Annons

Körde sönder ankaret i rondellen vid Södra infarten grovt rattfull

Publicerad – av Nicklas Salmin
En person har åtalats för grovt rattfylleri efter en trafikhändelse på E18 i Norrtälje.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man ska enligt åtalet ha kört bil med en alkoholkoncentration över 1,30 promille när han körde in i Ankaret i rondellen vid Södra infarten i Norrtälje.

Enligt åtalet ska mannen ha kört personbil efter att ha intagit alkohol i sådan mängd att alkoholkoncentrationen i hans blod under eller efter färden uppgick till 1,30 promille.

"Det var sprit, shots, kanske öl och kanske champagne.", sade mannen i förhör.

Annons
Flygfyren

Mannen ska ha kört i en hastighet av minst 170 km/h och orsakade en trafikolycka genom att köra in i och totalförstöra ankaret i rondellen vid Södra infarten till Norrtälje.

Nu åtalas mannen för grovt rattfylleri.

Annons

Man och kvinna åtalas för grovt narkotikabrott i Hallstavik

Publicerad – av Nicklas Salmin
1 min läsning
Annons

En man och en kvinna misstänks ha innehaft stora mängder narkotika i Hallstavik i november 2025. De åtalas nu för grovt narkotikabrott.

En man och en kvinna är misstänkta för att tillsammans ha innehaft 581,4 gram amfetamin, 192,17 gram cannabisharts, 5,46 gram kokain, 1,52 gram cannabis samt en tablett klonazepam. Brottet ska ha skett den 18 november i Hallstavik, Norrtälje kommun.

Enligt åtalet ska narkotikan helt eller delvis ha varit avsedd för försäljning. Gärningen bedöms som grov eftersom det rör sig om särskilt stora mängder narkotika.

Annons

Mannen och kvinnan, båda i 30-årsåldern, åtalas nu misstänkta för grovt narkotikabrott.

Annons

Annons

Man begärs häktad misstänkt för misshandel i Norrtälje

Publicerad – av Nicklas Salmin
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En man är på sannolika skäl misstänkt för två fall av misshandel efter händelser i Norrtälje. Åklagaren har begärt honom häktad.

Mannen, som är i 30-årsåldern, misstänks ha misshandlat en person vid två tillfällen i Norrtälje kommun.

Den första misstänkta gärningen ska ha ägt rum den 12 januari 2026 och den andra den 8 mars 2026 på en adress i Norrtälje.

Annons

Han är på sannolika skäl misstänkt för misshandel vid båda tillfällena.

Annons

Annons

Tre män stal kött från butik i Roslagen: ”jag kommer döda dig”

Publicerad – av Nicklas Salmin
1 min läsning
Annons

Tre män misstänks ha stulit köttvaror från en butik i Norrtälje kommun. En av männen i 40-årsåldern åtalas även för att ha uttalat ett allvarligt hot mot en anställd några dagar senare.

Tre män, varav en är i 30-årsåldern och två i 40-årsåldern, misstänks ha tagit köttvaror för 2 434 kronor från en butik i Norrtälje tillsammans.

En av männen, i 40-årsåldern, ska dessutom några dagar senare i samma butik ha uttalat orden "jag kommer döda dig" eller liknande till en anställd.

Annons

Uttalandet bedöms ha varit av sådan karaktär att medarbetaren kunde Denna man åtalas även för olaga hot.

Nu åtalas alla tre män.

Annons

Annons
Flygfyren

Tonåring åtalas för mordbrand på restaurang Kärleksudden

Publicerad – av Nicklas Salmin
Restaurang Kärleksudden i höstlandskap. En polisavspärrning i fokus i samband med en brand.
En 18-årig man har åtalats för mordbrand efter en brand på restaurang Kärleksudden i Norrtälje.
1 min läsning
Annons

En 18-årig man har åtalats för mordbrand efter en brand på restaurang Kärleksudden i Norrtälje, rapporterar Norrtelje Tidning.

Restaurangen drabbades av två bränder inom loppet av fem dagar i oktober förra året.

De första utredningarna lades ned eftersom någon misstänkt inte kunde identifieras.

Annons

Nu misstänks en 18-åring ha anlagt den andra branden genom att hälla ut brännbar vätska och tända på.

DNA från mannen ska ha säkrats på föremål som hittats på platsen.

Efter bränderna gick restaurangen i konkurs med skulder på över två miljoner kronor och verksamheten har sedan dess varit stängd.

18-åringen ska även stå åtalad misstänkt för inblandning i ett trippelmord på en frisörsalong i Uppsala tidigare i år.

Annons
Flygfyren

Annons