Annons

Män åtalas för grovt häleri i Norrtälje

Publicerad 2025-10-17 – av Nicklas Salmin
Norrtäljes tingsrätt i dagsljus
Två män ska enligt åtalet ha transporterat stulna lyxbilar ut ur landet.
1 min läsning
Annons

Två män från ska enligt åtalet ha transporterat stulna lyxbilar ut ur landet. Händelserna inträffade under våren och försommaren 2025.

Enligt åtalet ska den första mannen, ha kört en stulen Dodge RAM i april 2025.

Han ska ha transporterat fordonet från Stockholms län till färjeterminalen Kapellskärs Hamn.

Annons

Brottet bedöms som grovt på grund av det betydande värde på fordonet och systematisk brottslighet.

Den andra mannen, ska också ha kört en stulen Dodge RAM fast i maj 2025. Han ska ha transporterat detta fordon på liknande sätt som den första mannen. Även hans gärning bedöms som grov av samma skäl.

Båda männen ska ha agerat med uppsåt och åtalas nu misstänkta för män för grovt häleri.

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Person fastnade i gunga på lekplats i Rimbo

Publicerad Igår 16:24 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.

Larmet inkom klockan 15.00 till SOS Alarm. Räddningstjänsten ryckte ut till lekplatsen vid Marknadsvägen i Rimbo för att hjälpa personen loss.

- Det var en person som fastnat i en gunga avsedd för mindre barn. Vi fick loss personen och insatsen är avslutad, uppger räddningstjänstens ledningscentral.

Annons

Annons
Flygfyren

Trafikolycka utanför Norrtälje – räddningstjänst på plats

Uppdaterad Igår kl 17:16, Publicerad Igår 16:04 – av Tobbe Rydsheim
Varningstriangel
Två personbilar uppges ha kolliderat på Uddeboövägen. FOTO: Ahody
1 min läsning
Annons

Två personbilar uppges ha kolliderat på Uddeboövägen. Olyckans omfattning är ännu oklar men enligt räddningstjänsten täcker bilarna hela körbanan.

Enligt Räddningstjänsten ska det inte finnas någon skadad bland de inblandade.

— Jag har ingen prognos på hur länge vägen kommer att vara avstängd, säger operatören på räddningstjänstens ledningscentral som Allt om Norrtälje har pratat med.

Annons
Flygfyren

Enligt uppgifter från Trafikverket har olyckan stor påverkan på trafiken med prognos till klockan 16.35.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons
Flygfyren

Larm om trafikolycka – påkörd person i Norrtälje

Publicerad 2026-06-08 – av Tobbe Rydsheim
En person blivit påkörd i Norrtälje på måndagsförmiddagen. FOTO: AON
1 min läsning
Annons

Det var på måndagsförmiddagen, klockan 13.54, som en olycka inträffade på en parkeringsplats i närheten av Estunavägen i Norrtälje. Räddningstjänst kallades till platsen för att hantera situationen.

- Det är en person som har blivit påkörd på en parkering, personen är vaken och talbar, uppger en operatör vid räddningstjänstens ledningscentral till Allt om Norrtälje.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Annons

Fordonsbrand i Norrtälje – räddningstjänst larmades

Uppdaterad 2026-06-05, Publicerad 2026-06-05 – av Tobbe Rydsheim
FOTO: Tobias Rydsheim
1 min läsning
Annons

Larmet kom in klockan 11.12 på fredagsförmiddagen. Räddningstjänsten kallades till platsen för att hantera branden.

— Det har brunnit i motorrummet. När räddningstjänsten kom till platsen var branden redan släckt av allmänheten eller fordonets ägare. Ingen person skadad, uppger en operatör vid räddningstjänstens ledningscentral.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Annons