Polisen hittade drogfabrik i Rimbo

publicerad 29 maj 2023
– av Daniel Rämsell

RIMBO. Vid en utmätning i Rimbo upptäcktes en hemlig droglaboratorium där en 39-årig man bland annat misstänks ha framställt den farliga drogcocktailen ”Purple Drank”, samt en mängd andra narkotikaklassade substanser.

En händelse av ovanlig karaktär utspelades nyligen i Rimbo, när polisstyrkor upptäckte en hemlig tillverkningsplats för den dödliga opioidbaserade drycken ”Purple Drank”. En 39-årig man misstänks ha producerat drycken, som är en mix av receptbelagda läkemedel och läsk, i sin källare.

En polispatrull besökte 39-åringens bostad i slutet av februari för att bistå Kronofogden i samband med en utmätning. Polispatrullen noterade att mannen verkade nervöst. När de noterade att det fanns ytterligare en person i bostaden vägrade mannen svara på vissa frågor. Detta ledde till att polisen beslutade om en husrannsakan.

Under husrannsakan flydde en annan individ från platsen. Trots att polisen sökte efter personen med såväl hundpatrull som helikopter lyckades de inte få tag i honom. I källaren fann polisen dock tomma flaskor av hostmedicin, sockerlag och nästan tre kilo av läkemedlet Pregabalin, som är klassificerat som narkotika.

Vid en följande teknisk undersökning i bostaden upptäcktes ytterligare narkotikaklassade substanser.

Utifrån fynden tror polisen att mannen kan ha tillverkat ”Lean” eller ”Purple Drank”, en farlig cocktail av receptbelagda läkemedel och läsk. Denna dryck, som är populär inom vissa hiphopkretsar i USA, har varit kopplad till flera dödsfall.

39-åringen åtalats nu för grovt narkotikabrott, men nekar till anklagelserna. Han hävdar att alla upptäckta ämnen tillhörde en annan man som hyrde ett rum i bostaden, och att denne producerade energidryck.

 

Bad avrådes vid Svanberga badplats

publicerad Idag 11:00
– av Daniel Rämsell
Kommunen avråder från bad vid Svanberga badplats på grund av algblomning som upptäcktes vid tillsyn den 10 juli.

Kommunen avråder från bad vid Svanberga badplats på grund av algblomning som upptäcktes vid tillsyn den 10 juli.

Algblomningen innebär att badförhållandena inte är säkra. Avrådan från bad gäller så länge algblomningen kvarstår. Kommunen kommer att informera om läget på sin webbsida så snart algblomningen har avtagit.

”Vi avråder från bad vid badplatsen så länge det är algblomning. Så snart nya algblomningen har avtagit kommer vi att informera om det här på kommunens webbsida”, skriver kommunen på sin hemsida.

Sjuksköterska från Norrtälje blir ny ordförande för Läkare Utan Gränser

publicerad Idag 10:00
– av Daniel Rämsell
Jon från Norrtälje sjukhus framför akutmottagningen i dagsljus.
Sjuksköterska på akutmottagningen vid Norrtälje sjukhus, har valts till ny ordförande för Läkare Utan Gränser Sverige.

Sjuksköterska på akutmottagningen vid Norrtälje sjukhus, har valts till ny ordförande för Läkare Utan Gränser Sverige.

Den 10 maj tillträdde sjuksköterskan Jon Gunnarsson Ruthman sin nya roll som ordförande för den svenska grenen av den internationella hjälporganisationen.

Han har mångårig erfarenhet inom Läkare Utan Gränser, både från fältuppdrag och från styrelsearbete i organisationen.

— En idé om att arbeta internationellt växte fram under min studietid till sjuksköterska. Jag valde att arbeta hos Läkare Utan Gränser redan 2013, Eftersom organisationens värderingar och sätt att arbeta passade mig. Organisationen är viktig för mig och det arbete vi utför räddar inte bara liv och lindrar lidande utan hjälper människor här hemma att bry sig genom våra vittnesmål., säger han i ett pressmeddelande från Tiohundra.

Under sina år i organisationen har Gunnarsson Ruthman varit verksam i olika delar av världen, där han arbetat med allt från traumavård och vaccination till behandling av kroniska sjukdomar.

— Jag var också medicinsk ansvarig för ebolainsatsen i Ituri, Kongo-Kinshasa. Efter det började jag som styrelseledamot och internationell årsmötesrepresentant, säger han.

Vid sidan av sitt internationella engagemang arbetar han deltid på akutmottagningen i Norrtälje, där han planerar att fortsätta även efter att han tagit sig an ordföranderollen.

Att få arbeta med humanitär sjukvård har varit både utmanande och givande, menar Gunnarsson Ruthman.

— Man får se det bästa av mänskligheten, men också det värsta. Man ser människor ge sitt allt och till och med riskera sina liv. Det inspirerar till att vilja göra mer.

Förutom sitt arbete på Norrtälje sjukhus har han en masterexamen i internationell humanitär assistans och har tidigare varit rådgivare åt Svenska Röda Korset.

Han föreläser också vid Uppsala universitet om bland annat ledarskap, genus och säkerhet.

Man körde rattfull i Rimbo – åtalas

publicerad Igår 11:00
– av Nicklas Salmin
Blåljussirener från en polisbil i mörker.
En man har åtalats misstänkt för rattfylleri efter att ha kört bil med en alkoholkoncentration över den tillåtna gränsen.

En man har åtalats misstänkt för rattfylleri efter att ha kört bil med en alkoholkoncentration över den tillåtna gränsen. Händelsen inträffade i Rimbo den 2 juli i år.

Enligt åtalet ska mannen ha kört en personbil efter att ha intagit alkohol i sådan mängd att alkoholkoncentrationen i hans utandningsluft uppgick till 0,36 milligram per liter.

Gärningen ska ha ägt rum på Rånäsvägen. Bevisningen mot mannen inkluderar en anmälan som dokumenterar tid och plats för händelsen, ett alkoholutandningsprov som visar alkoholkoncentrationen samt mannens egna uppgifter.

Mannen åtalas nu misstänkt för rattfylleri.

Vattnet åter tjänligt vid Kvarnsands badplats

publicerad Igår 10:30
– av Daniel Rämsell
Kvarnsands badplats i dagsljus.
Kommunen har övervakat vattenkvaliteten noggrant och meddelar att det nu är säkert att bada i vattnet.

Nya vattenprover visar att vattnet vid Kvarnsands badplats på Väddö återigen är tjänligt för bad. Vattenkvaliteten har förbättrats sedan tidigare mätningar.

Vattenproverna som togs den 10 juli visar att vattenkvaliteten vid Kvarnsands badplats nu uppfyller de krav som ställs för att vara tjänligt.

Kommunen har övervakat vattenkvaliteten noggrant och meddelar att det nu är säkert att bada i vattnet.