Annons

Man åtalas – hotade döda, spränga och kidnappa barn

Publicerad 2026-03-18 – av Nicklas Salmin
BIld på Norrtälje tingsrätts huvudentré.
En man misstänks ha utsatt två kvinnor för misshandel, ofredande och flera fall av olaga hot i bland annat Norrtälje.
1 min läsning
Annons

En man misstänks ha utsatt två kvinnor för misshandel, ofredande och flera fall av olaga hot i bland annat Norrtälje. Han åtalas nu för brotten.

Händelserna ska enligt stämningsansökan ha inträffat i Norrtälje samt i Täby eller på annan okänd plats i Sverige.

Enligt åtalet ska mannen den 1 juni 2024 i Norrtälje ha tagit ett hårt grepp om en kvinnas arm och därefter ett strypgrepp runt hennes hals.

Annons

Den 9 augusti 2024 ska mannen via sociala medier ha skrivit att han hoppas att en annan kvinna ska bli våldtagen, misshandlad och knivhuggen.

Händelsen ska ha ägt rum i Täby eller på annan okänd plats i Sverige.

Vidare ska mannen den 13 september 2024 via telefon ha sagt till en av kvinnorna att det skulle sluta illa för henne, samt uttryckt att han skulle spränga den andra kvinnan.

Den 17 september ska han dessutom i skrift på sociala medier ha hotat båda kvinnorna genom att skriva att han ska “öppna er båda”.

Den 4 oktober 2024 ska mannen återigen ha uttalat hot via telefon, där han enligt åtalet sagt att han ska döda kvinnorna, spränga deras hus samt döda eller kidnappa deras barn.

Mannen åtalas nu vid Norrtälje tingsrätt, men förnekar brott.

Annons

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Brand i villa på Blidö

Publicerad Idag 11:56 – av Daniel Rämsell
Sidan på en brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på torsdagsförmiddagen till en villabrand på Blidö, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Räddningstjänsten larmades på torsdagsförmiddagen till en villabrand på Blidö, enligt preliminära uppgifter från SOS Alarm.

Larmet kom in klockan 11.16 på torsdagsförmiddagen och räddningstjänsten kallades till platsen för att hantera branden. Det finns ännu inga uppgifter  Händelsen ska ha inträffat på en adress på Björkudden.

- Det har brunnit i en skärbräda som stått under en fläkt och vi är på plats och undersöker så att det inte har spridit sig, säger Sebastian Forslöf, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Annons
Flygfyren

Räddningstjänsten ryckte ut till sjunkande båt

Publicerad Igår 13:49 – av Tobbe Rydsheim
En brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på onsdagen till en båt som höll på att sjunka. FOTO: AON
1 min läsning
Annons

Räddningstjänsten larmades på onsdagen till en båt som höll på att sjunka vid Gummarön i Frötuna.

Larmet kom klockan 11.57. Enligt räddningstjänsten var båten förtöjd vid en brygga när den började ta in vatten.

Båtägaren försökte själv ösa ur vattnet innan räddningstjänsten kom till platsen.

Annons

Ingen person skadades i samband med händelsen.

Annons

Person fastnade i gunga på lekplats i Rimbo

Publicerad 2026-06-11 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.
1 min läsning
Annons

Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.

Larmet inkom klockan 15.00 till SOS Alarm. Räddningstjänsten ryckte ut till lekplatsen vid Marknadsvägen i Rimbo för att hjälpa personen loss.

- Det var en person som fastnat i en gunga avsedd för mindre barn. Vi fick loss personen och insatsen är avslutad, uppger räddningstjänstens ledningscentral.

Annons

Annons

Trafikolycka utanför Norrtälje – räddningstjänst på plats

Uppdaterad 2026-06-11, Publicerad 2026-06-11 – av Tobbe Rydsheim
Varningstriangel
Två personbilar uppges ha kolliderat på Uddeboövägen. FOTO: Ahody
1 min läsning
Annons

Två personbilar uppges ha kolliderat på Uddeboövägen. Olyckans omfattning är ännu oklar men enligt räddningstjänsten täcker bilarna hela körbanan.

Enligt Räddningstjänsten ska det inte finnas någon skadad bland de inblandade.

— Jag har ingen prognos på hur länge vägen kommer att vara avstängd, säger operatören på räddningstjänstens ledningscentral som Allt om Norrtälje har pratat med.

Annons
Flygfyren

Enligt uppgifter från Trafikverket har olyckan stor påverkan på trafiken med prognos till klockan 16.35.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons