Annons
Flygfyren

Norrtälje rasar i tillgänglighetsmätning

Publicerad 2026-06-05 – av Tobbe Rydsheim
Norrtälje kommun tappar kraftigt i Myndigheten för delaktighets uppföljning av kommunernas arbete med tillgänglighet och delaktighet för personer med funktionsnedsättning. FOTO: Nicklas Salmin/Norrtälje kommun
2 min läsning
Annons

Norrtälje kommun tappar kraftigt i Myndigheten för delaktighets uppföljning av kommunernas arbete med tillgänglighet och delaktighet för personer med funktionsnedsättning.

På ett år faller resultatet från 90 till 63 procent.

Samtidigt pekar kommunens egen uppdragsrapportering på flera svagheter. Där framgår att tillgänglighetsarbetet ofta är beroende av enskilda verksamheter och funktioner, att kunskapsnivån varierar och att det saknas en samlad struktur för styrning och uppföljning.

Annons

Resultatet bygger på kommunens egen självskattning och ska därför tolkas med viss försiktighet. Men skillnaden mot föregående år är tydlig.

Flera områden sticker ut i MFD:s uppföljning. Under 2024 uppgav kommunen att funktionshinderperspektivet fanns med i bland annat mångfaldsarbete, jämställdhetsarbete, Agenda 2030 samt krisberedskap och civilt försvar.

I 2025 års uppföljning svarar kommunen nej på samtliga dessa områden.

Även medborgardialogerna har gått bakåt. År 2024 uppgav kommunen att man i viss utsträckning hade dialoger riktade till personer med funktionsnedsättning. I årets uppföljning är svaret nej.

Ulrika Falk (S) säger att tillgänglighet och delaktighet är en prioriterad fråga för Mittenstyret.

"Norrtälje kommun både vill och behöver bli bättre på tillgänglighet och delaktighet. Det är en högt prioriterad fråga för Mittenstyret, varför vi gav uppdraget i vår första gemensamma mål och budget och vill lägga in konkreta åtgärder i nästa", skriver hon i ett mejl till Allt om Norrtälje.

Vad bedömer du är den främsta förklaringen till nedgången?

Annons

"Förvaltningens analys är att nedgången inte handlar om att kommunen blivit sämre. Däremot var 2024 års svar inte kvalitetssäkrade och undersökningen ny. Jag ser med tillförsikt fram emot att vi ska kunna följa vårt förbättringsarbete kommande år," avslutar hon.

Kommunens egen slutsats är att arbetet behöver bli mer sammanhållet. I rapporten föreslås tydligare ansvarsfördelning, stärkt kompetens, gemensamma arbetssätt och bättre uppföljning.

Ärendet behandlas av kommunfullmäktige den 10 juni.

Annons
Flygfyren

Tung smäll för M i Norrtälje – sämsta resultatet på över 20 år

Publicerad Idag 14:26 – av Tobbe Rydsheim
Moderaterna tappar 4,2 procentenheter och tre mandat i Norrtäljes kommunval.
1 min läsning
Annons
Flygfyren

Moderaterna tappar 4,2 procentenheter och tre mandat i Norrtäljes kommunval. Det preliminära resultatet är partiets svagaste sedan 2002.

Moderaterna får 20,9 procent av rösterna i Norrtälje kommun, enligt det preliminära valresultatet.

Det innebär ett tapp på 4,2 procentenheter jämfört med valet 2022. Partiet förlorar samtidigt tre mandat i kommunfullmäktige.

Annons

Resultatet är Moderaternas svagaste i kommunen på över två decennier.

– Det är ju långt ifrån det bästa val som Moderaterna har gjort, säger gruppledaren Staffan Tjörnhammar (M) till Norrtelje Tidning.

Tjörnhammar pekar bland annat på den gångna mandatperioden som en möjlig förklaring till resultatet och uppger att partiet nu ska genomföra en eftervalsanalys.

Samtidigt har Sverigedemokraterna gått om Moderaterna i det preliminära valresultatet i Norrtälje.

Trots tillbakagången har Tjörnhammar inga planer på att lämna posten som gruppledare.

– Jag har inga ambitioner på att kliva av i dagsläget. Tankarna inom partiet håller vi inom partiet. Just nu håller vi på och smälter resultaten.

Vilka samarbeten som kan bli aktuella efter valet vill han ännu inte kommentera närmare, enligt NT.

Annons

 

Annons
Flygfyren

Skolvalet: M störst bland unga i Norrtälje – SD tvåa

Publicerad Idag 10:34 – av Tobbe Rydsheim
Moderaterna blev största parti i skolvalet i Norrtälje kommun med 34 procent av rösterna. Sverigedemokraterna kom tvåa på 20,4 procent.
1 min läsning
Annons

Moderaterna blev största parti i skolvalet i Norrtälje kommun med 34 procent av rösterna. Sverigedemokraterna kom tvåa på 20,4 procent.

