Annons
Flygfyren

Hästutbildning med känsla har flyttat till Skebobruk

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2022-02-09 – av Redaktionen
6 min läsning
Annons

annons

SKEBOBRUK. Dressyrryttaren och hästtränaren Karin Engström som arbetat många år på Flyinge AB har nu lämnat Skåne och flyttat till Roslagen. Närmare bestämt till familjen Fant/Sundin på gården Solbaddet i Skebobruk. Här vill Karin ge tävlingsryttare och unghästägare kunskap och kvalité genom att ge dem ett komplement för att bland annat arbeta hästen från marken.

annons
annons

Karin Engström har arbetat med hästar för ägare och ryttare i många år. Hon rider svår dressyr idag och har utbildat många hästar från grunden under de 30 år som hon jobbat med häst.

Annons

Hennes mål är att fortsätta tävla och under kommande år få upp sin egen häst Diamond till Grand Prix. Förhoppningsvis även få in lovande unghästar till gården som skall vidareutbildas mot högre mål.

Karin ser fram emot att få kontakt med uppfödare i trakten som vill få sina unghästar skolade och tävlade. Det skall byggas ett nytt stall för det ändamålet.

Tömkörning är ett utmärkt komplement till ridningen, det ger arbetsglädje och en allsidig träning vilket leder till bra uppbyggnad för unghästar som i längden ger friska hästar.

- Hästarna blir balanserade, liksidiga och avslappnade, säger Karin som vill ge ryttaren hjälp till att få bättre känsla i sin ridning.

Karin Engströms farfar var bonde i byn Bärrek i Österfärnebo, Gästrikland. Där körde pappa häst i skogen fram till 70-talet och hästintresset föll sig på så sätt naturligt för Karin som var van med att ha hästarna i sin närhet.

- För mig var de inga leksaker, ingen hobby utan ett arbetsverktyg.

När hon började på Högbo ridklubb i Sandviken, efter att ha lånat en shetlandsponny en sommar minns hon att ridskolemiljön skrämde henne. Hon var van med att pappan slängt upp henne på någon arbetshäst och att hon sprungit runt och borstat och kratsat hovarna på de trygga arbetshästarna, ridskolan var en helt ny värld.

Annons
Flygfyren

Som tur var fanns kallblodskorsningen Laura som med sin storlek och lugn fick Karin att känna sig som hemma.

När mamman flyttade till Stockholm började Karin på Äppelvikens ridskola och det var under de fem åren hon kom i kontakt med rid-disciplinen dressyr.

Under den här tiden hade hon en nordsvensk som hon tränade dressyr med hemma på en vändplan för timmerbilar.

- Det gav mycket att träna på en tuff och tålig nordsvensk. Det var en kul tid, minns Karin.

Karin Engström har inte haft någon utstakad tävlingsväg där hon börjat med ponnydressyr och övergått till stor häst utan hon har ridit alla sorters hästar.

I gymnasiet gick hon lantbruksskola i Arbrå och skulle bli bonde

Hon jobbade som avbytare i några år innan hon tog ett hästjobb i Jönköping hos Artur Åberg en välkänd hästhandlare.

Där fick hon slita hårt och fick lära sig den hårda skolan. Att efter den utmaningen hamna på Wången i Jämtland var som att komma hem.

Alf och Inga Olofsson tog emot kallblod och halvblod på Wångens hingststation.

- Här fick jag arbeta med ston och hingstar och mocka efter dem 7-8 timmar per dag. Här fanns runt 100 ston när det var högsäsong, berättar Karin som förutom mockningen fick göra brunstkontroll på ston och lära sig köra in hästar och använda olika lantbruksredskap för häst.

Karin har arbetat som lärare på lantbruksskola och varit instruktör i ladugård. Hästintresset och då framförallt dressyrintresset har alltid funnits med och hon har alltid haft en ambition att vidareutbilda sig. Hon sa upp sig och gick en stallchefsutbildning på Flyinge i Skåne och från den dagen älskade hon Flyinge.

- Lärde mig tömkörning under utbildningen av bland annat Göran Lindstrand och Bo Jenå. De lärde mig massor om vad tömkörning kan göra för hästen.

Karin jobbade hårt under utbildningen och gick ut stallchefsutbildningen som kursetta.

Det enda hon kan känna sig lite ledsen över är att om hon slutat skolan ett år senare hade hon eventuellt fått utbildning av dressyrryttaren Kyra Kyrklund som är stor i sitt gebit.

- Jag har lärt känna henne efteråt och ridit för henne, men ändå, det hade varit intressant.

Efter utbildningen arbetade Karin som stallchef och beridare på Bollerup lantbruksinstitut i tio år vilket gav mycket lärande.

Flyinge köpte de finaste fölen från Bollerup och tursamt hände det sig att en av beridarna på Flyinge blev gravid och Karin fick hoppa in i hennes ställe. Fjorton år blev Karin kvar på Flyinge varav tio år av dem arbetade hon på Flyinges Hippologenhet SLU som lärare och innan dess som stallchef och beridare åt Flyinge AB.

Karin har tillsammans med elva medarbetare på Flyinge även utgivit boken Flyingemodellen - från föl till final. Ett projektarbete hon skrev flera kapitel till.

2007 startade Karin Engström företaget Equitrain där hon i egen regi utbildade och sålde gångartshästar, höll träningar i dressyr, hade unghästutbildning och tömkörning.

