Annons

Slogs med ölflaska – kvinnor bråkade på nattklubb i Norrtälje

Uppdaterad 2025-08-20, Publicerad 2024-11-23 – av Daniel Rämsell
En polisbil bakifrån i dagsljus.
Tre tjejer har dömts i Norrtälje tingsrätt efter slagsmål på en nattklubb i Norrtälje.
1 min läsning
Annons

Tre kvinnor har dömts för misshandel efter ett bråk som urartade på nattklubben Teatern i Norrtälje i december förra året.

Det hela började med knuffar på dansgolvet och slutade med att två av kvinnorna fick ta emot slag i huvudet med en ölflaska.

Händelsen inträffade när en konflikt uppstod mellan två 19-åriga kvinnor och en 27-årig kvinna. Enligt utredningen inleddes bråket med att en av 19-åringarna puttade och sparkade på 27-åringen. I vredesmod skall 27-åringen då ha slagit en av 19-åringarna i huvudet med en ölflaska.

Annons

Senare under kvällen skall en av de yngre tjejernas kompisar ha puttat omkull 27-åringen, vilket resulterade i att hon slog i huvudet i golvet. När 27-åringen kom på fötter igen använde hon återigen ölflaskan för att slå den andra 19-åringen i huvudet.

Flera vittnen såg händelsen och delar av incidenten fångades även på nattklubbens övervakningskameror. En av de yngre kvinnorna fick en bula av slaget, medan den andra drabbades av en lätt traumatisk hjärnskada.

Alla tre kvinnorna har nekat till de allvarligare anklagelserna, men medgivit att de hade tjafsat och knuffats.

Båda 19-åringarna har dömts till villkorlig dom och samhällstjänst i 50 respektive 75 timmar. De 27-åriga kvinnan dömds för två fall av misshandel och villkorlig dom med 160 timmars samhällstjänst.

Annons
Laddar bokningsbara aktiviteter…

Larm om trafikolycka – singel personbil på väg

Publicerad 2026-06-01 – av Tobbe Rydsheim
Varningstriangel
På måndagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka med en singel personbil i Norrtälje.
1 min läsning
Annons

Det var måndagen klockan 15:30 som larmet om trafikolyckan inkom till SOS Alarm. Olyckan ska ha inträffat på Vätövägen i Norrtälje, och räddningstjänsten har kallats till platsen.

En personbil uppges ha kört av vägen på Vätövägen i Norrtälje och slagit ner en lyktstolpe.
Vägen stängdes först av helt i samband med olyckan, men öppnades senare för växelvis trafik, enligt räddningstjänstens ledningscentral.

Ambulans och polis ska ha kallats till platsen. En person ska ha varit inblandad i olyckan, men skadeläget var vid 15.50-tiden oklart.

Annons

Artikeln kan komma att uppdateras.

Karta:

Platsen på kartan är ungefärlig

Annons
Flygfyren

Larm om brand i skola

Publicerad 2026-05-26 – av Daniel Rämsell
En brandbil i dagsljus.
Räddningstjänst larmades vid lunchtid på tisdagen till Ekdalsvägen i Rimbo efter uppgifter om brand i en publik lokal.
1 min läsning
Annons

Räddningstjänst larmades vid lunchtid på tisdagen till Ekdalsvägen i Rimbo efter uppgifter om en brand i en publik lokal.

Larmet inkom till SOS Alarm klockan 12.42.

Enligt uppgifter till Norrtelje Tidning ska det ha rört sig om en incident i en korridor i en skola i Rimbo. Skolan fick utrymmas och elden ska ha släckts.

Annons
Flygfyren

"Det har varit en incident i en korridor, men elden är släckt. Det ska vara rökigt i korridoren", uppger en larmoperatör hos räddningstjänstens ledningscentral till tidningen.

Artikeln kan komma att uppdateras. 

Annons

Trafikolycka på Blidö

Publicerad 2026-05-19 – av Daniel Rämsell
En ambulans i rörelse.
På tisdagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka med en personbil på en mötesfri väg på Blidö, enligt uppgifter från SOS Alarm. 
1 min läsning
Annons

På tisdagen inkom ett SOS Alarm avseende en trafikolycka med en personbil på en mötesfri väg på Blidö, enligt uppgifter från SOS Alarm.

Det var klockan 13.05 som larmet om trafikolyckan inkom. Enligt preliminära uppgifter har olyckan inträffat på Blidövägen, där en personbil har varit inblandad i en singelolycka.

- En bil har kört in i ett elskåp. Ambulans och räddningstjänst på plats och vägen är totalt avstängd, säger Jeper Hesselgren, ledningsoperatör på räddningstjänstens ledningscentral.

Det finns för närvarande inga uppgifter om eventuella skador eller omständigheterna i övrigt kring olyckan.

Annons

Artikeln kan komma att uppdateras...

Annons

Bränsletjuvar greps av polis på bar gärning i Hallstavik

Publicerad 2026-05-13 – av Tobbe Rydsheim
Del av en polisbil med texten "polis".
Två personer greps misstänkta för att ha slangat bränsle från lastbilar i Hallstavik. FOTO: Ahody
1 min läsning
Annons

Två personer greps under natten mot onsdagen misstänkta för stöld på ett arbetsplatsområde i Hallstavik. Det framgår av polisens händelserapport.


Polisen larmades till platsen efter att en anmälare via övervakningskameror upptäckt flera personer som rörde sig inne på området och slangade bränsle från lastbilar.

Enligt polisen kunde anmälaren följa händelseförloppet i realtid och vägleda patrullerna till de misstänkta personernas positioner på området.

Annons

Två personer greps därefter på platsen. Ärendet rubriceras som stöld, enligt polisens händelserapport.

Annons