Annons
Flygfyren

Man döms för hastighetsöverträdelse i Norrtälje

Publicerad 2026-02-26 – av Nicklas Salmin
1 min läsning
Annons

En man döms för att ha kört för fort på väg 280 i Norrtälje kommun. Tingsrätten har nu meddelat dom i målet.

En man i 70-årsåldern körde personbil i 114 kilometer i timmen på väg 280 i Risby, Norrtälje kommun, där högsta tillåtna hastighet var 70 kilometer i timmen. Händelsen ägde rum utanför tättbebyggt område den 28 maj 2025.

Under förundersökningen förnekade mannen att han kört i den aktuella hastigheten, men han valde senare att skriva under ett godkännande av strafföreläggande. Hastighetsmätningen hade genomförts med automatisk trafiksäkerhetskontroll och tingsrätten ansåg att det inte fanns skäl att ifrågasätta resultatet.

Annons

Vid jämförelse mellan fotot från fartkameran och mannens passfoto samt körkortsfoto konstaterades påtagliga likheter. Tingsrätten ansåg därmed att det var utrett att det var mannen som körde fordonet vid tillfället.

Påföljden blev penningböter om 4 000 kronor för hastighetsöverträdelse.

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Person fastnade i gunga på lekplats i Rimbo

Publicerad Igår 16:24 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus.
Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.
1 min läsning
Annons

Räddningstjänsten larmades på torsdagseftermiddagen till en lekplats i centrala Rimbo efter uppgifter om att en person fastnat i en barngunga.

Larmet inkom klockan 15.00 till SOS Alarm. Räddningstjänsten ryckte ut till lekplatsen vid Marknadsvägen i Rimbo för att hjälpa personen loss.

- Det var en person som fastnat i en gunga avsedd för mindre barn. Vi fick loss personen och insatsen är avslutad, uppger räddningstjänstens ledningscentral.

Annons

Annons
Flygfyren

Trafikolycka utanför Norrtälje – räddningstjänst på plats

Uppdaterad Igår kl 17:16, Publicerad Igår 16:04 – av Tobbe Rydsheim
Varningstriangel
Två personbilar uppges ha kolliderat på Uddeboövägen. FOTO: Ahody
1 min läsning
Annons

Två personbilar uppges ha kolliderat på Uddeboövägen. Olyckans omfattning är ännu oklar men enligt räddningstjänsten täcker bilarna hela körbanan.

Enligt Räddningstjänsten ska det inte finnas någon skadad bland de inblandade.

— Jag har ingen prognos på hur länge vägen kommer att vara avstängd, säger operatören på räddningstjänstens ledningscentral som Allt om Norrtälje har pratat med.

Annons

Enligt uppgifter från Trafikverket har olyckan stor påverkan på trafiken med prognos till klockan 16.35.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons
Flygfyren

Larm om trafikolycka – påkörd person i Norrtälje

Publicerad 2026-06-08 – av Tobbe Rydsheim
En person blivit påkörd i Norrtälje på måndagsförmiddagen. FOTO: AON
1 min läsning
Annons

Det var på måndagsförmiddagen, klockan 13.54, som en olycka inträffade på en parkeringsplats i närheten av Estunavägen i Norrtälje. Räddningstjänst kallades till platsen för att hantera situationen.

- Det är en person som har blivit påkörd på en parkering, personen är vaken och talbar, uppger en operatör vid räddningstjänstens ledningscentral till Allt om Norrtälje.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Annons

Fordonsbrand i Norrtälje – räddningstjänst larmades

Uppdaterad 2026-06-05, Publicerad 2026-06-05 – av Tobbe Rydsheim
FOTO: Tobias Rydsheim
1 min läsning
Annons

Larmet kom in klockan 11.12 på fredagsförmiddagen. Räddningstjänsten kallades till platsen för att hantera branden.

— Det har brunnit i motorrummet. När räddningstjänsten kom till platsen var branden redan släckt av allmänheten eller fordonets ägare. Ingen person skadad, uppger en operatör vid räddningstjänstens ledningscentral.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Annons
Flygfyren