Annons

Man från Rimbo häktad misstänkt för mordbrand i Vallentuna

Publicerad 2025-10-27 – av Nicklas Salmin
En polisbil i kvällsmörker sammansatt med Norrtälje tingsrätt.

En man misstänks för mordbrand efter en brand som inträffade i Vallentuna i början av oktober.

1 min läsning
Annons

En man från Rimbo har häktats misstänkt för att ha anlagt en brand på sin egen restaurang i Vallentuna.

Enligt uppgifter till Norrtelje Tidning slog restaurangägaren själv larm om branden natten till den 7 oktober och räddningstjänsten kunde släcka branden snabbt.

Tio dagar efter händelsen greps mannen, som är hemmahörande i Rimbo, och sitter nu häktad på sannolika skäl misstänkt för mordbrand.

Annons

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Larm om trafikolycka – påkörd person i Norrtälje

Publicerad Idag 14:07 – av Tobbe Rydsheim
En person blivit påkörd i Norrtälje på måndagsförmiddagen. FOTO: AON
1 min läsning
Annons

Det var på måndagsförmiddagen, klockan 13.54, som en olycka inträffade på en parkeringsplats i närheten av Estunavägen i Norrtälje. Räddningstjänst kallades till platsen för att hantera situationen.

- Det är en person som har blivit påkörd på en parkering, personen är vaken och talbar, uppger en operatör vid räddningstjänstens ledningscentral till Allt om Norrtälje.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons

Annons

Fordonsbrand i Norrtälje – räddningstjänst larmades

Uppdaterad 2026-06-05, Publicerad 2026-06-05 – av Tobbe Rydsheim
FOTO: Tobias Rydsheim
1 min läsning
Annons

Larmet kom in klockan 11.12 på fredagsförmiddagen. Räddningstjänsten kallades till platsen för att hantera branden.

— Det har brunnit i motorrummet. När räddningstjänsten kom till platsen var branden redan släckt av allmänheten eller fordonets ägare. Ingen person skadad, uppger en operatör vid räddningstjänstens ledningscentral.

Artikeln kan komma att uppdateras.

Annons
Flygfyren

Annons
Flygfyren

Larm om trafikolycka – singel personbil på väg

Publicerad 2026-06-01 – av Tobbe Rydsheim
Varningstriangel
På måndagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka med en singel personbil i Norrtälje.
1 min läsning
Annons

Det var måndagen klockan 15:30 som larmet om trafikolyckan inkom till SOS Alarm. Olyckan ska ha inträffat på Vätövägen i Norrtälje, och räddningstjänsten har kallats till platsen.

En personbil uppges ha kört av vägen på Vätövägen i Norrtälje och slagit ner en lyktstolpe.
Vägen stängdes först av helt i samband med olyckan, men öppnades senare för växelvis trafik, enligt räddningstjänstens ledningscentral.

Ambulans och polis ska ha kallats till platsen. En person ska ha varit inblandad i olyckan, men skadeläget var vid 15.50-tiden oklart.

Annons

Artikeln kan komma att uppdateras.

Karta:

Platsen på kartan är ungefärlig

Annons

Larm om brand i skola

Publicerad 2026-05-26 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus.
Räddningstjänst larmades vid lunchtid på tisdagen till Ekdalsvägen i Rimbo efter uppgifter om brand i en publik lokal.
1 min läsning
Annons

Räddningstjänst larmades vid lunchtid på tisdagen till Ekdalsvägen i Rimbo efter uppgifter om en brand i en publik lokal.

Larmet inkom till SOS Alarm klockan 12.42.

Enligt uppgifter till Norrtelje Tidning ska det ha rört sig om en incident i en korridor i en skola i Rimbo. Skolan fick utrymmas och elden ska ha släckts.

Annons

"Det har varit en incident i en korridor, men elden är släckt. Det ska vara rökigt i korridoren", uppger en larmoperatör hos räddningstjänstens ledningscentral till tidningen.

Artikeln kan komma att uppdateras. 

Annons