Hon har jobbat i USA för landslagsryttaren i dressyr Mette Rosencrantz som beridare och hade hand om hennes elever när hon åkte runt och tävlade.

- Hon är en förebild i mångt och mycket, säger Karin.

Det har även blivit flera resor till Hong Kong för att arbeta med att utbilda fullblod under de senaste fem åren vid sidan om att driva det egna företaget.

Att det till slut blev Roslagen som skulle bli Karins hem kom till efter att en god vän tipsade om att Jenny Fant Sundin ville ha någon som flyttade in sin verksamhet till deras gård och skapa ett team.

- Jag ville komma närmare min familj. Mina söner bor en i Stockholm och en i Trönö, Hälsingland, berättar Karin. Norrtälje kommuns läge kändes som att det skulle passa mig bra

Gården Solbaddet ligger vackert belägen i utkanten av Skebobruk. Där tronar ett stort ridhus, modernt stall och hagar i lantlig miljö.

- Karin är mycket generös med sin kunskap vilket inte är vanligt inom ridsporten, säger Jenny Fant Sundin, ägare av gården. Många håller sina framgångsidéer för sig själv och vill inte dela med sig av den kunskap de besitter. Det är fint att Karin vill lära andra att bli bättre hästmänniskor.

Framtidsplanen är att bygga ytterligare ett stall, utbilda unghästar, ha sommarkurser och kurser där allt ska genomsyras av kvalitet.

En idé är att ha ett digitalt system i ridhuset där de kan sända ut kurser och clinics som intresserade får prenumerera på. Där ska de ge tips och råd, samt olika övningar.

- En idé är att få följa en unghäst under 14 dagar där tömkörningen är i fokus, säger Karin som vill ha kontakt med genuina hästmänniskor som hon kan erbjuda sin kunskap.

annonser
annonser
Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Bilbrand på E18 i Norrtälje kommun

Publicerad 2026-08-20 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus intill en skog.
En personbil började brinna på E18 i höjd med Rö tidigt på torsdagsmorgonen.
1 min läsning
Annons

En personbil började brinna på E18 i höjd med Rö tidigt på torsdagsmorgonen. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen och kunde släcka branden.

Larmet inkom klockan 05.42 på torsdagsmorgonen. Enligt SOS Alarm hade en personbil fattat eld.

Räddningstjänsten kom till platsen och kunde släcka branden. Ingen person ska ha skadats i samband med händelsen.

Annons
Flygfyren

Vad som orsakade branden är ännu oklart.

Annons

Larm om trafikolycka på Vätö

Publicerad 2026-08-14 – av Tobbe Rydsheim
Varningstriangel
På fredag inkom ett SOS-Alarm avseende en trafikolycka på Vätövägen/Hargs byväg på Vätö.
1 min läsning
Annons

På fredag inkom ett SOS-Alarm avseende en trafikolycka på Vätövägen/Hargs byväg på Vätö. Räddningstjänst har kallats till platsen, enligt uppgifter från SOS Alarm.

Larmet kom in vid klockan 08.40. Enligt de första uppgifterna ska det vara en singelolycka.

Olyckan har skett cirka en kilometer väster om Tempo. Enligt Trafikverket påverkar olyckan trafiken i båda riktningar mellan Harg och Norrviken.

Annons

Enligt prognos kommer räddningsarbetet att pågå till klockan 09.30

Annons

Indraget körkort efter parkeringsskada i Hallstavik

Publicerad 2026-08-08 – av Daniel Rämsell
Polisens heraldiska vapen i dagsljus.
En bilist orsakade skador på en fasad och en parkerad bil i Hallstavik under torsdagseftermiddagen.
1 min läsning
Annons

En bilist orsakade skador på en fasad och en parkerad bil i Hallstavik under torsdagseftermiddagen. Polisen följde efter föraren och drog in körkortet med omedelbar verkan. Det meddelar polisen i sin händelserapport.

Det var på torsdagseftermiddagen, klockan 16.53 som en man vid en parkering invid en butik i Hallstavik orsakade en skada på en fasad och på en parkerad bil.

Olyckan bevittnades av en person som ringde till polisen.

Polispatrullen följde efter bilisten och under bilfärden tog patrullen beslut om att ingripa.

Annons
Flygfyren

"Under denna bilfärd gjorde patrullen bedömning och tog beslut om att körkortet skulle dras in med omedelbar verkan", skriver polisen i händelserapporten.

Annons

Försvunnen man hittades avliden i Norrtälje

Publicerad 2026-08-03 – av Daniel Rämsell
Del av en polisbil med texten "polis".
En äldre man som anmäldes försvunnen i Norrtälje under söndagen hittades avliden av en polispatrull på söndagskvällen.
1 min läsning
Annons

En äldre man som anmäldes försvunnen i Norrtälje under söndagen hittades avliden av en polispatrull på söndagskvällen.

Mannen sågs senast vid 12-tiden på söndagen. Därefter inleddes en omfattande sökinsats där polisen bland annat använde hundpatruller och helikopter i sökarbetet.

Klockan 23.30 hittades mannen avliden av en polispatrull.

Annons

"Mannen anträffades i sökområdet och polisen misstänker inget brott bakom dödsfallet.", skriver polisen i sin händelserapport.

Mannens anhöriga har underrättats, enligt uppgifter till Norrtelje Tidning. 

Annons