 

Elever på flera högstadie- och gymnasieskolor i Norrtälje kommun deltog i riksdagsskolvalet 2026, som genomfördes mellan den 24 augusti och 8 september.

Annons

Skolvalet arrangeras av Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF, och ska ge elever möjlighet att prova hur ett val går till och öka kunskapen om demokrati och politik.

I Norrtälje kommun deltog 1 691 elever från nio skolor. Valdeltagandet blev 64,4 procent.

Moderaterna fick 524 röster, motsvarande 33,98 procent. Sverigedemokraterna blev näst störst med 315 röster, eller 20,43 procent.

Socialdemokraterna fick 14,33 procent, följt av Vänsterpartiet på 9,34 och Miljöpartiet på 7,20 procent.

Centerpartiet fick 6,94 procent, Kristdemokraterna 2,98 och Liberalerna 1,56 procent. Övriga partier fick tillsammans 3,24 procent.

Av de 1 691 avgivna rösterna var 1 542 giltiga. 149 röster var ogiltiga, varav 97 blanka.

Resultatet i Norrtälje

  • M: 33,98 %
  • SD: 20,43 %
  • S: 14,33 %
  • V: 9,34 %
  • MP: 7,20 %
  • C: 6,94 %
  • KD: 2,98 %
  • L: 1,56 %
  • Övriga: 3,24 %

Valdeltagande: 64,4 procent
Antal röstande: 1 691
Antal skolor: 9

Annons

Annons

Över åtta av tio i Norrtälje kommun gick till valurnorna

Publicerad Idag 09:53 – av Tobbe Rydsheim
Valdeltagandet i Norrtälje var högst i riksdagsvalet. Där röstade 82,8 procent av de röstberättigade.
1 min läsning
Annons

Valdeltagandet i Norrtälje var högst i riksdagsvalet. Där röstade 82,8 procent av de röstberättigade – något fler än i kommun- och regionvalen.

I riksdagsvalet fanns 53 266 röstberättigade i Norrtälje kommun. Av dem lämnade 43 383 en giltig röst.

Valdeltagandet landade därmed på 82,8 procent.

Annons
Flygfyren

I kommunvalet var valdeltagandet något lägre, 80,9 procent. Där var 55 138 personer röstberättigade och 43 647 giltiga röster registrerades.

Lägst valdeltagande av de tre valen hade regionvalet, där 80,4 procent röstade. Antalet röstberättigade var även där 55 138, medan 43 286 giltiga röster räknades.

Samtidigt registrerades ett antal ogiltiga röster i samtliga val.

I riksdagsvalet var 720 röster ogiltiga, varav 468 blanka. I kommunvalet var motsvarande siffror 961 ogiltiga röster, varav 610 blanka.

Flest ogiltiga röster hade regionvalet. Där underkändes 1 021 röster, varav 723 var blanka.

Skillnaden i antalet röstberättigade mellan riksdagsvalet och de lokala valen beror på att rösträtten inte är identisk i de tre valen.

Annons
Flygfyren

Annons
Flygfyren

SD går framåt – M tappar mest i Norrtälje kommun

Publicerad Idag 09:28 – av Tobbe Rydsheim
SD ökar mest och går om M i Norrtäljes kommunval. Samtidigt skiljer bara ett mandat mellan de två möjliga blocken, enligt det preliminära resultatet.
1 min läsning
Annons

SD ökar mest och går om M i Norrtäljes kommunval. Samtidigt skiljer bara ett mandat mellan de två möjliga blocken, enligt det preliminära resultatet.

Sverigedemokraterna är kommunvalets stora vinnare sett till förändrat väljarstöd. Partiet får preliminärt 22,8 procent, en ökning med 3,6 procentenheter jämfört med valet 2022.

Moderaterna går åt motsatt håll och backar 4,2 procentenheter till 20,9 procent. Därmed går SD om M och blir kommunens näst största parti.

Annons

Socialdemokraterna behåller positionen som största parti med 26,7 procent.

Förändringarna syns också i mandatfördelningen. SD går från 12 till 14 mandat, medan M tappar tre och landar på 13.

Centerpartiet, Kristdemokraterna och Miljöpartiet ökar med ett mandat vardera. Socialdemokraterna och Liberalerna tappar varsitt mandat, medan Vänsterpartiet ligger kvar på tre.

Det ger ett mycket jämnt parlamentariskt läge.

M, KD och SD samlar tillsammans 30 av kommunfullmäktiges 61 mandat – ett mandat från egen majoritet.

S, C, L, MP och V har tillsammans 31 mandat. Siffrorna visar vilka majoriteter som är matematiskt möjliga, men vilka partier som faktiskt kan komma överens om att styra kommunen återstår att se.

Mandaten just nu

Parti Mandat Förändring
Socialdemokraterna 17 −1
Sverigedemokraterna 14 +2
Moderaterna 13 −3
Centerpartiet 5 +1
Kristdemokraterna 3 +1
Liberalerna 3 −1
Miljöpartiet 3 +1
Vänsterpartiet 3 ±0
Annons

Annons