Annons

Kvinna hittad död i Norrtäljeån – förundersökning om mord inledd

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-01-20 – av Daniel Rämsell
en stillastående polisbil och en äldre person med Rollator.
Kvinnan anträffades avliden, och nu har polisen inlett en förundersökning om mord. FOTO: Nicklas Salmin
1 min läsning
Annons

Räddningstjänsten larmades på måndagsmorgonen till Norrtäljeån i centrala Norrtälje med anledning av att en förbipasserande upptäckt en kvinna i vattnet. Kvinnan anträffades avliden, och nu har polisen inlett en förundersökning om mord, rapporterar Norrtelje Tidning.

Det var klockan 08.14 som räddningstjänst, polis, ambulans och dykare kallades till Norrtäljeån efter ett larm om en drunkning. En kvinna anträffades i vattnet och kunde tas upp med hjälp av ytlivräddare.

– Räddningstjänsten plockade upp personen ur vattnet och man försökte med livräddande åtgärder, men man lyckades inte, sade Daniel Wikdahl, presstalesperson vid polisens ledningscentral.

Annons

Vad vet man om omständigheterna?

– Det är en person som plockades upp avliden ur Norrtäljeån. Sedan om personen drunknat eller om det finns någon annan bakomliggande orsak, det är för tidigt att säga. Just nu arbetar vi med att undersöka området kring ån för att se om det finns något som kan förklara vad som inträffat. Vi har alla dörrar öppna. Vi har inte uteslutit brott, men vi har inte inlett någon förundersökning, sade Daniel Wikdahl till Allt Om Norrtälje på måndagsförmiddagen.

På måndagseftermiddagen har polisen inlett en förundersökning gällande mord, rapporterar Norrtelje Tidning.

Den avlidne är identifierad, men det är ännu oklart om anhöriga är underrättade.

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Person fastnade i gunga på lekplats i Rimbo

Publicerad 2026-06-11 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.
1 min läsning
Annons

Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.

Larmet inkom klockan 15.00 till SOS Alarm. Räddningstjänsten ryckte ut till lekplatsen vid Marknadsvägen i Rimbo för att hjälpa personen loss.

- Det var en person som fastnat i en gunga avsedd för mindre barn. Vi fick loss personen och insatsen är avslutad, uppger räddningstjänstens ledningscentral.

Annons

Annons

Trafikolycka utanför Norrtälje – räddningstjänst på plats

Uppdaterad 2026-06-11, Publicerad 2026-06-11 – av Tobbe Rydsheim
Varningstriangel
Två personbilar uppges ha kolliderat på Uddeboövägen. FOTO: Ahody
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Två personbilar uppges ha kolliderat på Uddeboövägen. Olyckans omfattning är ännu oklar men enligt räddningstjänsten täcker bilarna hela körbanan.

Enligt Räddningstjänsten ska det inte finnas någon skadad bland de inblandade.

— Jag har ingen prognos på hur länge vägen kommer att vara avstängd, säger operatören på räddningstjänstens ledningscentral som Allt om Norrtälje har pratat med.

Annons
Flygfyren

Enligt uppgifter från Trafikverket har olyckan stor påverkan på trafiken med prognos till klockan 16.35.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons
Flygfyren

Larm om trafikolycka – påkörd person i Norrtälje

Publicerad 2026-06-08 – av Tobbe Rydsheim
En person blivit påkörd i Norrtälje på måndagsförmiddagen. FOTO: AON
1 min läsning
Annons

Det var på måndagsförmiddagen, klockan 13.54, som en olycka inträffade på en parkeringsplats i närheten av Estunavägen i Norrtälje. Räddningstjänst kallades till platsen för att hantera situationen.

- Det är en person som har blivit påkörd på en parkering, personen är vaken och talbar, uppger en operatör vid räddningstjänstens ledningscentral till Allt om Norrtälje.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Annons

Fordonsbrand i Norrtälje – räddningstjänst larmades

Uppdaterad 2026-06-05, Publicerad 2026-06-05 – av Tobbe Rydsheim
FOTO: Tobias Rydsheim
1 min läsning
Annons

Larmet kom in klockan 11.12 på fredagsförmiddagen. Räddningstjänsten kallades till platsen för att hantera branden.

— Det har brunnit i motorrummet. När räddningstjänsten kom till platsen var branden redan släckt av allmänheten eller fordonets ägare. Ingen person skadad, uppger en operatör vid räddningstjänstens ledningscentral.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Annons
Flygfyren