Annons

Kvinna hittad död utanför Norrtälje – en man gripen

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2025-03-04 – av Nicklas Salmin
En polisbils passagerardörr i dagsljus.
En kvinna har hittats död i en bostad i Norrtälje kommun och en man har gripits i samband med händelsen.
1 min läsning
Annons

En kvinna har hittats död i en bostad i Norrtälje kommun och en man har gripits i samband med händelsen.

Polisen ryckte ut till en bostad på landsbygden i Norrtälje kommun efter att oro uttryckts för de boendes tillstånd.

Vid ankomsten, klockan 19.40 på måndagskvällen, påträffades en avliden vuxen kvinna i bostaden. En vuxen man befann sig också på platsen.

Annons

På grund av oklara omständigheter kring dödsfallet greps mannen och en förundersökning om mord har inletts för att utreda om något brott har begåtts.

Anhöriga har underrättats och bostaden har spärrats av för teknisk undersökning.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Faktaruta straffskala mord

Mord enligt Brottsbalken (1962:700) 3 kap. 1 § innebär uppsåtligt dödande av annan person. Synnerligen grov brottslighet kan leda till livstids fängelse.

...

Annons

Man körde för fort och använde mobil när han körde – döms

Publicerad Idag 13:00 – av Nicklas Salmin
En man i Norrtälje fälls för att ha kört för fort och använt mobiltelefon under körning. Han döms till penningböter.
1 min läsning
Annons

En man i Norrtälje fälls för att ha kört för fort och använt mobiltelefon under körning. Han döms till penningböter.

Av domen framgår att mannen, som är i 50-årsåldern, den 28 februari 2025 körde en personbil med en hastighet av 82 km/tim utanför tättbebyggt område, där högsta tillåtna hastighet var 70 km/tim.

Vid samma tillfälle ska han ha hållit en mobiltelefon i handen.

Annons

Tingsrätten anser att bevisningen, inklusive hastighetsmätning och fotografi av föraren, styrker åklagarens påståenden.

Mannen döms till penningböter om 2 750 kronor.

Annons

Annons

Kvinna åtalas för penningtvätt i Norrtälje

Publicerad Idag 07:00 – av Nicklas Salmin
Blåljussirener från en polisbil i mörker.
En kvinna ska ha använt sitt bankkonto för att ta emot och omsätta pengar som härrör från brottslig verksamhet och hon står nu åtalad misstänkt för penningtvätt.
1 min läsning
Annons

En kvinna ska ha använt sitt bankkonto för att ta emot och omsätta pengar som härrör från brottslig verksamhet och hon står nu åtalad misstänkt för penningtvätt.

En kvinna i 50-årsåldern i Norrtälje står åtalad för att ha upplåtit sitt bankkonto för insättningar om totalt 20 000 kronor.

Hon misstänks ha tagit emot och förvarat pengarna på sitt konto samt låtit andra personer omsätta hela eller delar av beloppet via banköverföringar.

Annons

Enligt åtalet har syftet varit att dölja att pengarna härstammar från brottslig verksamhet.

Gärningarna ska ha ägt rum vid tre tillfällen mellan den 9 och 15 november under samma år.

Kvinnan åtalas nu misstänkt för penningtvätt.

Annons

Annons

Kvinna körde bil kokainpåverkad på E18 i Norrtälje

Publicerad Igår 15:00 – av Nicklas Salmin
Norrtäljes tingsrätt i dagsljus
En kvinna i Norrtälje ska enligt åtalet ha kört bil efter att ha använt narkotika.
1 min läsning
Annons

En kvinna ska enligt åtalet ha kört bil efter att ha använt narkotika. Händelsen ska ha inträffat i mitten av maj 2025.

Kvinnan, som är i 20-årsåldern, åtalas efter att ha kört personbil på E18 i Norrtälje kommun.

Under färden ska hon ha haft narkotika i blodet efter att ha använt kokain, vilket noterades vid provtagning.

Annons

Enligt åtalet genomförde hon trafikfarliga filbyten i hög hastighet och körde avsiktligen in i ett vägräcke, vilket ska ha inneburit en påtaglig risk för trafiksäkerheten.

Nu åtalas kvinnan misstänkt för grovt rattfylleri.

Annons

Annons

Man körde för fort med lastbil i tätbebyggd område – åtalas

Publicerad 2026-01-18 – av Nicklas Salmin
En man i Norrtälje ska enligt åtalet ha kört lastbil i en hastighet av 76 km/tim utanför ett tätbebyggt område.
1 min läsning
Annons

En man i Norrtälje ska enligt åtalet ha kört lastbil i en hastighet av 76 km/tim utanför ett tätbebyggt område. Den högsta tillåtna hastigheten på platsen var 70 km/tim.

En man i 30-årsåldern åtalas för att ha kört lastbil i för hög hastighet på väg 77 i Stora Brosätra utanför Norrtälje.

Händelsen ska ha inträffat den 27 mars 2025, då mannen enligt åtalet framförde lastbilen i 76 km/tim där den högsta tillåtna hastigheten var 70 km/tim.

Annons

Mannen åtalas nu misstänkt för hastighetsöverträdelse.

Annons

Annons