett damlag i NIK är något vi är stolta över – det ger yngre spelare förebilder och visar att hockey är för alla, säger Bysell.

Hockeydiskot arrangeras av NIK:s damlag i samarbete med flickverksamheten och är en del i föreningens satsning på att öka intresset för ishockey bland tjejer i Norrtälje kommun.

Annons
Visit Roslagen

Annons
Visit Roslagen

64 räddningar bakom NIK:s skräll mot seriefavoriten

NIK

Uppdaterad 2025-10-12, Publicerad 2025-10-12
– av Daniel Rämsell
Hockeyspelare på avbytarbänken.
Norrtälje IK tog sin tredje raka hemmaseger när laget slog Hudiksvall med 2–1 i lördagens match i Roslagens Sparbank Arena.
1 min läsning
Annons
Lättviktsmotor

Norrtälje IK tog sin tredje raka hemmaseger när laget slog Hudiksvall med 2–1 i lördagens match i Roslagens Sparbank Arena. Segern innebär att NIK nu står på åtta poäng efter fyra spelade matcher i Hockeyettan.

Hudiksvall inledde matchen med ett starkt offensivt tryck, men det var hemmalaget som tog ledningen. Målet till 1–0 kom efter en kontring, där Gabriel Wiita-Adamsson satte pucken i nät.

Gästerna kvitterade kort därefter genom Gabriel Kangas. Efter första perioden var ställningen 1–1.

Annons
Visit Roslagen

I den andra perioden tilldelades Norrtälje en straff, som Gabriel Melin förvaltade till 2–1. Trots fortsatt press från Hudiksvall höll hemmalaget tätt bakåt.

Hudiksvall noterades för totalt 65 skott under matchen, men Norrtäljes målvakt Anton Danell storspelade och räddade 64 av dem.

Resultatet stod sig perioden ut, och NIK kunde därmed säkra tre viktiga poäng på hemmaplan.

Nästa match spelar NIK borta mot Örnsköldsvik den 18 oktober.

Annons
Visit Roslagen

Annons
Visit Roslagen

Andra raka segern för NIK

NIK

Publicerad 2025-10-05
– av Daniel Rämsell
Hockeyspelare på avbytarbänken.

NIK följde upp premiärsegern i Hockeyettan med ytterligare en vinst. FOTO: Nicklas Edseryd

1 min läsning
Annons
Visit Roslagen

NIK följde upp premiärsegern i Hockeyettan med ytterligare en vinst. På söndagen besegrade laget Örnsköldsvik Hockey med 4–3 efter förlängning, inför hemmapublik i Roslagens Sparbank Arena.

Matchen, som var NIK:s andra på lika många dagar, startade klockan 14.00 på söndagseftermiddagen och blev en jämn tillställning med flera vändningar under matchen.

Gästande Örnsköldsvik tog ledningen redan efter drygt två minuter genom Felix Hälldahl. Hemmalaget svarade dock snabbt, genom en kvittering av Olle Fagerström. Strax inpå fick Norrtäljelaget se sig jagat igen när Gustav Håkansson satte 2–1 till gästerna bara några minuter senare.

Annons
Visit Roslagen

Carl Carlqvist kvitterade för NIK till 2–2 tidigt i den andra perioden, men ÖHF återtog ledningen genom Linus Jacobson efter 23 minuters spel.

Kort därefter var det återigen kvitterat när Love Lindquist skickade in 3–3-målet.

Den tredje perioden blev mållös, och matchen gick till förlängning.

Där klev Oliver Ödman-Hadzinikolic fram som matchhjälte och avgjorde efter 61 minuter och 15 sekunder.

Segern innebär att NIK inlett sin debutsäsong i Hockeyettan med två raka vinster.

På onsdag möter man Borlänge på bortaplan.

LÄS OCKSÅ: Drömstart för NIK i Hockeyettan

Annons
Visit Roslagen

Annons
Visit Roslagen

Annons
Lättviktsmotor

Drömstart för NIK i Hockeyettan

NIK

Publicerad 2025-10-04
– av Daniel Rämsell
Hockeyspelare på isen.

NIK öppnade sin historiska säsong i Hockeyettan på bästa sätt. FOTO: Nicklas Edseryd

2 min läsning
Annons
Visit Roslagen

NIK öppnade sin historiska säsong i Hockeyettan på bästa sätt. Inför hemmapubliken i Roslagens Sparbank Arena besegrade laget gästande Clemensnäs HC med klara 5–1.

Premiärmatchen i Hockeyettan blev en succé för NIK. Laget tog tidigt kommandot mot Clemensnäs HC och visade upp såväl effektivitet som stabilitet genom alla tre perioder.

– Det känns fantastiskt att vinna i premiären på hemmaplan inför nästan fulla läktare. Fin inramning och en bra start på seriespelet för oss, säger huvudtränaren Anders Söderström.

Annons
Visit Roslagen

Matchen spelades i Roslagens Sparkbank Arena på lördagseftermiddagen.

Vladimir Chetverikov blev historisk målskytt för Norrtäljelaget när han satte 1–0 i den första perioden i den fjortonde matchminuten.

I den andra perioden utökade hemmalaget ledningen snabbt genom Calle Dahlin och Love Lindquist innan Clemensnäs reducerade genom Filip Westermark i slutminuterna.

Den tredje perioden inleddes med ett tidigt mål av Oliver Ödman-Hadzinikolic. Carl Lorentzon fastställde sedan slutresultatet 5–1 i tredje perioden.

Skottstatistiken slutade 30–25 i hemmalagets favör.

Redan på söndagen väntar nästa utmaning för för NIK, när Örnsköldsvik står för motståndet.

Vad tar ni med er till morgondagens utmaning?

Annons
Visit Roslagen

– Vi har en trevande start idag men jobbar oss in i matchen snabbt och visar upp ett stabilt spel över 60 minuter. Det tar vi med oss till morgondagens match och ska självklart skruva på vissa detaljer. Vi ser fram emot att göra jobbet även imorgon mot Örnsköldsvik, avslutar Söderström.

Läs också:  NIK laddar för historisk premiär i Hockeyettan: “Förväntansfulla och taggade”

Annons
Lättviktsmotor

Annons
Visit Roslagen