Roslagen har inte haft någon solig inledning på sommaren i jämförelse med andra delar av landet. Svenska högarna i Stockholms norra skärgård hamnar först på 14:e plats i SVT:s solliga.
Fram till och med vecka 27 har den officiella väderstationen på Svenska högarna registrerat 141 soltimmar. Det placerar Roslagen på plats 14 av 19 orter i SVT:s sammanställning över antalet soltimmar i landet.
I toppen av solligan ligger Karlskrona med 187 soltimmar, följt av Visby med 184 och Ölands norra udde med 179.
Även Stockholm har haft något fler soltimmar än Roslagen. Mätstationen i huvudstaden har registrerat 145 soltimmar och placerar sig på 13:e plats.
Solligan bygger på mätningar från SMHI:s väderstationer runt om i landet och uppdateras löpande under sommaren.











