Annons

Man åtalas för grov kvinnofridskränkning och barnfridsbrott i Rimbo

Publicerad 2026-01-08 – av Nicklas Salmin
BIld på Norrtälje tingsrätts huvudentré.
En man i Rimbo ska enligt åtalet ha utsatt sin sambo för upprepade misshandelsbrott.
1 min läsning
Annons

En man i Rimbo ska enligt åtalet ha utsatt sin sambo för upprepade misshandelsbrott. Händelserna ska ha inträffat under en period från januari till november 2025.

En man i 50-årsåldern åtalas i Rimbo för att vid flera tillfällen under året ha misshandlat sin sambo. Mannen ska bland annat ha föst sin sambo så att hon ramlat och fått en revbensfraktur under en veckodag i januari, slagit henne i ansiktet i mars med smärta och blånad som följd, tagit ett strypgrepp och sparkat henne i magen och ryggen i november samt utdelat flera slag mot hennes ansikte, vilket ledde till svullnad och ömhet. Händelserna bedöms sammantaget ha kränkt hennes integritet allvarligt och skadat hennes självkänsla.

Åklagaren menar även att misshandeln har skett inför mannens barn, vilket innebär att åtal även väckts för barnfridsbrott. Åtalet omfattar därmed både grov kvinnofridskränkning och barnfridsbrott.

Annons
Flygfyren

Annons
Flygfyren

Bränsletjuvar greps av polis på bar gärning i Hallstavik

Publicerad 2026-05-13 – av Tobbe Rydsheim
Del av en polisbil med texten "polis".
Två personer greps misstänkta för att ha slangat bränsle från lastbilar i Hallstavik. FOTO: Ahody
1 min läsning
Annons

Två personer greps under natten mot onsdagen misstänkta för stöld på ett arbetsplatsområde i Hallstavik. Det framgår av polisens händelserapport.


Polisen larmades till platsen efter att en anmälare via övervakningskameror upptäckt flera personer som rörde sig inne på området och slangade bränsle från lastbilar.

Enligt polisen kunde anmälaren följa händelseförloppet i realtid och vägleda patrullerna till de misstänkta personernas positioner på området.

Annons
Flygfyren

Två personer greps därefter på platsen. Ärendet rubriceras som stöld, enligt polisens händelserapport.

Annons

Trafikolycka på Norrtäljevägen – personbil i diket

Publicerad 2026-05-11 – av Daniel Rämsell
Varningstriangel
På måndagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka på väg 76 vid Estuna och räddningstjänst har kallats till platsen. 
1 min läsning
Annons

På måndagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka på väg 76 vid Estuna och räddningstjänst har kallats till platsen. 

Det var klockan 14.04 som ett larm om en singelolycka med en personbil inkom till SOS Alarm.

Enligt uppgifter från Trafikverket påverkar olyckan trafiken mellan Haggård och Estuna i bägge riktningar.

Annons

Det finns ännu inga uppgifter avseende skadeläge.

Artikeln kan komma att uppdateras...

Annons
Flygfyren

Trafikolycka i centrala Norrtälje

Publicerad 2026-05-11 – av Tobbe Rydsheim
Det var måndagen klockan 12:44 som larmet om trafikolyckan inkom till SOS Alarm. FOTO: Camilla Åsvik
1 min läsning
Annons
Flygfyren

En trafikolycka med två personbilar inträffade på Badhusbron/Stockholmvägen i centrala Norrtälje under måndagen och räddningsstjänst har kallats till platsen.

Det var måndagen klockan 12:44 som larmet om trafikolyckan inkom till SOS Alarm.
Två fordon har kolliderat och orsakar stopp i trafiken i båda riktningar.

- Trafiken väntas stå stilla i 20 minuter. Det finns i nuläget inga uppgifter om personskador, säger Mathias Häglund, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Annons

Artikeln kan komma att uppdateras...

 

Annons

Fyllde kundvagn och lämnade butik utan att betala

Publicerad 2026-05-11 – av Daniel Rämsell
Blåljussirener från en polisbil i mörker.
En man misstänks för stöld efter att ha sprungit ut från en stormarknad i Norrtälje. BILD
1 min läsning
Annons

En man misstänks för stöld efter att ha sprungit ut från en stormarknad i Norrtälje med en fylld kundvagn utan att betala under lördagseftermiddagen, vilket Norrtelje Tidning rapporterade först. 

Händelsen inträffade vid 14.23. Enligt polisens händelserapport ska mannen ha tagit sig till en bil och lämnat platsen.

Polis larmades till platsen och sökte efter mannen, men utan resultat.

Annons

Värdet på det stulna godset är ännu okänt, enligt polisens händelserapport

Annons
Flygfyren